Kredyt obrotowy dla firm – czy warto się nim zainteresować?

Kredyt obrotowy dla firm – czy warto się nim zainteresować?

27 grudnia 2017 0 przez Redakcja

Prowadzenie firmy niemal zawsze wiąże się z dużymi kosztami. Pieniądze potrzebne są zarówno na start, jak na na wydatki bieżące. Problem w tym, że wielu młodych przedsiębiorców nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi. Bardzo dużym udogodnieniem dla nich jest kredyt obrotowy, który nierzadko jest niezbędny by firma mogła się rozwijać.

Co to jest kredyt obrotowy?

Coraz popularniejszy w ostatnich latach kredyt obrotowy to rodzaj pożyczki, którą bank oferuje przedsiębiorcom. Uzyskane fundusze muszą być przeznaczane na bieżące wydatki firmy. Tego typu kredyt zazwyczaj przyznawany jest na dwanaście miesięcy, w niektórych wypadkach bank decyduje się pożyczyć pieniądze nawet na kilka lat. Współcześnie wyróżniamy dwa rodzaje kredytów obrotowych:

  • kredyt na rachunku bieżącym,
  • i kredyt na rachunku kredytowym.

Jeżeli chodzi o kredyt na rachunku bieżącym to jest on po prostu pewnym, określonym z góry limitem zadłużenia. Żeby go otrzymać właściciel firmy musi otworzyć nowe konto.

W sytuacji, kiedy będzie on potrzebował dodatkowych środków finansowych na działalność firmy, może podjąć je z tego rachunku. Wielu przedsiębiorców ceni sobie takie rozwiązanie ze względu na fakt, że mają stały dostęp do pieniędzy, nie muszą za każdym razem kontaktować się z bankiem i definiować celów na jakie potrzebna jest gotówka. To pozwala zaoszczędzić wiele czasu i stresu związanego z piętrzącymi się formalnościami.

Innym często stosowanym rozwiązaniem jest kredyt na rachunku kredytowym. Ma on nieco inną postać. W tym wypadku nie sposób uniknąć wypełniania licznej dokumentacji.

Właściciel firmy, który chce uzyskać dodatkowe fundusze zobowiązany jest do przedstawienia bankowi biznesplanu, w którym dokładnie opisuje cel, a także określa wysokość kwoty, która jest mu potrzebna. Co istotne – jeżeli bank przyzna mu kredyt, nie może on wydać pieniędzy na inny cel. Skutkowałoby to wysokimi karami. Środki z rachunku kredytowego muszą być spłacane w określonym terminie zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami.

Kto powinien pomyśleć o kredycie obrotowym?

O kredyt obrotowy może ubiegać się każdy przedsiębiorca, który widzi, że nie bez dodatkowej gotówki nie jest w stanie kontynuować działalności gospodarczej. Prowadzenie firmy wiąże się z podejmowaniem dużego ryzyka. Wielu sytuacji, które się nam przydarzają nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Często zdarza się, że klient spóźnia się z zapłatą za wykonane zlecenie, a my nie mamy z czego opłacić podwykonawców. Brak środków finansowych w danym momencie może sprawić, że przedsiębiorstwo przestaje być wiarygodne i traci zarówno klientów, jak i współpracowników. W takich chwilach zaciągnięcie kredytu wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Wielu firmom kredyty obrotowe są potrzebne na zakup nowego sprzętu komputerowego, opłacenie kampanii reklamowej, czy wynajem biura. Choć taki kredyt daje ogromne korzyści, nie należy go zaciągać, kiedy nie mamy pewności, czy będziemy w stanie spłacić nasze zobowiązanie. W przeciwnym wypadku możemy wpaść w poważne kłopoty.