Jakie usługi może świadczyć adwokat?

Jakie usługi może świadczyć adwokat?

24 października 2022 0 przez Redakcja

Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę z faktu, że określenie „prawnik” jest bardzo ogólne i składają się na nie pomniejsze kategorie osób o określonych kompetencjach i uprawnieniach. Prawnikiem można określić zarówno notariusza, jak i osobę, która skończyła studia prawnicze, ale nie rozpoczęła aplikacji, jak i radcę prawnego czy adwokata.

W tym materiale chcielibyśmy skupić się przede wszystkim na adwokatach. Większość osób zapewne słyszała nieraz o takim tytule, ale już nie każdy wie, czym dokładnie adwokat się zajmuje i w jakich sprawach można się do niego zwrócić. W czym przedstawiciele tego zawodu mogą pomóc i jakie usługi świadczą?

Najważniejsze usługi świadczone przez adwokatów

Adwokaci przede wszystkim udzielają porad ustnych i pisemnych w przedstawionych im sprawach. Mogą na przykład zaopiniować, czy dany dokument jest zgodny z prawem, wskazać, czy dana osoba popełniła przestępstwo, doradzić, czy warto z określoną sprawą udawać się do sądu i nie tylko.

To jednak nie wszystko. Adwokat ma także prawo do reprezentowania klientów przed sądami wszystkich instancji, a także wszelkiej maści organami państwowymi, instytucjami i organizacjami. Mowa tu zarówno o składaniu pozwów i innych dokumentów, jak i bezpośredniej reprezentacji na sali sądowej.

Takiego uprawnienia nie posiada na przykład zwykły magister prawa, który nie ukończył aplikacji (czy to adwokackiej, czy radcowskiej, ponieważ radcy prawni aktualnie również posiadają prawo do reprezentowania klientów przed sądami).

Dodatkowo, adwokat może również zająć się dla klienta prowadzeniem negocjacji czy arbitrażem w celu osiągnięcia oczekiwanych efektów. Z jego usług mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Tę drugą grupę zainteresują zapewne, poza wspomnianymi już powyżej obsługami, także chociażby obsługa należności czy obsługa prawna spółek (między innymi ich rejestracja).

Szczególnie warto zwrócić uwagę na obsługę należności. Nawet przy bardzo selektywnym doborze kontrahentów, spóźnianie się przez nich z płatnościami jest realnym ryzykiem i może zdarzyć się każdej firmie. Można się spodziewać, że list z kancelarii adwokackiej będzie bardziej motywujący dla dłużnika niż list z działu księgowego wierzyciela.

Jakimi dziedzinami prawa zajmuje się adwokat?

Jest oczywistym, że „prawo” to pojęcie bardzo szerokie i trudno byłoby posiadać dogłębną wiedzę na temat każdej jego gałęzi. Stąd też adwokaci w ramach swoich kancelarii posiadają zazwyczaj określony katalog dziedzin prawa, z którymi mają największe doświadczenie.

Informacji w tym zakresie można szukać na przykład na stronie internetowej danego adwokata, czyli na przykład tutaj: https://adwokat-trochimiuk.pl/, lub bezpośrednio w kancelarii. Wśród gałęzi prawa, w których specjalizuje się największa grupa adwokatów, można wymienić prawo karne, cywilne, rodzinne czy spadkowe, a także prawo pracy oraz prawo gospodarcze.

Jeśli jednak potrzebujemy porady czy wsparcia z zakresu bardziej niszowych dziedzin, takich jak prawo budowlane, wodne czy farmaceutyczne, z pewnością nie będzie większego problemu ze znalezieniem odpowiedniego eksperta.