Lokaty

Oferty banków pozwalają nam oszczędzać pieniądze na różne sposoby. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się konta oszczędnościowe i lokaty. Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, która z możliwości jest lepsza. Wiele zależy tu od naszych preferencji i oczekiwań. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe, ponieważ daje nam możliwość wpłacania i wypłacania pieniędzy w dowolnym momencie. Część osób ceni sobie lokaty za gwarancję wyższego zysku. W obydwu wypadkach inwestycje cechują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Wizja utraty środków finansowych staje się realna jedynie w momencie bankructwa banku, co jest raczej mało prawdopodobne.

Konto oszczędnościowe – elastyczne oszczędzanie

Większość kont oszczędnościowych posiada niższe oprocentowanie niż lokaty. Klienci, którzy je wybierają, cenią sobie jednak dużą elastyczność takiego rozwiązania. Przede wszystkim pieniądze na takie konto możemy wpłacać w dowolnym momencie. Niezmiernie ważne jest także to, że i wypłata jest możliwa zawsze. Co prawda w niektórych bankach za drugą i kolejną wypłatę w danym miesiącu musimy zapłacić, jednak nie tracimy przy tym odsetek.

Konta oszczędnościowe rekomendowane są osobom, które nie dysponują dużą ilością gotówki i nie są pewne, czy mogą ją zamrozić na dłuższy czas. Możliwość wypłaty środków finansowych w każdej chwili to w takim wypadku duży komfort. Są one znakomitym rozwiązaniem, kiedy bardziej niż wysokie odsetki, interesuje nas możliwość regularnego odkładania pieniędzy. Wielu oszczędzających twierdzi, że już sam fakt przeniesienia funduszy na konto oszczędnościowe powstrzymuje od ich wydania.

Lokata oszczędnościowa i chęć zysku

Lokata oszczędnościowa to zupełnie inny produkt, który sprawdzi się w odmiennych sytuacjach. Oszczędzanie przy jej wykorzystaniu jest polecane osobom, które dysponują większymi sumami i chcą, żeby ich pieniądze zaczęły zarabiać. Cechą charakterystyczną lokat jest wyższe niż w przypadku kont oszczędnościowych oprocentowanie. Pieniądze na lokatę wpłacamy raz. Są one zamrażane, a my bez konsekwencji nie możemy ich podjąć. Oczywiście możemy to zrobić, jednak konsekwencją jest zazwyczaj utrata wszystkich wypracowanych odsetek. To bank określa minimalną i maksymalną sumę, którą możemy wpłacić na lokatę. Ustalany jest również czas przetrzymywania zasobów. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na lokatę kwartalną lub nawet kilkuletnią.

Wybór lokaty jest dobry, kiedy posiadanie konta oszczędnościowego nie powstrzymuje nas przed wydaniem wszystkich oszczędności. Dla wielu osób perspektywa utracenia wszystkich odsetek, które pojawiły się na lokacie jest silniejszą motywacją do oszczędzania. Po pieniądze z lokaty zazwyczaj sięgamy jedynie w kryzysowych sytuacjach, a jeżeli nie jest to konieczne, staramy się ich nie podejmować. Dodatkowo lokata daje nam pewność zysku. Jeżeli wybierzemy lokatę ze stałym oprocentowaniem, od razu wiemy ile na niej zarobimy.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Lokaty
Fundusz inwestycyjny, a może lokata – co wybrać?

Przetrzymywanie pieniędzy na kontach bankowych to względnie bezpieczne rozwiązanie. Nie pozwoli nam jednak zarobić. Coraz więcej osób dysponujących większymi środkami finansowymi myśli o ich zainwestowaniu. Decyzja o inwestycji nie jest jednak prosta – zależy nam, żeby nasze fundusze były jednocześnie bezpieczne, a z drugiej strony przynosiły duże zyski. Współcześnie mamy …

Lokaty
Lokata strukturyzowana – szansa na zysk, czy strata czasu?

Zdaniem wielu osób zakładanie lokat w celach zarobkowych nie jest dobrym pomysłem, gdyż zyski przez nie generowane są minimalne. Dla takich klientów banki stworzyły produkt o nazwie lokaty strukturyzowanej, która łączy w sobie cechy lokaty i funduszu inwestycyjnego. Czy lokata strukturyzowana jest warta uwagi? Jakie są jej zalety i wady? …

Lokaty
Lokata długo czy krótkoterminowa – co wybrać?

Osoby, które są zainteresowanie zarabianiem na lokatach mają obecnie wiele ciekawych możliwości inwestycji. Różnorodne lokaty znajdziemy w ofercie praktycznie każdego banku. Jednym z ważniejszych wyborów, których musimy dokonać jest decyzja, czy bardziej opłaca się nam lokata długo czy krótkoterminowa. Niestety nikt nie jest w stanie udzielić jednej dobrej odpowiedzi na …