Bitcoin – co trzeba wiedzieć?

Bitcoin – co trzeba wiedzieć?

23 grudnia 2019 0 przez Redakcja

Bitcoin jest kryptowalutą pozwalającą dokonać transakcji bez użycia pieniądza w formie fizycznej. Czym się charakteryzuje to pojęcie? Jak kształtuje się cena bitcoina?

Co wpływa na cenę bitcoina?

Okazuje się, że na cenę bitcoina wpływa kilka zmiennych. Warto pamiętać, że jego wartość może bardzo szybko zmaleć lub wzrosnąć. Wiele zależy od płynności rynku i stosunkowo młodej gospodarki.

Kurs kryptowaluty jest wyceniany przez rynek – cena określana zostaje poprzez siłę popytu i podaży. Maksymalny poziom podaży w przypadku większości kryptowalut jest zdeterminowany z góry. Co ciekawe, obecna wartość bitcoina związana jest także z „wydobyciem” kryptowaluty. Popyt natomiast wiąże się z atrakcyjnością tej waluty jako inwestycji czy środka płatniczego.

 

Główne wskaźniki

Aktualnie ta kryptowaluta bardzo szybko się rozwija. Wskaźniki są bardzo wysokie w porównaniu do danych z poprzednich lat. Blockchain w tym roku osiągnął bardzo wysoki poziom – dzienne transakcje wciąż wzrastają. Okazuje się, że jest to największa aktywność licząc od początku poprzedniego roku. Warto także podkreślić, że opłaty transakcyjne są obecnie znacznie niższe niż przed paroma laty.

Optymalizacja sieci bloków z użyciem SegWita okazała się działającą prężnie strategią skalowania. Sieć przetwarza więcej transakcji niż w poprzednich latach, co wpływa na szybki rozwój tego rynku.

Podmioty coraz chętniej korzystają z procesu pozwalającego łączyć kilka operacji w jedną transakcję, co przekłada się na mniejsze opłaty transakcyjne.

 

Przewidywania odnośnie ceny bitcoina

Prognozy rynku kryptowalutowego wskazywały, że pod koniec tego roku bitcoin ma być wart 28 000 USD lub mniej niż 9 000 USD. Niektórzy eksperci utrzymują, że w 2020 roku kryptowaluta może kosztować nawet 500 000 USD. Aktualny rajd na bitcoinie był zmienny i szybki, jednak w połowie roku wartości się unormowały. Od kilku miesięcy bitcoin znajduje się w przedziale 7 000 – 13 000 USD.

W 2020 roku w znaczącym stopniu duzi inwestorzy instytucjonalni przyczynią się do dalszego rozwoju bitcoina. Zauważyć warto, że aktualnie kryptowaluta ciągle jest w fazie adopcji – niewielu inwestorów jest zakorzenionych w rynku kryptowaluty. Aktualnie celem tego tynku jest dalsze przyciąganie jak największej ilości odbiorców oraz inwestorów. Przydatne może być stworzenie ram regulacyjnych, które wpłyną na większe zaufanie i bezpieczeństwo użytkownika. Bitcoin nadal jest uważany przez wielu za zbyt drogą i powolną kryptowalutę, dlatego postęp technologiczny będzie sprzyjał dalszemu rozwojowi.

 

Halving bloków bitcoina

Eksperci przewidują, że następny halving nastąpi w połowie 2020 roku. Ta sytuacja odbije się na cenie kryptowaluty, co może doprowadzić do rekordowych wartości. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że bitcoin nie będzie tworzony w nieskończoność. Wydobyć można jedynie 21 milionów tych monet, natomiast nagrody przyznawane za ich wydobywanie są zmniejszane o połowę (co 210 000 bloków). Obecnie górnicy otrzymać mogą za jeden blok jedynie 12,5 btc. W przyszłym roku ta wartość znów ulegnie przepołowieniu, przez co ilość nowych kryptowalut ulegnie zmniejszeniu, tak samo jak podaż bitcoina. Popyt pozostanie stały luz zacznie się zwiększać, co doprowadzi do większej ceny bitcoina.

Inwestorzy uważają zatem, że halving bloków bitcoina wpłynie w znaczącym stopniu na jego cenę. W poprzednich latach takie sytuacje także miały miejsce, dlatego obawy są uzasadnione.

Cena bitcoina wciąż ulega zmianie. Inwestorzy używają tej kryptowaluty do transakcji międzynarodowych. Doświadczeni użytkownicy mogą cieszyć się zyskami.

źródło: https://tokeneo.com/news/pl/kryptowaluty/bitcoin/