Kacelaria podatkowa – kiedy będzie ci potrzebna?
16 sierpnia 2022Kancelaria podatkowa to miejsce, w którym znajdziesz kompleksowe wsparcie: zarówno z zakresu prawa podatkowego, jak i w sprawach finansowych. Nierzadko specjaliści tu zatrudnieni są w stanie pomóc również w tematach płac czy umów cywilnoprawnych. Jak więc widać, ich kompetencje są bardzo szerokie. Jeśli zależy ci na tym, by doradztwo podatkowe i kwestie finansów powierzyć w ręce ekspertów, sprawdź, jakie informacje na temat kancelarii warto zweryfikować. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
1. Czym zajmuje się kancelaria podatkowa?
2. Dobra kancelaria, czyli jaka?
3. Doradca podatkowy a księgowy – różnice
Wiele osób uważa, że w dobie pracy i konsultacji zdalnych, nie trzeba ograniczać się terytorialnie, jeśli chodzi o doradztwo podatkowe. Dużym atutem jest jednak dostępna na miejscu obsługa księgowa Ełk natomiast stwarza korzystne możliwości w tym zakresie.
Czym zajmuje się kancelaria podatkowa?
Jakie zadania wykonują doradcy podatkowi? Ich kompleksowa obsługa obejmuje:
- udzielanie wyjaśnień w sytuacjach, w których zastosowanie znajduje prawo podatkowe – usługa obejmuje podatników i płatników,
- prowadzenie ksiąg podatkowych oraz innych dokumentów ewidencyjnych służących celom podatkowym, a także udzielanie pomocy w tych kwestiach,
- przygotowywanie zeznań i deklaracji podatkowych,
- przygotowywanie opinii, także w odniesieniu do postępowań podatkowych,
- przeprowadzanie przeglądów podatkowych,
- reprezentowanie klientów przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi.
Kto może skorzystać z usług doradców podatkowych? Taką możliwość mają osoby fizyczne, podatnicy, płatnicy – dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.
Dobra kancelaria, czyli jaka?
Jakimi kryteriami kierować się, wybierając kancelarię doradztwa podatkowego? Jak rozpoznać wysokiej klasy specjalistów?
Przede wszystkim zwróć uwagę na doświadczenie i prestiż miejsca. Dobra kancelaria podatkowa może poszczycić się również referencjami od zadowolonych klientów oraz oferuje indywidualne podejście do spraw obsługiwanych osób i firm. W przypadku wielu przedsiębiorstw sprawdza się kancelaria oferujące szerokie pakiety usług, jednak nie zawsze tak rozbudowany zakres jest konieczny.
Wszystkie wyżej wymienione elementy dowodzą, że nie warto sugerować się wyłącznie ceną usług.
Doradca podatkowy a księgowy – różnice
Usługi doradztwa podatkowego często bywają utożsamiane z biurem rachunkowym czy księgowym. Tymczasem to nieco inny obszar działalności gospodarczej. Na czym polegają różnice?
Do głównych zadań księgowego należy prowadzenie ksiąg rachunkowych, podatkowych oraz innych ewidencji składających się na usługi księgowe. Księgowy sporządza także zeznania i deklaracje podatkowe.
Doradcy podatkowi zasadniczo mają takie same uprawnienia i kompetencje jak licencjonowani księgowi. Oznacza to, że wykonują takie same czynności, jednak – co istotne – dysponują bardziej specjalistyczną wiedzą na temat praktyk podatkowych i możliwości zastosowanie różnych przepisów. Doradztwo prawne – w odróżnieniu od księgowości – wiąże się również z analizowaniem istniejących przepisów.
Być może zastanawiasz się teraz, czyja reprezentacja będzie lepsza: doradcy podatkowego czy księgowego? Wielu właścicieli firm i menadżerów uważa, że najlepiej sprawdzi się połączenie kompetencji. Jedną z możliwości jest powierzenie spraw firmowych kancelarii łączącej doradztwo podatkowe, księgowość, a nierzadko także i porady prawne, których udzielają zatrudnieni radcowie prawni. W przypadku osób prywatnych najczęściej wystarczy wsparcie księgowego.