Ile się czeka na zwrot podatku?

Ile się czeka na zwrot podatku?

2 kwietnia 2020 0 przez Redakcja Finanse.net.pl

Po jakim czasie przychodzi zwrot podatku? To pytanie z pewnością aktualnie rozbrzmiewa na ustach milionów Polaków. Każda osoba, która rozliczyła swój PIT, z którego wynikało, że przysługuje jej zwrot, z niecierpliwością czeka na dodatkowy zastrzyk gotówki. Zobacz, jak długo podatnicy muszą czekać na zwrot podatku i w jakim terminie fiskus musi wypłacić należne Ci pieniądze.

Zwrot podatku – ile się czeka? 

Zwrot podatku na konto

Na złożenie swojej deklaracji podatkowej masz czas do 30 kwietnia 2020 roku. Wiele osób nie czeka jednak do ostatniej chwili, a swoje deklaracje podatkowe składa już w lutym i marcu. Tak naprawdę im wcześniej wypełnisz swoje zeznanie podatkowe, tym wcześniej otrzymasz ewentualny zwrot, który Ci przysługuje. Jeśli więc podejrzewasz, że możesz zyskać dodatkową gotówkę od fiskusa, to warto rozliczyć i złożyć swój PIT jak najszybciej. Termin wypłaty zależy od daty złożenia deklaracji.

Osoba, która złożyła PIT drogą elektroniczną, na zwrot podatku będzie czekać maksymalnie 45 dni. To aż o połowę krócej niż osoba, która zdecydowała się na tradycyjną wizytę w urzędzie skarbowym, bowiem takie deklaracje rozpatrywane mogą być nawet 90 dni. Dni liczone są w tym przypadku kalendarzowo.

Osoby, które zrezygnują z wysłania swojego PIT-a, mogą czekać na zwrot nawet do 31 lipca 2020. Jest tak, ponieważ czas na zwrot jest wtedy liczony od 30 kwietnia, gdy wszystkie deklaracje podatkowe są akceptowane i wysyłane przez system Twój e-pit.

 

W jaki sposób Urząd Skarbowy przekaże Ci zwrot nadpłaconego podatku?

Fiskus może zwrócić Ci Twój nadpłacony podatek na dwa sposoby. Pierwszym jest zwrot podatku na konto bankowe, które podane jest w formularzu NIP-7, ZAP-3, CEIDG-1. Zwrot podatku może do Ciebie także dotrzeć w formie gotówki, za pośrednictwem Poczty Polskiej.


Nie dostałem zwrotu podatku – co zrobić?

Nie otrzymałem zwrotu podatku - co zrobić

Mimo że Urząd Skarbowy z reguły stara się pilnować wszelkich terminów, to czasem może zdarzyć się tak, że dojdzie do pewnych opóźnień. Jeśli termin zwrotu Twojego podatku już minął, a Ty dalej nie otrzymałeś pieniędzy, to powinieneś zainteresować się tą sprawą.

Pamiętaj jednocześnie o tym, że jeśli składałeś korektę do zeznania podatkowego, to czas jest liczony od jej dostarczenia, a nie złożenia formularza PIT.

Osoby, które nie otrzymały należnego im zwrotu, powinny skontaktować się z pracownikiem urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia sytuacji. Być może nie otrzymałeś zwrotu, ponieważ:

– podałeś zły numer konta,

– został on zaliczony na zaległe i bieżące zobowiązania podatkowe lub niezapłacone mandaty.

Jeśli żadna z tych sytuacji nie miała jednak miejsca to Urząd Skarbowy, jest zobowiązany do tego, aby oddać Ci zwrot podatku wraz z odsetkami za przekroczenie terminu.

Zeznanie podatkowe online

Skoro już wiesz, po jakim czasie przychodzi zwrot podatku, to warto też wspomnieć o zaletach „rozliczania się” przez internet. Pierwszą i największą zaletą jest to, że pieniądze ze zwrotu podatku otrzymasz po 45 dniach, a nie po 90 jak jest to w przypadku deklaracji złożonych osobiście w urzędzie.

Po drugie nie tracisz czasu na wizyty i stanie w kolejkach, które w okresie marca i kwietnia tworzą się w skarbówkach w całym kraju. Wystarczy, że włączysz komputer i zaakceptujesz deklarację, którą przygotował dla Ciebie system lub rozliczysz się samodzielnie.

Po trzecie rozliczając się przez internet, nie marnujesz papieru, a cała dokumentacja ma formę elektroniczną. Jest to bardzo duży ukłon w stronę Ziemi. Składanie zeznania podatkowego przez internet jest intuicyjne i każdy powinien sobie z nim poradzić bez problemu.