Jak wynegocjować wyższą stawkę na rozmowie kwalifikacyjnej?
17 września 2022Szukasz pracy? Może masz pracę, ale planujesz ją zmienić? Zastanawiasz się jak wynegocjować wyższą pensję na start? SUPER! Już na wstępie tego postu, gratuluję Ci rozwagi! Wiele osób żałuje, że nie próbowało uzyskać wyższych zarobków już podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Zanim podzielę się z Tobą kilkoma cennymi radami, zapytam czy znasz kogoś, kto miał podobne dylematy jak Jan z poniższej historii?
Kiedy Jan skończył studia i szukał swojej pierwszej pracy, jednym z pytań pojawiających się podczas rozmowy kwalifikacyjnej było:
„Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?”. To było chyba najtrudniejsze pytanie. No bo, niby co miał odpowiedzieć, skoro jedyne co mu przychodziło do głowy to:
„Jak to jakie?… Chcę zarabiać DUŻO Pieniędzy!”. No tak, ale ile to jest dużo? Czy wypada poprosić o więcej? Przecież rekruter zaraz oznajmi, że proponuje kwotę XXX.XX PLN bo ma ściśle określony budżet.
Jak myślisz, co będzie dalej? Jan pewnie rzuci jakąś bezpieczną kwotę. Rekruter pokiwa głową i powie że to za dużo on może zaproponować o 1/3 mniej. W rezultacie Jan przyjmie pracę, no bo za coś trzeba żyć.
Brzmi znajomo? Co teraz nastąpi? Kontynuujmy historię.
„Jest super!. Jan pracuję i robi wszystko żeby jak najlepiej wypaść w oczach kolegów i przełożonych. Mija pierwszy miesiąc, a może nawet dwa i nagle Jan poznaję te kąśliwe demotywujące uczucie. Dopadło go, gdy dowiedział się, że inni na tym samym stanowisku zarabiają znacznie więcej od niego.
Ponieważ Jan jest ambitny, zaczyna analizować i porównywać. Szuka różnic w płci, wieku, doświadczeniu, zaangażowaniu w pracę, itd… Powoli popada w paranoje i nawet nie zdaje sobie sprawy, że zaczyna kiełkować w nim straszne rozgoryczenie i niezadowolenie, które w konsekwencji doprowadza go do całkowitej utraty motywacji.”
STOP! To jest błąd! Porównywanie się do innych nic daje! To czy zarabiamy mniej niż inni w dużej mierze zależy od tego czy udało się wynegocjować wyższą pensję na start. Po co tracić siłę i energię na bezcelowe przymierzanie się do cudzej miary. Lepiej poświęcić ten czas na przygotowanie się do następnej rozmowy kwalifikacyjnej i zacząć od razu z wyższego pułapu. Poniżej przygotowałem kilka porad, które pozwolą Ci wynegocjować wyższą pensję na start.
1. Kiedy zaczyna się rozmowa o zarobkach?
Zastanawiasz się kiedy zaczyna się rozmowa o zarobkach? No cóż, na całym świecie wygląda to różnie. W takich krajach jak Stany Zjednoczone Ameryki, ogłoszenia o pracę zawierają informacje o proponowanych zarobkach. Niestety w Polsce, ta informacja jest skrupulatnie skrywana przez większość pracodawców. Do tego stopnia, że nieraz nawet pracownikom nie wolno rozmawiać o swoich wynagrodzeniach, pod groźbą złamania regulaminu firmy.
Z tego powodu temat zarobków jest często poruszany dopiero w ostatnich etapach rozmowy kwalifikacyjnej gdy kandydat poznał już wymagania, a potencjalny pracodawca ma wyrobioną opinię o wartości jaką wniesie pracownik dla jego firmy.
Zdarza się, że niektórzy pracodawcy próbują wysondować oczekiwania kandydatów już w pierwszych etapach rekrutacji. Sposobów jest wiele. Jednym z najbardziej popularnych jest dołączenie do technicznych pytań testowych dodatkowego formularza z pytaniami o dyspozycyjność, gotowość do wyjazdów zagraniczny i z oczekiwaniami finansowymi.
Oczywiście odpowiedzi na te pytania są ważne dla pracodawcy i powinniśmy je skrupulatnie wypełnić, ale z jednym wyjątkiem. Jeśli nie potrafisz określić Twoich oczekiwań, nie znasz zakresu Twoich przyszłych obowiązków, lub nie znasz oczekiwań co do dyspozycyjności i odpowiedzialności jaka będzie na Tobie ciążyć, to radzę nie wpisuj niczego w polu „oczekiwania finansowe”. Rekruter prawdopodobnie sam się zapyta dlaczego to pole pozostało puste. Odpowiedź zgodnie z prawdą, że nie potrafisz określić Twoich oczekiwań na bazie wymagań zawartych w ogłoszeniu o pracę i że chcesz zadać jeszcze kilka pytań zanim złożysz swoje deklaracje.
Nie bój się, takiego zachowania. Dla niektórych rekruterów to będzie pozytywny sygnał, że znasz swoją wartość.
Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to negocjacje. Obie strony powinny mieć świadomość, że sprzedają sobie nawzajem. Ty sprzedajesz pracodawcy swój czas, doświadczenie i zaangażowanie, za które chcesz dobrych warunków pracy i odpowiedniego wynagrodzenia. Pracodawca sprzedaje Ci wizję obowiązków jakie na Ciebie spadną, warunków współpracy oraz wynagrodzenia w zamian dostając Twój czas, doświadczenie i zaangażowanie.
2. Jak rozmawiać o zarobkach?
Masz już pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą za sobą? Po pierwszym „odsiewie”, który może mieć różne formy (test, rozmowa twarzą w twarz, telekonferencja). Rekruter oznajmia, że jest zainteresowany Twoją kandydaturą i pyta o oczekiwaną kwotę wynagrodzenia.
Typowy scenariusz rozmowy wygląda tak:
Możliwych odpowiedzi jest kilka, poniżej 3 typowe scenariusze:
Scenariusz 1:
Scenariusz 2:
Scenariusz 3:
W przypadku scenariusza 1’go, mamy jasną sytuację. Nasze oczekiwania pokrywają się z tym co może zaoferować nam pracodawca. Możesz zatem przejść do zaproponowania konkretnej kwoty. Jeśli nadal nie wiesz czy bliżej Ci do 3000 czy 4000 PLN, to nic strasznego. Nadal zadawaj pytania, które uszczegółowią ofertę pracodawcy. Gdy już będziesz mieć pewność, zaproponuj odpowiednią kwotę i wyjaśnij krótko z czego ona wynika. Pamiętaj, że nie musisz się dzielić informacją na temat wysokości Twojej pensji w poprzedniej firmie. Lepiej przenieś ciężar rozmowy na Twoje oczekiwania. Myślisz, że rekruter odpowiedziałby Ci na pytanie „A ile zarabiał człowiek pracujący na tym stanowisku przede mną?”? Myślę, że tak samo starałby się uniknąć odpowiedzi :).
Jeśli jednak natrafisz na scenariusz 2’gi, to zapytaj rekrutera, kiedy zweryfikuje informacje z dyrektorem generalnym. Poproś o propozycję. Gdyby się okazało, że jednak musisz podać konkretną kwotę… No cóż podaj maksimum przedziału. Rekruter przecież już wie, że interesuje Cię kwota w przedziale i to w jego interesie będzie negocjować kwotę z dyrektorem generalnym.
W przypadku scenariusza 3’go. Pamiętaj, to także ważna informacja. Wiesz już, że ten pracodawca nie zapewni Ci wynagrodzenia na oczekiwanym poziomie. Podziękuj ładnie za rekrutację i rozpocznij poszukiwania nowej pracy. Dodatkowo, radzę też spisywać proponowane kwoty. Zwłaszcza jeśli scenariusz 3’ci spotyka Cię po raz kolejny. Rozważ wtedy czy może Twoje oczekiwania nie są zbyt wygórowane.
3. Jak zawrzeć korzystną umowę, czyli jak wynegocjować wyższą pensję?
Wszystko poszło pomyślnie. Jesteś potencjalnym kandydatem na pracownika. Trzeba jeszcze tylko wynegocjować wyższą pensję na start.
Super! Udało się osiągnąć sukces w negocjacjach! Masz godziwą pensję, a dodatkowe dofinansowanie również wzmacnia Twój budżet. To jednak nie koniec. Wypadałoby teraz wzmocnić relacje z rekruterem. Pamiętaj, każda firma inwestując pieniądze w pracownika, dokonuje automatycznie inwestycji w relacje. Proponuję tak zakończyć rozmowę.
Podsumowanie
Dobre pierwsze wrażenie to podstawa do dalszej współpracy. Nie bój się jasno komunikować swoich oczekiwań. Pamiętaj tylko, że jasne komunikowanie nie oznacza postawy aroganckiej i roszczeniowej. Lepiej jest komuś miło odmówić i pozostawić po sobie dobre wrażenie, niż utrwalić w pamięci rekrutera swój negatywny obraz.
Pamiętaj! Jesteśmy profesjonalistami, a to oznacza że oczekujemy odpowiedniego wynagrodzenia za naszą pracę. Do dzieła! Jeśli masz jakieś pytania, albo chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami, to nie ociągaj się i napisz komentarz :)!.