Jak odzyskać podatek z Anglii?

Jak odzyskać podatek z Anglii?

28 marca 2019 0 przez Redakcja

Nadciągający Brexit mocno ograniczył napływ Polaków do Anglii, ale nadal pracuje tam wielu naszych rodaków. Osoby, które były zatrudnione na Wyspach, mogą starać się o zwrot nadpłaconego podatku. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2017 roku Polacy pracujący w Anglii przetransferowali do kraju 0,9 mld zł. To niższa kwota niż w poprzednich latach, ale nadal znacząca. Średni zarobek Polaka w Anglii to 6,7 tys. zł. Część z tej kwoty zabiera angielski fiskus. Można jednak odzyskać nadpłacony podatek i warto to zrobić, ponieważ średnia kwota zwrotu to często 2743 zł.

Komu przysługuje zwrot podatku z Anglii?

Zwrot podatku może przysługiwać każdemu Polakowi, który pracuje obecnie lub pracował w przeszłości w Anglii. Mowa tu oczywiście o legalnym zatrudnieniu, gdy pracodawca odprowadzał za swojego pracownika zaliczki na podatek dochodowy. Warto pamiętać, że taki zwrot może przysługiwać nie tylko osobom zatrudnionym na etacie, ale również prowadzącym własną działalność gospodarczą jako podwykonawca w budowlance (konieczna jest rejestracja w programie CIS albo Self Assessment).

– Kwestia zwrotu podatku powinna zainteresować również osoby, które pracowały w Anglii przed laty. Wynika to z faktu, że podatnik ma prawo odzyskać pieniądze z nadpłaty podatku do 5 lat wstecz. Nie ma znaczenia długość zatrudnienia, może to być nawet bardzo krótki czas i niekoniecznie na cały etat – podkreśla ekspert firmy euro-tax.pl, która specjalizuje się w odzyskiwaniu podatku z zagranicy. – Należy jednak pamiętać, że nie jest możliwe wystąpienie o zwrot podatku tylko z jednego roku. Zwrot dotyczy zawsze całego okresu zatrudnienia w Anglii do 5 lat wstecz.

Zwrot podatku przysługuje przeważnie Polakom, którzy zatrudnili się na Wyspach już w czasie trwania roku podatkowego albo zmienili wtedy pracodawcę lub byli zatrudnieni w kilku firmach naraz. Na stronie HM Revenue & Customs można łatwo przeliczyć, czy rzeczywiście podatnikowi należy się zwrot podatku.

Wniosek o zwrot podatku

Polacy rozliczający się z angielskim fiskusem muszą zwrócić baczną uwagę na terminy, które różnią się od tych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Przede wszystkim należy pamiętać, że w Anglii rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i kończy się 5 kwietnia. Właśnie do tego terminu trzeba rozliczyć się z Urzędem Skarbowym (niedopełnienie obowiązku to kara 1000 funtów). Kolejna kwestia to składanie wniosku o zwrot nadpłaconego podatku. Można to robić przez cały rok, nie trzeba czekać do końca roku podatkowego, szczególnie gdy kończy się pracę w trakcie roku podatkowego i nie planuje się podjąć kolejnej na terenie Anglii. Wtedy od razu rozliczamy się z fiskusem.

Jak wygląda procedura zwrotu niesłusznie pobranego podatku? Tutaj znowu wracamy do kalkulatora podatkowego na stronie internetowej HM Revenue & Customs. Gdy podatnik sprawdzi, że rzeczywiście należy mu się zwrot podatku, konieczne jest złożenie wniosku do HMRC. W ten sposób poinformujemy urząd o nadpłacie. Można to zrobić na kilka sposobów. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest kontakt przez internet. Należy wtedy wejść na stronę www HM Revenue & Customs, gdzie wpisuje się dane na temat rocznych zarobków i zapłaconych podatków oraz przechodzi się proces weryfikacji. Bardzo popularnym sposobem jest także wysłanie listu poleconego z dokumentami. Polacy, którzy posługują się dobrze językiem angielskim, mogą również wybrać kontakt telefoniczny z HMRC.

Jakie dokumenty przygotować do odzyskania podatku?

Do rozliczenia się z angielskim fiskusem i wnioskowania o zwrot nadpłaconego podatku konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Podejmując pracę w Anglii, najlepiej od razu postarać się o National Insurance Number (NIN), czyli o Numer Ubezpieczenia Społecznego. Każdy, kto mieszka i pracuje na Wyspach, powinien posiadać NIN. Dzięki niemu można bez problemu załatwić wiele spraw urzędowych, w tym także związanych z podatkami (posiadanie numeru ubezpieczenia znacznie przyspiesza procedurę zwrotu nadpłaty podatku). Jak uzyskać NIN? Należy udać się na przykład do Social Security Office (wcześniej trzeba się umówić telefonicznie na wizytę), gdzie pokazuje się dowód osobisty lub paszport oraz potwierdza miejsce zamieszkania na terenie Anglii (można użyć do tego rachunku za prąd).

Numer NIN to podstawa w kontaktach z angielskimi urzędami, ale do zwrotu podatku trzeba jeszcze przygotować dokumenty, które wystawia pracodawca. Mowa tu o drukach P60 lub P45. Pierwszy z tych druków otrzymuje się po zakończeniu każdego roku podatkowego. Druk P45 pracodawca powinien wydać, gdy pracownik kończy u niego pracę w trakcie trwania roku podatkowego. Gdy jednak nie posiada się powyższych dokumentów, istnieje możliwość rozliczenia się z fiskusem także na podstawie odcinków płacowych (payslipy).

Warto starać się o zwrot podatku z Anglii, ponieważ w ten sposób można odzyskać nawet kilkaset funtów. Na pieniądze zwykle czeka się nie dłużej niż pół roku od załatwienia formalności. Wniosek można składać samodzielnie lub skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w zwrotach podatku z Anglii.