Leasing

Każdy przedsiębiorca rozpoczynający czy też prowadzący już swoją działalność chcąc osiągnąć sukces w swej branży musi zmierzyć się z nieodłącznymi prawami wolnej konkurencji bowiem tylko w ten sposób można zdobyć (a potem utrzymać) silną pozycję w danym sektorze usług, którego dotyczy prowadzona działalność.

Bez względu na jej specyfikę czy charakter każdy przedsiębiorca musi prędzej czy później zmierzyć się z koniecznością podjęcia stosownych inwestycji i jest to rzecz oczywista nie tylko na samym początku, przy wchodzeniu z ofertą na rynek, ale również w dłuższej perspektywie czasowej gdy względy ekonomiczne będą wymagały podjęcia kolejnych nakładów finansowych.

W sektorze usług inwestycja w odpowiedni sprzęt ma niekiedy kluczowe wręcz znaczenie dla szans powodzenia całego przedsięwzięcia i wysokości uzyskiwanych dochodów, bez których również trudno myśleć o rozwijaniu biznesu.

Pytanie jednak brzmi skąd pozyskiwać środki na wszelkiego rodzaju inwestycje w sytuacji gdy ich rozmiar przekracza fizycznie nasze możliwości?

Dobrym rozwiązaniem powyższego problemy są alternatywne (wobec własnego nakładu) źródła finansowania inwestycji jak choćby kredyt w banku czy leasing na wymagany sprzęt. Szczególnie to drugie rozwiązanie cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością bowiem w porównaniu do kredytu bankowego zawiera szereg innych zalet, ograniczających koszty własne do minimum przy jednoczesnym utrzymaniu zdolności inwestycyjnych w konkretnym przedziale czasowym.

Krótko mówiąc leasing pozwala nam wydzierżawić niezbędny sprzęt od leasingodawcy na z góry ustalonych (spisanych w umowie) zasadach, w myśl których będziemy mogli z niego korzystać przez cały okres trwania umowy odprowadzając w zamian z tego tytułu miesięczne raty leasingowe, których wysokość również zależy od okresu na jaki zdecydujemy się zawrzeć zobowiązanie. Im dłuższy czas trwania umowy tym niższe raty leasingowe, tak więc jest tu dość duże pole manewru dla określenia swoich preferencji w możliwie jak najkorzystniejszy sposób z punktu widzenia opłacalności całego procesu inwestycyjnego.

Taka forma finansowania inwestycji jest szczególnie atrakcyjna w czasach kryzysu gdy siłą rzeczy trzeba szukać oszczędności. Często w takich sytuacjach najłatwiej ciąć wydatki na inwestycje i choć na krótką metę jest to rozwiązanie skuteczne to w dłuższej perspektywie czasowej odbije się negatywnie na pozycji całej firmy. Leasing pozwala wykluczyć to ryzyko oferując możliwość zaopatrzenia się w stosowny sprzęt bez konieczności wykupywania go na własność – a to jak wiadomo wiąże się ze sporymi kosztami.

Z kolei wynajęcie takiego dobra w ramach leasingu i użytkowanie go przez określony czas na preferencyjnych warunkach pozwala zachować płynność finansową bez spadku jakości świadczonych usług. Zaletą leasingu jest również fakt, iż po zakończeniu umowy możemy również przejąć dobra stanowiące jej przedmiot na własność z czego warto korzystać zwłaszcza w przypadkach umów długoterminowych bowiem charakteryzują się one tym, iż cena wykupu danego sprzętu od leasingodawcy jest symboliczna i stanowi tak naprawdę jedynie formalne zwieńczenie całej transakcji, którą regulowaliśmy sumiennie przez cały okres trwania umowy za pośrednictwem wspomnianych rat leasingowych.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Leasing
Leasing samochodowy wciąż najpopularniejszy

Choć leasing jako taki pozwala wydzierżawić praktycznie dowolny przedmiot spełniający kryteria „rzeczy trwałej”, co określone dokładnie jest w przepisach Kodeksu Cywilnego, nie ulega wątpliwości, iż najpopularniejszym przedmiotem leasingu wśród osób nim zainteresowanych były, są i jeszcze długo pozostaną samochody. Leasing samochodowy cieszy się największym zainteresowaniem od wielu lat, a największą …

Leasing
1
Cięcie wydatków czy inwestycje ? wybierz leasing

Jak w czasach spowolnienia gospodarczego pogodzić konieczność cięcia wydatków z potrzebą utrzymania procesu inwestycyjnego na poziomie gwarantującym rozwój i utrzymanie (bądź osiągnięcie) mocnej pozycji na rynku? Z tym problemem zmagają się praktycznie wszystkie podmioty, niezależnie od tego czy mowa o wielkich korporacjach, czy małych i średnich firmach skupionych na działalności …

Leasing
Dzierżawienie sprzętu zamiast inwestowania w jego zakup

Dzierżawienie sprzętu zamiast inwestowania w jego zakup na własność stało się w ostatnim czasie niezwykle popularnym zabiegiem wśród przedsiębiorców szukających oszczędności w związku z nie najlepszą sytuacją gospodarczą na krajowych rynkach. O ile leasing – bo tak fachowo określa się tego typu przedsięwzięcie utrzymywał się na dość wysokim poziomie zainteresowania …