Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – co opłaca się bardziej?

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – co opłaca się bardziej?

27 grudnia 2017 0 przez Redakcja

Kiedy potrzebujemy dodatkowej gotówki stajemy w obliczu wielu możliwości zaciągnięcia kredytu. W sytuacji, gdy pożyczamy pieniądze po raz pierwszy rodzaje kredytów i różnice pomiędzy nimi często są dla nas niejasne. Współcześnie bardzo dużą popularnością cieszą się zarówno kredyty hipoteczne, jak i kredyty gotówkowe. Czym się one charakteryzują? Który z nich opłaca się bardziej?

Czym się kierować przy wyborze kredytu?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie jaki kredyt opłaca się nam bardziej. Wiele zależy od tego na jaki cel chcemy pożyczyć pieniądze, i oczywiście jaka kwota nas interesuje. Ważne jest również to czy możemy czekać na decyzję kredytową, w jakim terminie chcemy spłacić kredyt, a także czy posiadamy dobra, na które bank może ustanowić hipotekę. Jak widać sprawa jest jest skomplikowana.

Kredyt gotówkowy na mniejszą kwotę.

Jeżeli zależy nam na pożyczeniu mniejszej sumy pieniędzy, kredyt gotówkowy jest w zasadzie jedynym możliwym rozwiązaniem. Banki są nam w stanie zaoferować pożyczkę nawet na kilkaset złotych.

Wielką zaletą takiego kredytu jest krótszy czas oczekiwania i mniej formalności niż to ma miejsce w przypadku kredytu hipotecznego. Zanim otrzymamy pieniądze bank musi zweryfikować między innymi naszą historię kredytową, a także zapoznać się z informacjami o zatrudnieniu i wysokości naszych dochodów.

Ostateczna suma, którą możemy otrzymać jest znacznie niższa od wysokości kredytów hipotecznych, a czas spłaty zadłużenia jest krótszy. Konkretne parametry kredytów gotówkowych są zależne od banku, od którego chcemy pożyczyć pieniądze.

Dla wielu osób minusem kredytów gotówkowych będzie stosunkowo wysokie oprocentowanie.

Przy mniejszych kwotach i krótszym czasie spłaty nie jest to jednak duże obciążenie. Musimy mieć świadomość, że ostateczne oprocentowanie będzie zależało od naszej historii kredytowej – im jest ona lepsza, tym korzystniejsze warunki pożyczki zaproponuje nam bank.

Kredyt hipoteczny sposobem na finansowanie wielkich inwestycji

Większość osób, które decydują się na ubieganie o kredyt hipoteczny myśli o nabyciu nieruchomości. W grę wchodzą bardzo duże pieniądze, dlatego bank oczekuje od nas zabezpieczenia na wypadek, gdyby pojawiły się problemy ze spłatą zadłużenia.

Kredyty hipoteczne są dostępne jedynie dla większych sum. Banki są skłonne przyznawać je na kwoty rozpoczynające się zazwyczaj od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wielkie zobowiązania wymagają dłuższego czasu spłaty, co sprawia, że banki są skłonne przyznawać kredyty hipoteczne nawet na kilkadziesiąt lat.

Dużą zaletą takiej formy pożyczania pieniędzy jest znacznie niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych
oprocentowanie
.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że oprocentowanie to nie jest stałe – podlega ono aktualizacjom średnio co trzy miesiące.

Wada to z kolei cały ogrom formalności i długi czas oczekiwania na decyzję kredytową.

Niezależnie od tego na jaki kredyt się zdecydujemy, koniecznie porównajmy jak najwięcej ofert – koszty mogą znacznie się różnić w zależności od danego banku.