Konsekwencje zerwania lokaty – jak ich uniknąć?

Kiedy decydujemy się na lokatę, zwykle jesteśmy przekonani, że nie będziemy potrzebować tych pieniędzy przynajmniej w okresie najbliższych lat. Możliwość obserwowania wzrostu zainwestowanych pieniędzy cieszy i to niezmiernie. Problem tylko pojawia się w momencie, kiedy doświadczamy sytuacji, w której wszystko się zmienia i zupełnie nagle potrzebujemy pieniędzy. Wówczas pierwsze, o czym myślimy, to lokata. Tylko, czy coś nam grozi za jej zerwanie? Czy można jakoś uniknąć konsekwencji?

O konsekwencjach należy myśleć wcześniej

Jeżeli zdecydujemy się na podpisanie umowy i tym samym założymy lokatę, będziemy musieli zmierzyć się z konsekwencjami wynikającymi z jej zerwaniem. Dlatego warto pomyśleć o takich sytuacjach wcześniej, już w momencie podjęcia decyzji o tym sposobie inwestowania. Należy pamiętać o tym, że jednak krótszy termin jest zdecydowanie bezpieczniejszy od dłuższego. Przykładowo mniej dotkliwe są konsekwencje zerwania kilkumiesięcznej lub miesięcznej lokaty, niż kilkuletniej.

Na długoterminową lokatę najlepiej decydować się mając stuprocentową pewność, że pieniądze te nie będą potrzebne. Można wobec tego przeznaczyć na tę inwestycję część zaoszczędzonych pieniędzy. Resztę warto pozostawić na koncie, tak by cały czas mieć dostęp do gotówki na wypadek awaryjnej sytuacji.

Kilka lokat, zamiast jednej

Kiedy mamy do zainwestowania 50 000 zł, lepiej nie wpłacajmy całej sumy na jedną lokatę. Warto wówczas podzielić tę kwotę na kilka lokat, na przykład po 10 000 zł. Dzięki temu pilnie potrzebując pieniędzy, można zerwać jedną umowę albo ewentualnie dwie, co pozwoli uchronić pozostałe pieniądze i tym samym uniknąć konsekwencji, które mogą być naprawdę bardzo dotkliwe i zarazem bolesne dla portfela, jak też dla samego inwestora.

Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebować pieniędzy. Choroby „chodzą po ludziach”, czasem pojawia się potrzeba pilnego remontu samochodu, czy mieszkania. Zdarzają się też inne awarie. Zresztą pilny wyjazd również może wiązać się z dużymi potrzebami finansowymi.

Przed podpisaniem umowy, a najlepiej już na etapie wyboru oferty lokaty, sprawdzić, jakie konsekwencje są związane z jej zerwaniem.

Zwykle są to kary finansowe, które prowadzą do straty niemałych pieniędzy. Jeżeli wobec tego okaże się, że w takich okolicznościach instytucja pobiera dużą sumę, lepiej zrezygnować, póki jest jeszcze taka możliwość. Aktualnie ofert jest bardzo dużo, więc na pewno można znaleźć taką, która wiąże się z nieco mniejszymi stratami w razie zerwania umowy. Taką właśnie trzeba wybrać. Wówczas nie będzie to aż tak kłopotliwe.

To dlatego mówi się, że zakładając lokatę, trzeba uważnie prześledzić warunki różnych ofert i na spokojnie dokonać wyboru. Czasem możliwość zarobienia dużych pieniędzy dzięki lokacie długoterminowej przysłania inne, równie istotne kwestie. Lepiej więc zarobić mniej, ale też mniej stracić w razie zmiany planów. Przekonało się o tym wielu inwestorów. Niestety jednak często trzeba się „sparzyć” na własnym przykładzie, aby to zrozumieć.

Przydatna do porównania różnych ofert jest porównywarka lokat online dostępna tutaj: https://gotowka.net/

  • 1
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may like