Analiza ofert kredytowych – czy to ma sens?

Analiza ofert kredytowych – czy to ma sens?

22 marca 2018 0 przez Redakcja

Nie każdy, kto decyduje się na kredyt, szczegółowo analizuje umowę, a także z uwagą podchodzi do tej sprawy. Niektórzy decydują się na ofertę banku, do którego weszli w pierwszej kolejności. Trzeba wiedzieć, że kredyt to bardzo poważna sprawa. Nierozważne postępowanie może przyczynić się do poważnych, negatywnych konsekwencji. Czy wobec tego trzeba analizować różne oferty kredytów i to najlepiej w kilku bankach? Czy to w ogóle ma sens?

Warto odwiedzić kilka banków

Nigdy nie powinno się decydować na kredyt, odwiedzając tylko jeden bank. Przecież w innej placówce oferta kredytu może być korzystniejsza. Banki lubią prześcigać się z konkurencją, oferować kredyty na lepszych warunkach niż inni. Odwiedzając kilka banków w jednym czasie, można wynegocjować lepsze warunki. Warto nie tylko zapytać o poszczególne oferty kredytów, ale również wspomnieć o ofertach konkurencji, jeżeli są korzystniejsze. To może zwiększyć szanse na pozyskanie nowej propozycji, znacznie ciekawszej. Niejeden przekonał się o tym, że oferta ofercie nie jest równa i każdy bank może proponować kredyt na zupełnie innych warunkach.

Trzeba zapoznać się ze szczegółami umowy

Przed podpisaniem umowy trzeba przede wszystkim sprawdzić szczegóły oferty kredytu. Zwykle przedstawiciel banku informuje kredytobiorcę o poszczególnych warunkach, także dotyczących sposobu spłaty, ale nie należy wierzyć na słowo. Najlepiej samodzielnie przeanalizować punkt po punkcie, a w razie potrzeby dopytać, tak by wszystko było zrozumiałe i oczywiste. W przypadku zadłużania się naprawdę nie ma sensu się spieszyć, bo pośpiech może przyczynić się do poważnych i niekorzystnych konsekwencji.

Chcąc przeprowadzić solidną analizę ofert dostępnych na rynku, wystarczy zajrzeć do Internetu. Aktualnie w sieci znajdują się liczne rankingi, a także specjalne porównywarki, które umożliwiają porównanie ofert tego samego rodzaju kredytu w kilku różnych bankach. Nie trzeba wobec tego chodzić od placówki do placówki, aby dowiedzieć się, kto ma najlepszą propozycję. Chyba że ktoś ma na to ochotę, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby to uczynił.

Na pewno zjawić się osobiście w banku będzie musiał, chcąc już ostatecznie dopytać o szczegóły i podpisać umowę. Jednak także i tam znając już zasady oferty, powinien raz jeszcze poprosić o przedstawienie warunków, tak by mieć pewność, że jest to ta sama propozycja i podpisanie umowy kredytu nie przyczyni się do strat, czy innych niekorzyści.

Podsumowując, kredyt to wbrew pozorom poważna sprawa. Niewłaściwe postępowanie może przyczynić się do niekorzystnych konsekwencji. Tylko szczegółowa analiza różnych ofert w kilku bankach i dogłębne zapoznanie się ze szczegółami ostatecznej umowy, może pomóc w uniknięciu dużych strat finansowych i związanych z tym problemów. Czasem dobrze jest w tej sprawie udać się do doświadczonego doradcy finansowego, aby jako profesjonalista pomógł wybrać najlepszą ofertę. To wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale czasem warto je ponieść, by żyć spokojnie i skorzystać z oferty kredytu, który jest automatycznie bezpiecznym i korzystnym wsparciem finansowym.