Jak oszczędzać wodę? Poznaj 14 wskazówek
31 stycznia 2023Wzrost temperatur wraz ze znacznym spadkiem opadów deszczu może oznaczać 30-procentowe zmniejszenie dostępnej objętości wody w nadchodzących dekadach – uważają eksperci. Tylko 0,007% wody na naszej planecie nadaje się do spożycia przez ludzi. Może się to wydawać niewiarygodne, ale nawet dziś 15% mieszkańców miast na świecie nie ma oczyszczalni ścieków. Ten brak oczyszczania ścieków powoduje według Światowej Organizacji Zdrowia około 842 000 zgonów rocznie.
Dlatego chcielibyśmy przekazać Ci 14 wskazówek, które pomogą Ci efektywniej korzystać z wody i oszczędzać ją. Dzięki temu nie będziesz musiał na własnej skórze przekonać się, jak to jest żyć bez wody za każdym razem, gdy jej potrzebujesz
- Zawsze, gdy myjesz zęby, pamiętaj, by robić to przy zakręconym kranie. Możesz użyć szklanki do płukania zębów, a następnie przepłukać szczoteczkę. Uruchomienie kranu powoduje marnowanie od 5 do 15 litrów na minutę. Zaoszczędzisz około 20 litrów.
- Wybierając prysznic zamiast kąpieli w wannie, oszczędzasz ponad 60 litrów.
- Pod prysznicem, podczas namydlania się, zakręć kran. W każdej minucie stracisz około 12 litrów wody.
- Biorąc prysznic, zwłaszcza zimą, trzeba chwilę poczekać, aż pojawi się ciepła woda. Wykorzystaj ten czas, aby zebrać wodę do wiadra i wykorzystać ją do podlewania roślin, toalety lub mycia domu.
- Nie zapomnij sprawdzić stanu kranów w domu. Kapiący kran traci około 30 litrów wody dziennie.
- Instalacja atomizerów na kranach jest bardzo ważna w celu oszczędzania wody. Atomizery to małe urządzenia, które umieszcza się przy wylocie wody z kranów i które pozwalają na wymieszanie wody z powietrzem. Dzięki temu uzyskasz wrażenie większego strumienia przy mniejszej ilości płynu, co pozwoli Ci zaoszczędzić wodę.
- Jeśli jesteś na etapie budowy domu, lepiej wybrać krany jednouchwytowe. System ten pozwala zaoszczędzić do 170 litrów wody miesięcznie.
- Toaleta to nie kosz na śmieci, a odpady, które do niej wrzucamy, mogą powodować poważne problemy w oczyszczalniach i wpływać na faunę morską. Dodatkowo, przy każdym spłukiwaniu traci się od 6 do 10 litrów wody.
- Używając energooszczędnych urządzeń można również oszczędzać wodę. Na przykład dzięki pralce klasy A można zaoszczędzić średnio do 12 000 litrów wody rocznie. Korzystanie z tego typu urządzeń pozwala zaoszczędzić nawet do 40% zużywanej wody. Jest to doskonały sposób na oszczędzanie pieniędzy.
- Wbrew temu, co może myśleć wiele osób, przy pewnych okazjach najlepiej jest skorzystać ze zmywarki. Jej użycie pozwala zaoszczędzić do 100 litrów, czyli około 10% wody, w porównaniu z ręcznym zmywaniem naczyń. Ważne jest, aby używać jej tylko wtedy, gdy jest pełna. Jeśli w domu jest są tylko 2 osoby, może okazać się, że wystarczy uruchomić zmywarkę co dwa, lub trzy dni..
- Do mycia owoców i warzyw najlepiej użyć miski z wodą. Zużytą wodę możesz następnie wykorzystać do podlewania roślin.
- Jeśli masz w domu klimatyzację, możesz zebrać wydzielaną wodę do wiadra i wykorzystać ją do podlewania. Nadaje się do tego idealnie, gdyż jest podobna do wody deszczowej, ale uwaga, nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Jeśli nie masz roślin, możesz jej użyć do mycia domu, toalety itp. Pozwala to zaoszczędzić około 10 litrów wody dziennie.
- Unikaj podlewania roślin w środku dnia, aby uniknąć parowania. Można podlewać o zmierzchu lub o świcie. W ciągu dnia 30% wody wyparowuje. Najlepiej jest stosować automatyczne systemy nawadniania, które planują harmonogram albo o zmierzchu, albo o świcie, dzięki czemu rośliny lepiej zachowują wilgoć.
- Cały system nawadniający powinien być sprawdzany przynajmniej raz w roku, aby uniknąć ewentualnych wycieków wody. Jedno nieszczelne przyłącze powoduje wyciek 2200 litrów wody rocznie. Nie zapomnij o czyszczeniu filtrów.