Kredyt w banku czy szybka pożyczka pozabankowa

Kredyt w banku czy szybka pożyczka pozabankowa

29 sierpnia 2017 0 przez Redakcja

Ostatnimi czasy pożyczki bankowe przestały być już jedynymi dostępnymi dla pożyczkobiorców usługami kredytowymi. Skutecznie zaczęły z nimi bowiem konkurować pożyczki pozabankowe, tak zwane pożyczki ekspresowe albo szybkie pożyczki. Banki przestały mieć monopol na pożyczanie niewielkich kwot przy krótkim okresie spłaty.

Obecnie skutecznie konkurują z nimi instytucje pozabankowe oferujące swój produkt bardzo do bankowych pożyczek podobny, a jednocześnie różniący się niektórymi zasadniczymi cechami.

Otóż po pierwsze warto zwrócić uwagę na dostępność zarówno jednego jak i drugiego produktu pożyczkowego.

Aby otrzymać pożyczkę z banku, zwykle trzeba mieć stały dochód, który dodatkowo trzeba udowodnić, okazując zaświadczenie o zarobkach uzyskane od pracodawcy. Jak wiadomo czasem trudno o takie zaświadczenie, zwłaszcza gdy w przeciągu krótkiego okresu czasu zmieniło się miejsce zatrudnienia albo pracuje się na podstawie, na przykład umowy zlecenia, a nie klasycznej umowy o pracę. Jeszcze bardziej utrudnione zadanie mają osoby, które w ogóle nie utrzymują się z pracy zarobkowej. Dla nich drzwi banku są zwykle zamknięte.

Inaczej jest w przypadku instytucji pozabankowych, dla których kwestia zarobku jest mało istotna i nie biorą jej pod uwagę, gdy podejmują decyzję o udzieleniu pożyczki. Dla nich wystarczy, aby pożyczkobiorca był pełnoletnim obywatelem polskim i już może ubiegać się o pożyczkę.

Inną kwestią jest sama procedura udzielania pożyczek.

Banki są pod tym względem bardzo restrykcyjne, trzymają się ściśle procedur przewidzianych przepisami, co jest uciążliwe dla przeciętnych pożyczkobiorców i wydłuża czas oczekiwania na pieniądze.

Dzieje się tak ze względu na fakt, że banki najpierw wymagają od pożyczkobiorcy dostarczenia szeregu dokumentów dotyczących jego sytuacji finansowej, w celu zaciągnięcia pożyczki itd, które następnie bardzo dokładnie weryfikują.

Sprawdzają również historię kredytową swoich klientów w bik-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej, podczas gdy instytucje pozabankowe ograniczają się wyłącznie do sprawdzenia tożsamości swoich klientów na dowodach osobistych, które są im okazywane przy składaniu wniosku o udzielenie pożyczki.

Taka niebagatelnie duża różnica powoduje, że pozabankowe instytucje kredytowe są w stanie udzielić pożyczek w ciągu jednego dnia, w przeciwieństwie do banków. Jeśli już omawiamy różnice między pożyczkami bankowymi i pozabankowymi, to bardzo ciekawym zagadnieniem jest możliwość udzielania pożyczek przez internet.

Banki nie przewidują zupełnie takiej opcji w swojej ofercie. Natomiast instytucje pozabankowe wprowadziły taki elektroniczny system pożyczania pieniędzy, który bardzo szybko zyskał sobie uznanie wśród klientów i na który świetnie zareagował rozwijający się bardzo prężnie rynek usług online.

Warto zauważyć, że pożyczki przez internet są możliwe w przypadku instytucji pozabankowych głównie ze względu na to, że pozbyły się one prawie całkowicie formalności, koniecznych do spełnienia przy pożyczkach bankowych. Skoro nie trzeba składać dokumentów wraz z wnioskiem o pożyczkę, a tylko wysłać ten ostatni, to pożyczka online staje się realna.