Kredyt obrotowy dla firm – czy warto się nim zainteresować?

Kredyty

Prowadzenie firmy niemal zawsze wiąże się z dużymi kosztami. Pieniądze potrzebne są zarówno na start, jak na na wydatki bieżące. Problem w tym, że wielu młodych przedsiębiorców nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi. Bardzo dużym udogodnieniem dla nich jest kredyt obrotowy, który nierzadko jest niezbędny by firma mogła się rozwijać.

Co to jest kredyt obrotowy?

Coraz popularniejszy w ostatnich latach kredyt obrotowy to rodzaj pożyczki, którą bank oferuje przedsiębiorcom. Uzyskane fundusze muszą być przeznaczane na bieżące wydatki firmy. Tego typu kredyt zazwyczaj przyznawany jest na dwanaście miesięcy, w niektórych wypadkach bank decyduje się pożyczyć pieniądze nawet na kilka lat. Współcześnie wyróżniamy dwa rodzaje kredytów obrotowych:

  • kredyt na rachunku bieżącym,
  • i kredyt na rachunku kredytowym.

Jeżeli chodzi o kredyt na rachunku bieżącym to jest on po prostu pewnym, określonym z góry limitem zadłużenia. Żeby go otrzymać właściciel firmy musi otworzyć nowe konto. W sytuacji, kiedy będzie on potrzebował dodatkowych środków finansowych na działalność firmy, może podjąć je z tego rachunku. Wielu przedsiębiorców ceni sobie takie rozwiązanie ze względu na fakt, że mają stały dostęp do pieniędzy, nie muszą za każdym razem kontaktować się z bankiem i definiować celów na jakie potrzebna jest gotówka. To pozwala zaoszczędzić wiele czasu i stresu związanego z piętrzącymi się formalnościami.

Innym często stosowanym rozwiązaniem jest kredyt na rachunku kredytowym. Ma on nieco inną postać. W tym wypadku nie sposób uniknąć wypełniania licznej dokumentacji. Właściciel firmy, który chce uzyskać dodatkowe fundusze zobowiązany jest do przedstawienia bankowi biznesplanu, w którym dokładnie opisuje cel, a także określa wysokość kwoty, która jest mu potrzebna. Co istotne – jeżeli bank przyzna mu kredyt, nie może on wydać pieniędzy na inny cel. Skutkowałoby to wysokimi karami. Środki z rachunku kredytowego muszą być spłacane w określonym terminie zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami.

Kto powinien pomyśleć o kredycie obrotowym?

O kredyt obrotowy może ubiegać się każdy przedsiębiorca, który widzi, że nie bez dodatkowej gotówki nie jest w stanie kontynuować działalności gospodarczej. Prowadzenie firmy wiąże się z podejmowaniem dużego ryzyka. Wielu sytuacji, które się nam przydarzają nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Często zdarza się, że klient spóźnia się z zapłatą za wykonane zlecenie, a my nie mamy z czego opłacić podwykonawców. Brak środków finansowych w danym momencie może sprawić, że przedsiębiorstwo przestaje być wiarygodne i traci zarówno klientów, jak i współpracowników. W takich chwilach zaciągnięcie kredytu wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Wielu firmom kredyty obrotowe są potrzebne na zakup nowego sprzętu komputerowego, opłacenie kampanii reklamowej, czy wynajem biura. Choć taki kredyt daje ogromne korzyści, nie należy go zaciągać, kiedy nie mamy pewności, czy będziemy w stanie spłacić nasze zobowiązanie. W przeciwnym wypadku możemy wpaść w poważne kłopoty.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kredyty
Wakacje kredytowe panaceum na problemy finansowe?

Wakacje kredytowe to popularna usługa świadczona przez wiele banków. Jest ona dostępna dla klientów, którzy spłacają kredyty hipoteczne. Jeżeli jesteśmy w trakcie spłacania takiego kredytu i mamy w danym miesiącu nieprzewidziane, nadprogramowe wydatki, prawdopodobnie możemy poprosić swój bank o chwilową przerwę. Jak działają wakacje kredytowe i czy każdy może z …

Kredyty
Kredyt na leczenie – czy jest Ci potrzebny?

Współcześnie oferta kredytów jest niezwykle bogata. Możemy wziąć kredyt na wakacje, na zakup nowego komputera, czy remont mieszkania. Dlaczego by nie zaciągnąć pożyczki na leczenie? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe. Wiele klinik podjęło współpracę z bankami, co pozwoliło zaoferować pacjentom możliwość leczenia na raty. Kto decyduje się …

Kredyty
Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to stosunkowo prosty i szybki sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Współcześnie niemal każdy bank ma w swojej ofercie tego typu kredyty. Dużą zaletą kredytów gotówkowych jest fakt, że możemy pożyczać nawet niewielkie sumy pieniędzy. Zanim jednak zdecydujemy się ubiegać o kredyt, powinniśmy zdobyć wiedzę pozwalającą uniknąć wielu błędów, …