Dzierżawienie sprzętu zamiast inwestowania w jego zakup

Dzierżawienie sprzętu zamiast inwestowania w jego zakup

7 września 2017 0 przez Redakcja Finanse.net.pl

Dzierżawienie sprzętu zamiast inwestowania w jego zakup na własność stało się w ostatnim czasie niezwykle popularnym zabiegiem wśród przedsiębiorców szukających oszczędności w związku z nie najlepszą sytuacją gospodarczą na krajowych rynkach.

O ile leasing – bo tak fachowo określa się tego typu przedsięwzięcie utrzymywał się na dość wysokim poziomie zainteresowania w odniesieniu do samochodów – najpopularniejszego przedmiotu dzierżawy, o tyle wzrost zainteresowania na sprzęty innego rodzaju, w tym również o charakterze specjalistycznym jest ciekawym zjawiskiem, które jednoznacznie potwierdza, iż przedsiębiorcy coraz większy nacisk kładą na poszukiwanie alternatywnych sposobów finansowania inwestycji.

Leasing nie tylko samochodowy

Leasing samochodowy nadal dzierży palmę pierwszeństwa pod względem rozpoznawalności czy popularności, ale systematycznie na znaczeniu zyskują również sprzęty specjalistyczne jak choćby:

maszyny produkcyjne,

sprzęt medyczny,

sprzęt komputerowy,

czy maszyny rolnicze.

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się również między innymi grunty. To wszystko pokazuje, iż przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z realiów w jakich obecnie przyszło im funkcjonować i coraz chętniej kierują swoje kroki w stronę minimalizacji kosztów własnych za pośrednictwem rozwiązań rozkładających wydatki w czasie i jednocześnie zapewniających realizację celów inwestycyjnych zarówno w długotrwałym, jak i krótkotrwałym, doraźnym wymiarze, gdzie tempo uzyskiwanych przychodów z tytułu wprowadzonych inwestycji jest relatywnie szybkie.

Leasing stanowi optymalne rozwiązanie na ciężkie czasy

Jest również idealny dla firm zaczynających swoją działalność i chcących wejść dynamicznie w rynek bez ponoszenia wysokich kosztów własnych jakie są nie do uniknięcia przy finansowaniu całości inwestycji z własnej kieszeni.

Z biznesowego punktu widzenia rozłożenie kosztów inwestycyjnych na raty – czyli opcja charakterystyczna dla leasingu jest dużo bardziej opłacalne niż podejmowanie decyzji o jednorazowym wydatku na rzecz wykupienia niezbędnych sprzętów na własność.

Forma własności w odniesieniu do potencjalnych zysków nie ma przecież większego znaczenia, leasingując określony sprzęt właścicielem co prawda pozostaje leasingodawca, jednak wszelkie zyski z tytułu prowadzonej działalności należą do leasingobiorcy, zaś jedynym kosztem niezbędnym do uiszczenia jest w jego przypadku należność z tytułu miesięcznych rat leasingowych, oraz ewentualne koszty serwisowania czy naprawy sprzętu. Jednak w tym drugim przypadku koszty ponosimy również będąc formalnym właścicielem sprzętu, więc na tym polu aspekt ten nie stanowi czynnika przemawiającego na korzyść samodzielnej formy finansowania inwestycji.

Popularność leasingu

Rośnie ponieważ obecne realia wymagają od przedsiębiorców kreatywnego spojrzenia i podejmowania nieszablonowych decyzji. Korzyści z tytułu dzierżawy są zauważalne niemalże na każdym polu prowadzonej działalności, bez względu na jej charakter czy perspektywę czasową na jaką jest przeznaczona.

Właściciele firm widzą co jest dla nich najbardziej opłacalne a leasing z punktu widzenia opłacalności plasuje się bez wątpienia w czołówce alternatywnych rozwiązań, które w czasach prosperity nie są być może zbyt popularne, jednak zyskują na znaczeniu gdy w grę wchodzi potrzeba szukania oszczędności.