Czym się różni parabank od banku?
21 grudnia 2022Obecnie w Polsce funkcjonuje wiele instytucji finansowych, które oferują różne możliwości inwestycji posiadanych środków. Dotyczy to chociażby rozmaitych funduszy, depozytów, obligacji czy giełd. W przypadku potrzeby pożyczania pieniędzy, wybór jest dużo bardziej ograniczony. Obecnie osoby poszukujące takich usług mogą zdecydować się na wybór oferty banku lub tzw. parabanku, czyli firmy pozabankowej. W obu przypadkach sposób funkcjonowania instytucji jest inny, co przekłada się też na odmienne zasady finansowania.
Zasady funkcjonowania banków i parabanków
Banki powadzą działalność zgodną z prawem bankowym, a ty samym funkcjonują jako osoby prawne korzystające z zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych. Wszystkie depozyty zbierane przez takie instytucje zabezpiecza Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W praktyce oznacza to, że w razie upadku danego banku klienci mogą otrzymać zwrot swojej gotówki. Działalność banku opiera się głównie na udzielaniu kredytów i przyjmowaniu depozytów, a także prowadzeniu rachunków, wykonywaniu operacji czekowych i wekslowych, emitowaniu papierów wartościowych czy udzielaniu poręczeń. Parabanki to z kolei firmy prywatne, które zajmują się udzielaniem pożyczek. Nie przyjmują one depozytów, ponieważ taka działalność jest zarezerwowana tylko dla banków i SKOK-ów. Parabanki oferują swoje produkty zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, a także nie podlegają Komisji Nadzoru Finansowego.
Kredyty w bankach i pożyczki w parabankach
Jednym z głównych produktów finansowych oferowanych przez banki jest kredyt gotówkowy na dowolny cel. Klienci mają duże możliwości wyboru zarówno samej instytucji udzielającej finansowania, jak i oferty cenowej. Z tego względu kredyt można zaciągnąć zarówno we własnym banku z prowadzonym rachunkiem, jak i w zupełnie innym. W ten sposób da się uzyskać środki w stosunkowo niskiej cenie, definiowanej głównie przez prowizję oraz oprocentowanie. W parabankach są natomiast udzielane pożyczki pozabankowe. Takie firmy muszą spełniać różne kryteria i wymogi, które dotyczą informowania klientów o warunkach przyznawania finansowania oraz badania zdolności kredytowej pożyczkobiorców. Każdy parabank powinien też uzyskać wpis do rejestru Komisji Nadzoru Finansowego. Najbardziej zaufani pożyczkodawcy przynależą do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, co świadczy o wysokim standardzie świadczonych usług oraz etycznym postępowaniu wobec klientów.
Warunki udzielania finansowania
Obecnie dużą popularnością cieszą się kredyty online, czyli takie przyznawane bez konieczności składania wizyty w oddziale banku. Podobnie wygląda to w przypadku parabanków. Pożyczki pozabankowe przez internet oferowane przez takie instytucje można uzyskać w nawet kilkanaście minut. Wynika to z faktu, że banki są ograniczone przepisami określonymi w ustawie o prawie bankowym. Parabanki takim wymaganiom nie podlegają, dlatego formalności mogą być znacząco ograniczone. Obecnie pożyczki pozabankowe online dostępne ą przede wszystkim jako chwilówki oraz zobowiązania ratalne. Pierwsze z nich spłacane są w ramach jednej transzy i zwykle po 30 dniach, natomiast drugie w ratach rozłożonych na dłuższy okres czasu.
Zakres usług finansowych banków i parabanków
Pakiet usług finansowych oferowanych przez parabanki jest bardziej ograniczony, niż w przypadku banków. W wielu przypadkach ich przewaga pozostaje jednak znacząca. Wynika to z faktu, że parabanki w mniejszym stopniu zwracają uwagę na historię kredytową i zdolność kredytową klientów. Firmy pozabankowe muszą się stosować jedynie do Ustawy o kredycie konsumenckim, a także zapisów Kodeksu Cywilnego. Sam proces udzielania pożyczki w całości odbywa się przez internet. Na początek wystarczy jedynie wybrać odpowiednią ofertę, a następnie wypełnić i złożyć stosowny wniosek. W formularzu należy podać podstawowe dane, po czym trzeba jedynie oczekiwać na decyzję. Na koniec środki są przekazywane na wskazany we wniosku numer konta bankowego pożyczkobiorcy. Cala procedura może się zamknąć w zaledwie kilkunastu minutach.