Pożyczka na cudze dane – czyli jak i po co zastrzec skradziony dowód osobisty

Pożyczka na cudze dane – czyli jak i po co zastrzec skradziony dowód osobisty

23 grudnia 2019 0 przez Redakcja

Padłeś ofiarą kradzieży lub zgubiłeś swój dowód osobisty? Jeśli chcesz uniknąć kłopotów, które się z tym wiążą, to koniecznie zastrzeż swój dokument. Wiele osób, które po raz pierwszy spotyka taka sytuacja, nie wiedzą jak się wtedy zachować. Co gorsze nie podejmują odpowiednich kroków, które mogą ustrzec ich przed wyłudzeniem pożyczki na ich dane. Zobacz co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego i jak ustrzec się przed oszustami.

Jak zastrzec dokumenty?

Jeśli zostałeś okradziony z portfela, w którym znajdowały się wszystkie Twoje dokumenty, to w pierwszej kolejności zadbaj o to, aby zastrzec dowód osobisty, kartę płatniczą i prawo jazdy. Zadzwoń także na Policję, która przyjmie zawiadomienie o kradzieży dokumentów. Zgłoszenia o zgubieniu dokumentów nie są przyjmowane. Postępowanie nie zostanie wszczęte, dlatego zawsze lepiej jest powołać się na kradzież niż na zgubienie.

Nie ważne czy zgubisz, czy też stracisz dokumenty w inny sposób – zawsze zgłoś to do urzędu, w którym zostały one wydane, a także w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Kartę płatniczą możesz zablokować o każdej godzinie siedem dni w tygodniu za pomocą infolinii banku.

Dowód osobisty możesz zastrzec w placówce właściwego banku. A także każdym innym, jeśli będziesz mieć zaświadczenie z urzędu, lub policji o kradzieży dokumentów. Osoby, które mają konto na stronie BIK, mogą zastrzec swoje dokumenty online. Usługa zastrzegania dokumentów jest aktywna 24/7 i możesz z niej skorzystać natychmiast pod warunkiem, że wcześniej założyłeś konto. Po zastrzeżeniu Twoje dokumenty będą nieaktywne, a Ty będziesz musiał wyrobić nowe.

Informacje o tym, że dokumenty zostały zastrzeżone, przekazywane są do Centralnej Bazy Danych Systemu DZ. Udostępniane są wszystkim podmiotom uprawnionym do korzystania z bazy, czyli: bankom, podmiotom i instytucjom. W momencie, gdy ktoś będzie chciał użyć Twojego dokument bezprawnie taka informacja trafi do uczestników systemu DZ i pozwoli udaremnić próbę przestępstwa.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – co to jest?

Jest to elektroniczny system wymiany informacji, który aktywny jest od 1996 roku. Pomaga on zapobiegać używaniu dokumentów niezgodnie z prawem. Jego zasięg działania jest spory i korzysta z niego większość instytucji, które identyfikują swoich klientów za pomocą dokumentów tożsamości. Użytkownikami tego systemu są nie tylko banki, ale także operatorzy telefoniczni, kancelarie prawne, kancelarie notarialne, wypożyczalnie, hotele i firmy, które udzielają pożyczek i leasingów.

Aktualnie w bazie znajdują się miliony skradzionych lub zgubionych dokumentów, które są wycofane z obrotu. Do pewnego momentu tylko klienci banków mogli zastrzegać utracone dokumenty. Z biegiem czasu jednak coraz więcej banków zaczęło umożliwiać zastrzeganie dokumentów nawet osobom, które nigdy wcześniej nie korzystały z usług danej placówki. Dzięki temu w szybki sposób możemy zastrzec swoje dokumenty i ustrzec się przed wykorzystaniem naszych danych osobowych.

Nie czekaj zastrzegaj

Czasem z powodu roztargnienia, a czasem z powodu napaści i kradzieży.Nie ważne dlaczego Twój dowód zniknął – zawsze powinieneś zareagować natychmiast.

Twój dowód osobisty w niepowołanych rękach może posłużyć oszustom do wyłudzenia pożyczki na Twoje dane i zrobienia długów, za które to Ty będziesz odpowiadał.

Z roku na rok w Polsce zgłasza się coraz więcej nieudanych prób wyłudzeń kredytów za pomocą cudzych dokumentów. Pomyśl jednak, ile z nich nie została zgłoszona i ilu oszustom udało się tylko dzięki dowodowi osobistemu narobić komuś problemów i wziąć pożyczkę pozabankową.

Na szczęście świadomość Polaków stale rośnie. Coraz więcej osób od razu po zorientowaniu się, że stracili dowód, zgłasza ten fakt do odpowiednich instytucji i zastrzega swoje dokumenty, aby nikt nie mógł ich wykorzystać w celu przestępstwa. Dzięki coraz większej ilości zastrzeganych dokumentów liczba wyłudzeń spada. Utrudnia to „pracę” oszustom i coraz częściej są oni pociągani do odpowiedzialności za swoje czyny. Przestępcy zdają sobie sprawę, że ryzyko poniesienia konsekwencji za takie działanie coraz bardziej wzrasta. Prywatne firmy pożyczkowe coraz mniej liberalnie podchodzą też do udzielania pożyczek każdemu klientowi.
                                                                          dokumentyzastrzezone.pl

W jaki sposób oszust może wykorzystać Twój dowód osobisty?

Wydawałoby się, że to tylko dowód osobisty jednak z jego pomocą nawet obce osoby mogą zrobić bardzo wiele. W dzisiejszych czasach, gdy rozwój technologii i cyfryzacji jest na bardzo wysokim poziomie, bardzo łatwo jest wykorzystać cudze dane, nie wychodząc z domu. Dowód osobisty i Twoje wrażliwe dane takie jak PESEL w rękach niepowołanych osób mogą posłużyć do:

 • sfałszowania dowodu osobistego poprzez wykorzystanie cudzych danych i własnego zdjęcia,
 • wynajęcia mieszkania,
 • wyłudzenia pożyczki i zadłużenia osoby, która straciła dokument,
 • założenia firmy i wyłudzanie zwrotu podatku,
 • zarejestrowania karty telefonicznej, która może służyć do przestępstwa,
 • wzięcia kredytu przez internet lub zrobienia zakupów na raty.

Jak widzisz możliwości, które ma oszust posiadający cudzy dowód jest bardzo dużo. Żadna z nich nie wróży nic dobrego dla prawdziwego właściciela dokumentu, który nie zadbał o to, aby go zastrzec. Kluczowa jest każda godzina po zgubieniu lub kradzieży dokumentu tożsamości. Wbrew pozorom w ciągu kilkudziesięciu minut można na wiele sposobów wykorzystać dowód osobisty. Po kradzieży przestępcy starają się wykorzystać go do jak największej ilości przestępstw. Zastrzeżony dokument w rękach przestępcy jest za to bezużyteczny. Dodatkowo im szybciej to zrobimy, tym większą mamy szanse na udowodnienie tego, że to nie my zaciągnęliśmy pożyczki i kredyty.

Jak chronić swoje dane osobowe?

Każdy człowiek powinien w odpowiedzialny sposób dbać o swoje dane tak, aby nie wpadły w niepowołane ręce. Oto kilka najważniejszych zasad bezpieczeństwa danych osobowych:

 • Zawsze zgłaszaj przypadki kradzieży swoich dokumentów w momencie, gdy zorientujesz się, że je straciłeś.
 • Niezwłocznie zastrzegaj swoje dokumenty w momencie, gdy je zgubisz lub zostaną Ci skradzione.
 • Nie udostępniaj swoich dokumentów ani danych osobom do tego nieuprawnionym
 • Pilnuj skanów swojego dowodu i dokładnie niszcz je przed wyrzuceniem tak samo, jak inne papiery, na których widnieją Twoje dane osobiste.
 • Dokumenty osobiste (dowód, prawo jazdy, paszport) zawsze przechowuj w bezpiecznym miejscu.

Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich tych zasad, to prawdopodobieństwo, że ktoś wyłudzi pożyczkę, lub kredyt na Twoje dane się zmniejsza. Nie będziesz musiał tłumaczyć się z przestępstw i długów, z którymi nie masz nic wspólnego.