Kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie w UK

Kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie w UK

15 stycznia 2021 0 przez Redakcja

Grono naszych rodaków mieszkających na Wyspach w ostatnich latach systematycznie się zmniejsza, ale nadal w UK mieszkają tysiące Polaków. Właśnie dla nich powstał niniejszy artykuł. Omówimy w nim kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie pieniędzy.

Wszystkie z omawianych sposobów są bardzo łatwe w realizacji i przyniosą oszczędności rzędy kilkuset funtów w roku.

5 sposobów oszczędzania w UK

  1. Rezygnacja z licencji telewizyjnej

Osoby, które oglądają tradycyjną telewizję na żywo lub jakiekolwiek programy BBC (obojętnie czy na żywo, czy je “streamując”) zobowiązane są do opłacania specjalnej licencji, tzw. TV licence. Aktualnie kosztuje ona £157.50 co biorąc pod uwagę jakość propozycji, nie jest kwotą małą. Wiele osób de fakt sporadycznie ogląda telewizję i zamiast tego pobiera programy z różnych aplikacji, ogląda YouTube i korzysta z serwisów typu Netflix, NOW TV czy Amazon Prime. Wszystkie te rozwiązania nie wymagają licencji. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji rezygnacja z licencji jest uzasadniona, przyniesie nam ona pewne oszczędności i właściwie wiele osób nie odczuje tutaj żadnej zmiany.

Aby bezpiecznie zrezygnować z opłacania licencji, należy poinformować o fakcie nieoglądania telewizji TV licencing. Sądzę, że warto również odłączyć antenę od telewizora na wypadek jakiejś kontroli i dodatkowych pytań. Przypominam, po rezygnacji z opłacania licencji nie możemy oglądać żadnych tradycyjnych programów emitowanych na żywo (nawet polskiej telewizji) i żadnych programów tworzonych przez BBC.

  1. Zakup tańszego ubezpieczenia samochodu

Tak jak i w Polsce, w UK jest wiele firm ubezpieczeniowych, które bardzo chętnie ubezpieczą nasze auto. Wiele osób korzysta z usług jednej firmy, co jest sporym błędem, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe mają przykry zwyczaj podwyższania co roku składki stałym klientom, oferując identyczną usługę.

Lepszym rozwiązaniem, które z pewnością przyniesie spore oszczędności, jest skorzystanie z jednej z porównywarek cen. Listę takich porównywarek odnajdziemy na tej stronie: Ubezpieczenie samochodu w UK.

Odwiedzamy jedną z porównywarek, wpisujemy dane dotyczące kierowcy oraz samochodu i po chwili pojawi się tabelka z propozycjami różnych firm. Wybieramy atrakcyjną polisę w rozsądnej cenie i ubezpieczamy samochód w nowej firmie.

Niestety całą operację musimy powtórzyć rok później, ponieważ nowe towarzystwo z pewnością podniesie nam cenę w kolejnym roku. Porównanie ofert zajmuje jednak jedynie kilka minut, więc zdecydowanie warto to robić.

  1. Korzystanie z alertów cenowych

Często zdarza się, że planujemy jakiś zakup, ale dana rzecz nie jest nam jeszcze niezbędnie potrzebna. Innymi słowy, możemy poczekać z zakupem kilka tygodni i miesięcy. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie alarmu cenowego. Odwiedzamy serwis Idealo, sprawdzamy aktualną cenę produktu oraz jego historię jego ceny. Na tej podstawie wiemy, czy aktualna cena produktu jest atrakcyjna. Jeśli tak, to możemy od razu go kupić, korzystając z taniego sklepu online.

Jeśli jednak nie, to możemy stworzyć alarm cenowy. Powiedzmy, że chcemy kupić telewizor, który aktualnie kosztuje £1,000, ale, którego najniższa historyczna cena wynosiła £900. W zależności od naszego budżetu możemy ustawić alarm na poziomie powiedzmy £800 i spokojnie czekać.

W momencie gdy cena artykułu spadnie do zdefiniowanej ceny, otrzymamy powiadomienie mailem i będziemy mogli dokonać zakupu. Właśnie w taki sposób kupiłem naprawdę sporo rzeczy i na przestrzeni kilku ostatnich lat zaoszczędziłem kilkaset funtów.

  1. Wysyłaj pieniądze z Revolutem

Mnóstwo naszych rodaków mieszkających w UK zachowało więzi z krajem i częściej lub rzadziej wysyła pieniądze do Polski. Część osób korzysta z różnego rodzaju usług z Polski, ale część zwyczajnie finansowo pomaga swojej rodzinie.

Istnieje wiele firm transferowych i banków, ale wiele z ukrywa koszty dokonywanych przelewów, oferując mało atrakcyjny przelicznik funta na złotówkę. Klient odwiedza stronę internetową i widzi, że wysłanie przelewu do Polski jest “za darmo”. Jednak wysłanie pieniędzy po niekorzystnym kursie skutkuje faktem, że na koncie docelowym pojawia się mniej złotówek.

Dobrym rozwiązaniem, z którego sam korzystam jest Revolut. Z konta i karty Revolut możemy korzystać jak ze zwykłego rachunku bankowego, ale również możemy wysyłać walutę do kraju po atrakcyjnym kursie. Jeśli ktoś systematycznie wysyła pieniądze do Polski, to korzystanie z tego rozwiązania może przynieść spore oszczędności.

  1. Przestań wydawać i zadbaj o edukację finansową

Ostatni punkt na naszej liście ma taki bardziej psychologiczny charakter. Przyczyną problemów finansowych wielu Polaków mieszkających w UK (i nie tylko) jest nie tyle brak korzystania z najlepszych rozwiązań, ile swoista lekkomyślność w wydawaniu pieniędzy i brak podstawowej wiedzy o finansach.

Prosty przykład. Mój znajomy chce jeździć świetnym samochodem, na który de facto go nie stać. Dwa lata temu podpisał umowę i pożyczył auto i płaci za nie £325 co miesiąc. W ciągu dwóch lat wydał już £7,800 kwotę, za które mógłby kupić całkiem przyzwoity samochód.

Do końca umowy pozostało jednak 36 miesięcy, czyli £11,700 do zapłaty. Jeżeli dotrwa do końca umowy, to stanie się on wtedy właścicielem samochodu, ale wartość auta wyniesie wtedy około £2,500.

Cała ta sytuacja z punktu widzenia finansów nie ma większego sensu, jednak by to dostrzec potrzebna jest odrobina wiedzy i krótka refleksja.

Na zakończenie artykułu więc zachęcam więc do życia “live within your means” i pogłębiania swojej wiedzy finansowej, bo to tak naprawdę przyniesie nam największe korzyści.