Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?

20 marca 2023 0 przez Redakcja

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury?

Pracujesz na podstawie takiego cywilnoprawnego dokumentu? Zastanawiasz się, czy będzie to wliczone na poczet przyszłej emerytury? Jak ta sprawa wygląda pod kątem prawnym? Sprawdź poniżej wszystkie najważniejsze fakty.

Umowy „śmieciowe” są zdecydowanie bardziej korzystne… dla zleceniodawców niż pracowników

Taka forma zatrudnienia cały czas jest bardzo popularna na terenie naszego kraju. Politycy co prawda wprowadzają nowe przepisy i regulacje, aby „umów śmieciowych” było relatywnie jak najmniej, aczkolwiek na razie na nic się to zdaje. Cały czas ta forma zatrudnienia jest bowiem proponowana osobom szukającym pracy (przynajmniej w niektórych branżach). Warto zaznaczyć, że ten typ umowy jest natomiast o wiele bardziej korzystny… dla pracodawców. W końcu nie muszą oni np. martwić się kwestiami urlopowymi. Nie trzeba także zatrudniać fachowców do przeprowadzenia szkolenia BHP itp. Chodzi też o kwestie finansowe. A pracownicy nie mają np. ubezpieczenia zdrowotnego, które muszą sobie załatwić we własnym zakresie.

Kiedy umowa zlecenie zalicza się do emerytury?

Kluczowe jest w tej sprawie to, że emerytura zależy głównie od stażu pracy, jak i odprowadzanych składek na ten poczet. I tutaj pojawia się wiele wątpliwości. Nie wiesz <a href=”https://finanse.net.pl/category/praca/„>czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury</a>? Ogólnie osoby zatrudnione na podstawie tego dokumentu odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne (w tym także na składki emerytalne). Z punktu widzenia prawnego, są one obowiązkowe praktycznie dla wszystkich. Są jednak tutaj pewne wyjątki. W pewnych sytuacjach następuje bowiem zwolnienie z obowiązku opłacania składek społecznych. Ma to miejsce wtedy, kiedy zleceniobiorca ma inne opcje pod kątem objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Warto dodać, że w tym aspekcie ich podstawa (w danym miesiącu) powinna wynosić zaś przynajmniej tyle, co minimalne wynagrodzenie. Od stycznia 2023 roku ta kwota kształtuje się na poziomie 3490 PLN brutto. Jeszcze w grudniu było to zaś 3010 PLN brutto. To jednak nie koniec podwyżek. Warto zaznaczyć, że od lipca 2023 roku kwota brutto wzrośnie do 3600 PLN brutto. Co ważne, do ustalenia wysokości emerytury uwzględnia się wszystkie okresy opłacania składki emerytalnej. Także te z umowy zlecenia.

Umowa zlecenie a staż pracy

To kolejne ważne zagadnienie w kontekście przyszłej emerytury. Niestety, tutaj nie mamy dobrych wiadomości dla wszystkich osób, które są zatrudnione na podstawie umowy zlecenie. Jest to forma cywilnoprawna. W tym przypadku nie mają zatem zastosowania przepisy zawarte w Kodeksie Pracy. Z tego względu wynika, że okres zatrudnienia (na podstawie umowy zlecenie) nie jest zaliczany do stażu pracy! Wszystko dlatego, że jest to charakterystyka stosunku pracy. Załóżmy, że dana osoba była przez pięć lat zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Potem wykonywała swoje zadania (przez 24 miesiące) na umowach zlecenie. Następnie znowu zatrudniła się u swojego byłego szefa (umowa o pracę). W tym konkretnym przypadku do okresu zatrudnienia można zaliczyć tylko pięć lat. Nawet, jeśli przez 24 kolejne miesiące były odprowadzane wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne itp.

Czy warto zatem pracować na umowie zlecenie?

Bazując na dzisiejszym artykule, trzeba się nad tym mocno zastanowić. Praca na „umowie śmieciowej” tego typu nie daje bowiem wielu przywilejów, które są dostępne np. na podstawie umowy o pracę. W tym konkretnym przypadku (dotyczącym emerytury) najgorsze jest to, że okres zatrudnienia nie jest wliczany do stażu pracy.