Jak wybrać najlepszy kredyt na dom?

Jak wybrać najlepszy kredyt na dom?

10 grudnia 2021 0 przez Redakcja

Kredyty hipoteczne są dziś dostępne w praktycznie wszystkich bankach. Poszczególne produkty finansowe różnią się jednak oprocentowaniem, elastycznością rat, wysokością wkładu własnego czy obecnością ukrytych kosztów. Nie istnieje przy tym coś takiego jak najlepsza oferta kredytowa, najlepsze kredyty hipoteczne. Nic nie jest tu uniwersalne. Po prostu różni klienci mają różne potrzeby, a produkt finansowy powinien być dopasowywany indywidualnie w stosunku do potrzeb, jak również możliwości klienta. Osoby lepiej zarabiające i posiadające stabilne stanowiska są uważane przez banki za klientów mniej ryzykownych. To przykładowo lekarze czy adwokaci. Zawody te cieszą się sporą renomą w społeczeństwie, a ich przedstawiciele mogą liczyć na zarobki znacznie przekraczające średnią krajową.

Dlatego osoby dobrze zarabiające i stabilne z reguły otrzymują nie tylko większe kredyty, ale także bardziej elastyczne i korzystniejsze warunki umowy. Zdecydowanie w gorszej sytuacji są ludzie zarabiający mało i do tego nie posiadający żadnych specjalnych kwalifikacji. Nikt nie będzie skłonny dać im wysokiego kredytu hipotecznego, gdyż wiązałoby się to ze znacznym ryzykiem. Banki oczywiście chcą zarobić na oprocentowaniu, ale muszą ograniczać ryzyko. Zatrudniają w tym celu specjalistów wnikliwie analizujących wszystkie wnioski o kredyty hipoteczne. Normy te zostały zaostrzone po niedawnym kryzysie finansowym, kiedy to okazało się, że liczba udzielonych kredytów była większa niż wynikałoby to z normalnych warunków rynkowych. Po prostu ludzie zachęceni gwarancjami rządu amerykańskiego zaciągali kredyty bez opamiętania, choć nie byli w stanie ich spłacić. Kryzys następnie rozlał się na resztę świata.

Jak znaleźć najlepsze kredyty hipoteczne?

Przeciętny obywatel nie orientuje się zbyt dobrze w zasadach rządzących rynkiem finansowym. Każdy chciałby natomiast uzyskać kredyt na jak najkorzystniejszych warunkach. Z pomocą przychodzą wtedy profesjonalni doradcy, oni zazwyczaj pomagają wyszukać te najlepsze kredyty hipoteczne. Należy jedna zaznaczyć, że spośród rzeszy doradców finansowych działających w naszym kraju nie każdy zasługuje na miano profesjonalisty. Nierzadko są to ludzie, którzy odbyli tylko kilkugodzinne szkolenie i mają w swojej ofercie produkty finansowe zaledwie jednego banku albo instytucji pozabankowej.

Dobry specjalista, to taki, który umie i chce doradzić rzetelnie, a nie tylko wcisnąć klientowi jedyny produkt jaki posiada i zgadnąć prowizję. Należy więc wybierać się do solidnych biur doradztwa finansowego, takich które działają na rynku od dłuższego czasu i świetnie orientują się w produktach bankowych. Tylko wówczas zwiększymy prawdopodobieństwo, że zaciągnięty przez nas kredyt hipoteczny okaże się realizacją marzeń o własnym domu, a nie wieloletnim koszmarem. Warto również zrobić swoje własne porównanie i zobaczyć jakie kredyty w tym również kredyty hipoteczne dostępne są jako kredyty online.