Kredyt konsolidacyjny – 4 kroki do wyjścia ze spirali zadłużenia

Kredyt konsolidacyjny – 4 kroki do wyjścia ze spirali zadłużenia

29 stycznia 2021 0 przez Redakcja

 

Spłacanie rat kredytów może stać się nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu w przypadku utraconych dochodów. Strata pracy lub jej zmiana, skutkująca obniżeniem pensji nie musi jednak wcale oznaczać popadnięcia w kłopoty. Jeśli zobowiązania wobec banków zaczynają przekraczać nasze możliwości, warto w takiej sytuacji wziąć kredyt konsolidacyjny. Dziki temu zamiast kilku rat spłacać będziemy jedną, a jej wysokość nie utrudni specjalnie codziennego życia. Co to jest kredyt konsolidacyjny i jakie są jego zalety?

 

  1. Co to jest kredyt konsolidacyjny?
  2. Rodzaje kredytów konsolidacyjnych
  3. Zalety kredytów konsolidacyjnych
  4. Kalkulator kredytowy

 

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

 

Kredyt konsolidujący, którego oferty znajdziesz na Direct.Money, to specjalna usługa bankowa, pozwalająca na zamianę wszystkich zobowiązań wobec banków i firm pożyczkowych w jedno, o niższej wysokości oraz jednym terminie spłaty raty. Narzędziem, które jest bardzo w tym pomocne, jest kalkulator kredytowy – umożliwi on samodzielne obliczenie najdogodniejszego dla nas rozwiązania, czyli wysokości comiesięcznego zobowiązania wobec banku oraz czasu, przez jaki będziemy je spłacać. Kredyt konsolidacyjny, dzięki tylko jednej comiesięcznej racie, pozwala na uniknięcie nawet przypadkowego zadłużenia wobec dowolnej instytucji finansowej, co jest możliwe w przypadku spłacania kilku kredytów w różnych dniach miesiąca. Musimy jednak pamiętać, że całkowita kwota do spłaty będzie nieco większa niż suma wszystkich poprzednich zobowiązań.

 

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

 

Osoba, szukająca możliwości redukcji swoich zobowiązań, ma do wyboru dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Kredyt gotówkowy pozwala na bezproblemową spłatę zadłużenia (oczywiście w przypadku jego regularnego spłacania). Jest on łatwiejszy do uzyskania, jednak całkowita suma, jaką będziemy musieli spłacić jest większa niż w drugim przypadku – kredytu hipotecznego. Jego zaletą jest fakt, iż instytucja udzielająca kredytu konsolidacyjnego będzie wymagała jedynie podstawowych dokumentów, wadą natomiast – iż mamy możliwość otrzymania kwoty, której wysokość nie do końca nas usatysfakcjonuje. Wówczas odpowiednim rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Kwota, którą możemy otrzymać na spłatę zobowiązań jest znacznie większa, podobnie jak okres spłaty (w niektórych bankach nawet do 30 lat), jednak zobowiązanie to wymaga zabezpieczenia w postaci nieruchomości.

 

Zalety kredytów konsolidacyjnych

 

Podstawową zaletą kredytów konsolidacyjnych jest oczywiście zamiana wszystkich zobowiązań wobec instytucji finansowych, których nie jesteśmy w stanie spłacić w jedno, o znacznie niższej, dogodnej racie. Dzięki temu unikamy opóźnień w spłacie kredytu bądź pożyczki, co mogłoby mieć przykre konsekwencje. Instytucja, udzielająca kredytu konsolidacyjnego często pozwala również na otrzymanie jego części w postaci gotówki, którą można przeznaczyć na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb. Wysokość dodatkowej kwoty może wynieść nawet do 25 % całkowitej sumy udzielonego kredytu konsolidacyjnego. Dzięki temu osoby posiadające kredyty mogą uciec ze spirali zadłużenia i w miarę normalnie funkcjonować. Sygnałem, iż powinniśmy udać się po pomoc do banku jest moment, gdy suma zobowiązań kredytowych przekracza połowę naszych całkowitych dochodów.

 

Kalkulator kredytowy

 

Kalkulator kredytowy to narzędzie, które umożliwi oszacowanie wysokości raty, która będziemy spłacać co miesiąc, w zależności od oprocentowania kredytu oraz czasu jego spłaty. Wystarczy wpisać odpowiednie wartości w okienkach, by otrzymać listę banków, udzielających kredytów konsolidacyjnych oraz wstępnie wyliczoną wysokość comiesięcznego zobowiązania. Pozwoli to na wybór najlepszej oferty, a w razie wątpliwości możemy skontaktować się z konsultantem, który przedstawi jej szczegóły.