Fundusz inwestycyjny, a może lokata – co wybrać?

Lokaty

Przetrzymywanie pieniędzy na kontach bankowych to względnie bezpieczne rozwiązanie. Nie pozwoli nam jednak zarobić. Coraz więcej osób dysponujących większymi środkami finansowymi myśli o ich zainwestowaniu. Decyzja o inwestycji nie jest jednak prosta – zależy nam, żeby nasze fundusze były jednocześnie bezpieczne, a z drugiej strony przynosiły duże zyski.

Współcześnie mamy do wyboru kilka sprawdzonych sposobów na pomnażanie gotówki. Są to między innymi lokaty i fundusze inwestycyjne. Jakie są ich wady i zalety? Jakie rozwiązanie opłaca się początkującemu inwestorowi bardziej?

Sposób na pomnożenie pieniędzy

Dzięki lokatom i funduszom inwestycyjnym mamy szansę na pomnożenie naszych dochodów. Obydwa te rozwiązania różnią się jednak znacznie. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej metody inwestowania warto jest zadać sobie pytanie o to co jest dla nas najważniejsze. Czy zależy nam przede wszystkim na dużych zyskach, czy chcemy mieć pewność, że nasze pieniądze są przede wszystkim bezpieczne?

Jasne i ciemne strony funduszy inwestycyjnych

Zdecydowanie największą zaletą funduszy inwestycyjnych jest możliwość uzyskania wysokiego zysku. W zależności od tego w co zdecydujemy się zainwestować nasze pieniądze, możemy liczyć na zysk dochodzący nawet do kilkudziesięciu procent od kwoty, którą wpłaciliśmy. Dla osób dysponujących niewielkimi środkami finansowymi bardzo ważne jest to, że mogą inwestować nawet niewielkie sumy. Istotne jest również to, że przez cały czas mamy dostęp do naszych pieniędzy.

Minusem jest natomiast wysoki poziom ryzyka. Dzięki funduszom możemy wiele zyskać, jednak możliwe są również znaczne straty. Co więcej nigdy nie mamy pewności, czy akcje danego funduszu wzrosną, czy też stracą na wartości. Kolejną niedogodnością jest konieczność uiszczenia opłaty za zarządzanie naszymi pieniędzmi. Od zysków, które wypracują zainwestowane pieniądze trzeba także zapłacić podatek w wysokości 19%.

Lokata sposobem na pewny zysk

Innym pomysłem na zainwestowanie pieniędzmi jest lokata. W przeciwieństwie do funduszu oferuje nam ona pewność zysków. Bank daje nam gwarancję, że nie stracimy włożonych na lokatę środków. Jedyną sytuacją, kiedy wizja straty byłaby realna jest bankructwo instytucji finansowej, co nie zdarza się codziennie.

Choć lokata gwarantuje nam pewny zysk, zazwyczaj nie jest on duży. Możemy liczyć średnio na 3 do 6% kwoty, którą pożyczyliśmy bankowi. Dodatkowo od tej sumy musimy odjąć 19-procentowy podatek Belki. Za wadę uznajemy również fakt, że lokata uniemożliwia nam wcześniejsze podjęcie gotówki, które nie będzie wiązało się ze stratami. Ponadto kwota, którą możemy zainwestować jest odgórnie określona przez bank, co stanowi dla inwestora duże ograniczenie.

Jeżeli dysponujemy niewielkimi funduszami, lokata nie przyniesie nam wielkich zysków, z tego względu wielu początkujących inwestorów nie jest nią zainteresowanych. Z drugiej strony w przypadku osób posiadających pokaźne sumy nawet niewielki procent zysku będzie w pełni satysfakcjonujący.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Lokaty
Lokata strukturyzowana – szansa na zysk, czy strata czasu?

Zdaniem wielu osób zakładanie lokat w celach zarobkowych nie jest dobrym pomysłem, gdyż zyski przez nie generowane są minimalne. Dla takich klientów banki stworzyły produkt o nazwie lokaty strukturyzowanej, która łączy w sobie cechy lokaty i funduszu inwestycyjnego. Czy lokata strukturyzowana jest warta uwagi? Jakie są jej zalety i wady? …

Lokaty
Lokata długo czy krótkoterminowa – co wybrać?

Osoby, które są zainteresowanie zarabianiem na lokatach mają obecnie wiele ciekawych możliwości inwestycji. Różnorodne lokaty znajdziemy w ofercie praktycznie każdego banku. Jednym z ważniejszych wyborów, których musimy dokonać jest decyzja, czy bardziej opłaca się nam lokata długo czy krótkoterminowa. Niestety nikt nie jest w stanie udzielić jednej dobrej odpowiedzi na …

Lokaty
Lokata a konto oszczędnościowe – co opłaca się bardziej?

Oferty banków pozwalają nam oszczędzać pieniądze na różne sposoby. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się konta oszczędnościowe i lokaty. Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, która z możliwości jest lepsza. Wiele zależy tu od naszych preferencji i oczekiwań. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe, ponieważ daje nam możliwość wpłacania …