Jak rozliczyć podatek. PIT 2019

Jak rozliczyć podatek. PIT 2019

30 stycznia 2019 0 przez Redakcja Finanse.net.pl

Zastanawiasz się do i kiedy musisz złożyć PIT za 2019 rok? Interesują ciebie także ewentualne zmiany, w kontekście poprzedniego roku? Czy to prawda, iż Urząd Skarbowy rozliczy za nas podatek PIT i wypełni rozliczenie za ewentualnego podatnika?

PIT to nic innego jak podatek dochodowy, jaki de facto zapłacić muszą wszystkie osoby fizyczne, dotyczy on zakończonego roku podatkowego, jeżeli chodzi o PIT 2019 to należy, co oczywiste uwzględnić nasze przychody za 2018 rok.

Jakie zmiany zaszły gdy chodzi o PIT 2019?

Wraz z nowym rokiem, wchodzi w życie wiele ciekawych zmian związanych z rozliczeniem podatkowym, co za tym idzie modyfikacji ulegają pewne przepisy a co za tym idzie pojawić się mają swoiste udogodnienia, do najważniejszych z nich zaliczyć należy :

Kwota wolna od podatku, w stosunku do poprzedniego roku wzrosła o 1400 zł, i wynosi aktualnie 8 tyś złotych (w 2017 roku 6600zł) zatem osoby, które zarobiły mniej niż powyższa kwota nie muszą odprowadzać podatku do urzędu skarbowego.

– Kolejną ważną kwestią jest wygenerowanie przez urząd skarbowy PIT-37 oraz PIT-38, a do naszych zadań będzie jedynie sprawdzenie poprawności takiego dokumentu, samo rozliczenie zostanie przez nas wygenerowane na podstawie takich informacji.

Rozliczenie rolników a więc zatwierdzenie zapisu o umowie o pracy przy zbiorach i dotyczy on co oczywiste prac wykonywanych w obrębie gospodarstwa rolnego. Każdy, kto był zatrudniony na takiej podstawie zapłaci 18% podatku dochodowego, w sytuacji gdy kwota nie przekroczyła sumy 85 528 zł.

– Małżonkowie rozliczają się także wspólnie na ewentualnej korekcie.

– Zatwierdzona została nowa kwota ryczałtu od najmu, teraz wynosi ona 8,5% w sytuacji gdy wartość najmu nie przekracza 100,000 zł w sytuacji kiedy jest większa stawka wzrasta do 12,5%.

– Zmianą uległy koszta uzyskania przychodów u twórców, co za tym idzie uwzględniona jest stawka 20% lub 50% w zależności od adekwatnego działania, ryczałtu i branży a także uzyskanych przychodów.

O czym musi pamiętać podatnik w 2019 roku?

Ze względu na wprowadzone zmiany, do najważniejszych obowiązków podatnika będzie należało wypełnienie formularza jaki de facto zawiera identyfikator podatkowy a więc nasz numer Pesel lub NIP. W gruncie rzeczy umożliwi to przede wszystkim przygotowanie dla nas odpowiedniego zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-38 a co za tym należy o niego najzwyczajniej w świecie zadbać.

Oczywiście do naszych zadań będzie należeć sprawdzenie samej deklaracji pod względem jej zgodności, wysłanie za pośrednictwem internetu lub poczty ewentualnie osobiste dostarczenie do urzędu skarbowego.

Jak wygląda rozliczenie PIT 2019 dla osób pracujących za granicą?

W przypadku pracy za granicę oraz tam uzyskiwanych przychodów, należy przede wszystkim sprecyzować nader ważny aspekt a mianowicie do jakiej rezydencji podatkowej zaliczamy, w uproszczeniu gdzie dłużej mieszkamy.

Oznacza to, iż jeżeli mamy miejsce zamieszkania w naszym kraju a co za tym idzie przebywamy tutaj więcej niż 183 dni w roku lub posiadamy tutaj własną firmę a nawet rodzinę to musimy rozliczyć się tak samo jak inni od wszystkich dochodów uzyskiwanych w kraju oraz za granicą.

Co o rozliczeniu PIT 2019 roku powinny wiedzieć osoby bezrobotne

Jeżeli w 2019 roku byliśmy nie tylko zarejestrowani w urzędzie pracy lecz co za tym idzie, pobieraliśmy zasiłek dla bezrobotnych to także musimy zadbać o nasze rozliczenie za 2019 rok.

Oczywiście ze względu na wprowadzone udogodnienia to urząd będzie miał za zadanie przesłać do instytucji skarbowej informację na temat pobieranego przez nas zasiłku (uzyskiwanych z tego tytułu dochodów). Tutaj musimy pamiętać, iż nawet w przypadku nie przekroczenia kwoty wolnej od podatku, daną deklarację należy sprawdzić oraz co za tym idzie jednocześnie złożyć.

Do kiedy musimy rozliczyć PIT za 2018 rok?

Oczywiście najlepiej zrobić to jak najwcześniej, znacznie szybciej niż jasno określone do tego terminy, pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, kolejek czy też zatorów w kontekście funkcjonowania programów obsługujących deklarację elektryczne.

Należy jednak wiedzieć o terminach a mianowicie

– Do 31 stycznia 2019 roku mamy czas na złożenie PIT-16A, PIT-19A oraz PIT-28

– Do 28 lutego musimy zadbać o PIT-40A

– Do 30 kwietnia 2019 roku należy złożyć PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39

Pamiętajmy, iż im wcześniej złożymy deklarację podatkową za rok 2018 możemy znacznie krócej czekać na zwrot ewentualnego podatku, a więc otrzymać go w dużo szybszym do tego czasie. Można jednak śmiało powiedzieć, że pomimo wielu wprowadzonych udogodnień i rozwiązań, w dalszym ciągu musimy złożyć na jedną z dostępnych form czy metod daną deklarację podatkową.

Większy zakres obowiązków spada tutaj zwłaszcza na pracodawców oraz zleceniobiorców, jacy muszą dostarczyć w formie elektronicznej do urzędu skarbowego wszystkie informację o dochodach jakie uzyskiwała dana osoba.