Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?
31 maja 2023Chcąc uzyskać kredyt bankowy niezależnie od jego kwoty czy przeznaczenia, konieczne jest posiadanie określonej zdolności kredytowej. To jej wartość wpływa na wysokość sumy, którą możesz uzyskać. Dlatego też warto wiedzieć, jak sprawdzić zdolność kredytową oraz na co zwrócić uwagę.
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa w dużym uproszczeniu dotyczy zdolności do spłacenia uzyskanej kwoty wraz z doliczonymi do niej odsetkami w określonym terminie spłaty kredytu. Jest to kwestia priorytetowa dla banku, który w ten sposób chce zabezpieczyć pożyczoną sumę oraz zapewnić możliwość regularnej spłaty zgodnie z możliwościami kredytobiorcy. Nieco inaczej wygląda ta kwestia w przypadku pożyczek, gdzie sprawdzenie możliwości spłaty potencjalnego zadłużenia jest zdecydowanie prostsze. Niemniej jednak w przypadku kredytu hipotecznego na zakup domu, mieszkania czy kredytu gotówkowego na samochód wymagania są zdecydowanie większe z uwagi na kwotę finansowania.
Sprawdzenie zdolności kredytowej – dlaczego ma tak duże znaczenie?
Poznanie swojej zdolności kredytowej jest konieczne przed wybraniem oferty banku. To pozwoli zorientować się w możliwościach finansowych przed wnioskowaniem o wybraną kwotę. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na rozpatrywanie i ewentualne odrzucenie wniosku. W ten sposób ograniczysz wybór wyłącznie do ofert o odpowiedniej dla Twoich możliwości cenie. Jest to znaczne uproszczenie zarówno dla banku, jak i kredytobiorcy.
Zdolność kredytowa – co ma na nią wpływ?
Sprawdzenie zdolności kredytowej jest stosunkowo złożonym procesem. To dokładna analiza obejmująca wiele istotnych etapów. W pierwszej kolejności bank sprawdza sytuację finansową, poznając przychody oraz miesięczne wydatki. Choć różne instytucje mają odmienne regulacje, to najczęściej sprawdzane są kwestie związane z:
- wysokością dochodów (sprawdzane są wszystkie uzyskiwane przychody, także te pochodzące z wynajmu, renty czy innych świadczeń),
- miesięczne koszty utrzymania oraz zobowiązania wobec innych osób (np. alimenty),
- zobowiązania związane z innymi kredytami i pożyczkami.
W przypadku obliczania zdolności kredytowej sprawdzane są również inne czynniki, które mogą wpływać na późniejsze możliwości spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę, takie jak między innymi:
- wiek,
- stan cywilny,
- liczba osób na utrzymaniu kredytobiorcy,
- forma zatrudnienia, staż pracy,
- historia kredytowa itd.
Duży wpływ na zdolność kredytową ma również historia poprzednich kredytów i ich regularnych spłat lub też potencjalnych zadłużeń. Dlatego, aby je poznać, banki pobierają raporty z Biura Informacji Kredytowej, które zawierają w sobie wszystkie istotne informacje. W tym przypadku najlepiej prezentują się ci kredytobiorcy, którzy mają pozytywną historię kredytową.
Jak samodzielnie obliczyć zdolność kredytową?
Chcąc samodzielnie obliczyć potencjalną zdolność kredytową, warto wykorzystać narzędzia dostępne za pośrednictwem sieci. Kalkulatory online porównują najważniejsze informacje związane z okresem spłaty kredytu, jego oprocentowaniem, ilością rat i ich rodzajem, a także danymi kredytobiorcy. W ten sposób możliwe jest uzyskanie szacunkowych informacji na temat kwoty, o którą możemy starać się na przykład podczas zakupu nieruchomości.
Ponadto możemy skorzystać z pomocy doradcy kredytowego lub uzyskać informacje w wybranym przez nas oddziale banku. Poznanie zdolności kredytowej to konieczny etap, aby uzyskać upragnioną ofertę finansowania wymarzonego domu, mieszkania, ale nie tylko. Jeśli szukasz większej ilości informacji na temat kredytów i finansów, koniecznie sprawdź witrynę finanse.net.pl.