Jak żyć z giełdy – jak inwestować, żeby się z tego utrzymywać?

Jak żyć z giełdy – jak inwestować, żeby się z tego utrzymywać?

19 czerwca 2019 0 przez Redakcja Finanse.net.pl

 

Wiele osób marzy o takim życiu: aby nie musieć pracować na etacie, nie mieć obowiązku słuchać szefa, mieć luźne godziny pracy, a do tego osiągnąć wolność finansową, zarabiając tym samym dużo większe pieniądze niż te, które pojawiają się na pasku bankowym po przelewie każdego „dziesiątego” danego miesiąca.

Jak zatem żyć z giełdy? Jak inwestować, omijać ryzyko i uczynić z tego sposób na życie?

Giełda to wiedza, doświadczenie, cierpliwość i łut szczęścia

Po pierwsze, zarabianie na giełdzie w dużej mierze zależy od doświadczenia i posiadanej wiedzy. Im większa jest wiedza inwestora oraz jego doświadczenie, tym mniejsze jest ryzyko poniesionych strat. Jednak dla wielu początkujących inwestorów sporym szokiem jest fakt, że wiedza i doświadczenie nie wystarczą, aby osiągnąć sukces. Przecież teoretycznie właśnie tego im potrzeba!

Jednak drugą ważną rzeczą w grze na giełdzie są okazje inwestycyjne. Na korzystne okazje inwestycyjne czeka się nieraz nawet kilka lat! Powód jest prosty: na korzystne finansowo dla inwestora okazje czekają wszyscy, dlatego pojawiają się one niezwykle rzadko. Trzeba być zatem bardzo cierpliwym, bowiem przez większość czasu ryzyko inwestycyjne jest ogromne, a zyski mogą okazać się niewielkie. Jednak rzadko ryzyko jest minimalne, a stopy zwrotu ogromne. Dlatego trzeba być cierpliwym, potrafić dobrze obserwować giełdę w oparciu o doświadczenie i wiedzę oraz nie dać się ponieść emocjom. Granie na giełdzie to długotrwały proces.

Jaką zasadę przyjąć, gdy nie ma się jeszcze doświadczenia ani odpowiedniej specjalistycznej wiedzy do grania na giełdzie?

Warto przyjąć prostą zasadę: „nigdy nie trać pieniędzy”. Inwestuj, obserwuj, ale nie ryzykuj wtedy, kiedy coś „wydaje ci się” okazją. Okazja trafia się rzadko – przeanalizuj to na chłodno.

Zysków na giełdzie nie osiąga się przypadkowo i pod wpływem emocji. Nigdy. Zdecydowanie częściej traci się i pieniądze i zdrowie. Dlatego nigdy nie trać pieniędzy na nietrafionych inwestycjach i sprzedażach, kiedy kierują Tobą emocje.

Kolejna i połączona z tym zasada, to posiadaj odpowiedni kapitał, którego jako inwestor po prostu nie ruszasz. Jest to kapitał inwestycyjny przeznaczony tylko i wyłącznie na inwestowanie, a nie na dopinanie Twojego domowego budżetu. Jeśli masz taki stały kapitał, wówczas wykorzystasz go we właściwym momencie. Nawet przy najczarniejszym scenariuszu, czyli gdybyś i tak minął się z zamierzonym celem, strata nie będzie tak bolesna niż wówczas, gdy nie będziesz miał jak opłacić rachunków, a do tego się zadłużysz. To prosta droga po równi pochyłej ku przepaści.

Jak żyć z giełdy i zarabiać?

Pozornie trudne pytanie, a odpowiedź jest prosta. Potrzeba kilku elementów: wiedzy, doświadczenia oraz cierpliwości na to, aby wykorzystać pojawiające się rzadko korzystne dla inwestora okazje inwestycyjne. Uczyń z zarabiania na giełdzie pewien proces i nie oczekuj ogromnych zysków od razu.