Księgowość w Krakowie – dlaczego warto ją zlecić profesjonalnemu biurze rachunkowemu?

Księgowość w Krakowie – dlaczego warto ją zlecić profesjonalnemu biurze rachunkowemu?

10 grudnia 2020 0 przez Redakcja

Prowadzenie księgowości to nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej. Nie warto jednak robić tego we własnym zakresie, jeśli właściciel firmy nie posiada odpowiedniej wiedzy ani praktyki. O wiele lepiej jest rozważyć powierzenie prowadzenia księgowości profesjonalnemu biuru rachunkowemu. Sprawdzamy, dlaczego.

Księgowy czy biuro rachunkowe?

Przedsiębiorcy zakładający bądź już prowadzący działalność gospodarczą mają do wyboru albo zatrudnić pracownika prowadzącego sprawy księgowe albo nawiązać współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym. Ostatnimi czasy coraz popularniejsza staje się ta druga opcja. Ma na to wpływ wzrost znacznie procesów outsourcingowych, czyli takich, które mogą wykonywać firmy zewnętrzne. Taką usługą jest właśnie księgowość prowadzona przez biuro rachunkowe. Dzięki zleceniu prowadzenia księgowości przez profesjonalne biuro księgowe przedsiębiorca zyskuje pewność, że powierza swoje sprawy finansowe prawdziwym fachowcom. Dodatkowo jest zwolniony z obowiązku ponoszenia kosztów pracowniczych, gdy nie prowadzi w swojej firmie działu księgowości. Na tego rodzaju koszty składają się nie tylko wynagrodzenia podstawowe, ale i premie, składki ZUS czy koszty wyposażenia stanowiska pracy. Jedynym kosztem właściciela jednostki w przypadku współpracowania z biurem rachunkowym jest wartość faktury, zwykle wystawianej co miesiąc. Sama cena, jaką przedsiębiorca płaci za prowadzenie księgowości ustalana jest indywidualnie i zależy głównie od ilości dokumentów czy zakresu usług księgowych. Do usług księgowych zaliczamy przede wszystkim prowadzenie księgowości firmy (przychody i rozhody), prowadzenie ksiąg rachunkowych i wykonywanie rozliczeń miesięcznych, kwartlanych i rocznych. Opłata za prowadzenie ksiąg rachunkowych zwykle nie jest pobierana w momencie zawieszenia działalności bądź redukuje się ją w czasie przestojów w firmie.

Pomoc i profesjonalizm

Powierzając prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu RoscoTax w Krakowie zyskujemy pewność, że nasze sprawy finansowe trafiają w ręce prawdziwych profesjonalistów i specjalistów z dziedziny finansów. Właściciele biur rachunkowych bardzo dokładnie dobierają pracowników, przez co w biurach pracują jedynie wykwalifikowane osoby z odpowiednim doświadczeniem. Sami, jako przedsiębiorcy, możemy nie wiedzieć, kogo tak naprawdę zatrudnimy, jeśli zdecydujemy się prowadzić w firmie dział księgowości. Tymczasem właściciel biura rachunkowego, zazwyczaj jest doświadczony księgowy, który posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności do prowadzenia profesjonalnej księgowości w firmie. Każdy przedsiębiorca może również liczyć na pomoc w przypadku takim, jak choćby wezwanie z urzędu skarbowego czy kontrola podatkowa w firmie. Pracownicy biura dostępni są w standardowych godzinach pracy, które dla komfortu klientów nie są już typowymi godzinami biznesowymi, a często ulegają wydłużeniu. Co więcej, księgowi zawsze służą dobrą radą odnośnie nie tylko samej księgowości, ale i ogólnego stanu finansów firmy czy też w ogóle jej prowadzenia. Profesjonaliści są na bieżąco ze wszystkimi zmianami dotyczącymi finansów i informują nas z wyprzedzeniem o tym, co musimy w firmie zmienić lub wdrożyć, aby działać zgodnie z szeroko pojętym prawem finansowym.

Nie tylko księgowość

Współpraca z biurem rachunkowym tradycyjnie obejmuje prowadzenie spraw księgowych, jednak wybierając dobre i sprawdzone biuro rachunkowe, przedsiębiorcy mogą oczekiwać znacznie więcej, niż jedynie księgowania faktur czy składania deklaracji podatkowych. Pomoc pracownika biura rachunkowego może okazać się nieoceniona jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Każdy przyszły przedsiębiorca stoi przed trudnym zadaniem, jakim jest wybór formy prowadzenia działalności oraz sposobu opodatkowania dochodów. Dodatkowo należy podjąć decyzję o zostaniu czynnym podatnikiem VAT czy też skorzystaniu ze zwolnienia (jeżeli oczywiście jest to dopuszczalne ustawowo w konkretnym przypadku). Przedsiębiorca nie musi sam odpowiadać na te skomplikowane pytania – o wiele lepiej jest zrobić to z pomocą doświadczonego księgowego, pracownika biura rachunkowego. Księgowy podpowie również, w jaki sposób należy dopełnić wszystkich formalności związanych z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast prowadząc firmę przedsiębiorca nie musi martwić się raportowaniem do jednostek zewnętrznych, takich jak GUS czy banki. Biuro rachunkowe zrobi to za niego. Zadaniem, jakie można powierzyć biuru rachunkowemu, jest także prowadzenie spraw kadrowo-płacowych oraz rozliczeń ZUS. Zakres usług może również obejmować dokonywanie płatności na rzecz kontrahentów czy konsultacje w kwestii przyznawania dotacji na działalność dla nowo powstałych i już istniejących firm.

Rozważając, czy lepiej zatrudnić księgową czy też nawiązać współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym, zdecydowanie lepiej wybrać doświadczone biuro księgowe. Dzięki temu księgowi zajmą się finansami i kompleksową księgowością firmy, a właściciel firmy może spokojnie prowadzić swoją działalność.