Aparthotele – inwestycja lepsza niż lokata

Aparthotele – inwestycja lepsza niż lokata

24 sierpnia 2018 0 przez Redakcja

Hotele w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Decydując się na kupno mieszkania, możemy liczyć się ze znacznie większym zwrotem i zyskiem z takiej inwestycji niż jakiejkolwiek lokaty. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się inwestycje w aparthotele, a więc możliwość nie tylko zakupu mieszkania lecz jednocześnie oddania je pod zarządzanie takiej firmy jak Lepidus Property. Jest to agencja nieruchomości, która funkcjonuje obecnie w kilku większych polskich miastach, umożliwia ona zwrot z takiej inwestycji w wysokości od 5-8% w skali roku.

Oczywiście bardzo wiele zależy nie tylko od samej lokalizacji mieszkania ale przede wszystkim standardu jaki ono prezentuje, nie zmienia to jednak faktu iż to bezpieczna oraz stabilna forma inwestowania pieniędzy.

Dodatkowo oprócz czerpania korzyści z samego najmu, możemy liczyć na wzrost rynkowej wartości danej nieruchomości, zwłaszcza w aspekcie dłuższej perspektywy czasu. Nasz kraj stał się bardzo atrakcyjnym krajem jeżeli chodzi o inwestowanie w nieruchomości a zwłaszcza wspomniane obiekty hotelowe, pojawia się wielu zagranicznych inwestorów gotowych wejść na nasz rynek. Wspomina o tym artykuł Forbs’a, „Polska najatrakcyjniejszym miejscem do inwestycji w hotele” gdzie nawiązuje się do rosnącego zapotrzebowania w usługi noclegowe.

Wzrasta ilość inwestycji w sektor hotelarski

Prawie 90% firm oraz osób, które zajmują się inwestowaniem w nieruchomości typowo komercyjne, pragnie w 2018 roku zdecydować się na zakup hotelu. Największym zainteresowaniem wedle raportu CBRE cieszą się zwłaszcza kraje Europy Środkowej oraz Wschodniej, zwłaszcza Polska.

Wedle ekspertów już dzisiaj można mówić o pobiciu kwoty 350 mln euro, jaka zainwestowana została w 2017 bezpośrednio w sektor hotelarski. Właśnie wspomniany rok był pod tym względem rekordowy, i wszystko wskazuje na to iż 2018 będzie jeszcze lepszy, co ma wpływ na rosnącą ilość inwestycji tego typu.

Bardzo ważną kwestią w tym aspekcie jest uświadomienie sobie, iż inwestycje w nieruchomości komercyjne zwłaszcza w sektorze hotelarskim nie są traktowane jak typowo niszowa forma ulokowania samego kapitału. Dzięki czemu rośnie liczba inwestorów, jacy w pierwszej kolejności nastawiają się na wzrost wartości samego kapitału, który ma nastąpić w kontekście najbliższych lat.

CBRE sprawdziło kilkuset inwestorów zajmujących się lokowaniem pieniędzy w nieruchomości komercyjne, w zakresie ich najbliższych planów, okazuje się iż tylko jeden na 10 nie będzie inwestował w hotele, duża część takie rozwiązanie zakłada a prawie 50% planuje na ten cel przeznaczyć tyle samo lub więcej środków niż w ubiegłym roku.

Nasz Kraj awansuje

Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów, które wskazują potencjalni inwestorzy, wedle przeprowadzonych badań zyskujemy nie tylko na zainteresowaniu ale również stajemy się nader atrakcyjni pod tym względem. W dalszym ciągu a więc jak w 2017 roku, pierwsze miejsce we wspomniany zestawieniu zajmuje Wielka Brytania (35% inwestorów jest gotowych na inwestycje w tym kraju, drugie zajmują Niemcy (18%) a trzecie Hiszpania (15%). Polska nie tylko awansowała o jedną pozycję w odróżnieniu od poprzedniego roku, lecz przede wszystkim stała się liderem w regionie Europy Środkowej oraz wschodniej.

Raport CBRE, określa że inwestycją w hotele zainteresowane są zwłaszcza firmy prywatne (28% inwestorów), następnie fundusze inwestycyjne (23%) i osoby indywidualne czy też spółki rodzinne (20%). Można więc powiedzieć, iż to właśnie dzięki nim wzrasta zainteresowanie umowami najmu (32% czyli o przeszło 4% w stosunku do poprzedniego roku, następnie w kolejności są obiekty wolne od umów (26%), umowy zarządzające hotelami (23%) i umowami franczyzowymi (18%).

Jakie są wady i zalety tego typu inwestycji?

Co sprawia, iż inwestycje w hotele cieszą się sporym zainteresowaniem? Podstawowym i najważniejszym argumentem (wskazywanym przez 38% badanych inwestorów) jest wzrost kapitału, konieczność dywersyfikacji portfela (wskazało 16%). Inwestorzy nawiązują również do możliwości uzyskania wyższej stopy z tego typu inwestycji, niż innych nieruchomości.

Niestety dużym problemem w aspekcie inwestycji hotelowych jest chociażby cena aktywów (które wskazuje ponad 32% inwestorów), a także otoczenie geopolityczne (20% ) i dostępność samych środków (15%).

Osoby z większym kapitałem powinny zastanowić się nad możliwością inwestowania w nieruchomości poza granicami naszego kraju, czym zresztą Lepidus Property również się zajmuje.