Lokata długo czy krótkoterminowa – co wybrać?

Lokata długo czy krótkoterminowa – co wybrać?

28 grudnia 2017 1 przez Redakcja

Osoby, które są zainteresowanie zarabianiem na lokatach mają obecnie wiele ciekawych możliwości inwestycji. Różnorodne lokaty znajdziemy w ofercie praktycznie każdego banku. Jednym z ważniejszych wyborów, których musimy dokonać jest decyzja, czy bardziej opłaca się nam lokata długo czy krótkoterminowa. Niestety nikt nie jest w stanie udzielić jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie.

To, które rozwiązanie opłaca się bardziej jest sprawą indywidualną.

Oprocentowanie na lokatach długo i krótkoterminowych

Jak już z pewnością zauważyliśmy, lokaty różnią się oprocentowaniem. Niemal zawsze lokata na dłuższy czas będzie charakteryzowała się wyższym procentem zysków.

Dla banku możliwość długoterminowego obracania naszymi środkami finansowymi jest niewątpliwie dużym udogodnieniem, dlatego jest w takich sytuacjach jest on w stanie zapłacić więcej. Jeżeli dobrze poszukamy, znajdziemy również ciekawe oferty lokat krótkoterminowych.

Zanim dokonamy ostatecznego wyboru zadajmy sobie pytanie o to, czy będziemy chcieli skorzystać z naszych pieniędzy przed terminem ważności lokaty.

Lokaty długoterminowe dla osób ze stabilną sytuacją finansową

Wybór lokaty długoterminowej wydaje się dobrym pomysłem w przypadku osoby, która ma stabilną sytuację finansową. Jeżeli ryzyko konieczności sięgania po środki z lokaty jest niewielkie, nie opłaca się wybierać wariantów krótkoterminowych.

Będą one generowały konieczność załatwiania dodatkowych formalności w momencie, kiedy będziemy chcieli odnowić lokatę. W przypadku, kiedy niczym nie ryzykujemy wybór produktu posiadającego wyższe oprocentowanie jest jak najbardziej uzasadniony.

Wielu inwestorów ceni sobie długoterminowe lokaty, ponieważ są one dla nich motywacją do oszczędzania pieniędzy. Ryzyko utraty odsetek sprawia, że znacznie rzadziej korzystają oni z finansowych rezerw.

Komfort lokat krótkoterminowych

Lokaty krótkoterminowe będą szczególnie korzystne dla tych z nas, którzy chcą inwestować, ale nie są w stanie przewidzieć jak będzie wyglądała ich sytuacja finansowa w ciągu najbliższych miesięcy. Jeżeli taka osoba zdecydowałaby się ulokować środki na dłuższy termin, a następnie podjęłaby je przed czasem, straciła by całość lub przynajmniej część zysków. Samo zakładanie lokaty w takiej sytuacji okazałoby się stratą czasu.

Lokata krótkoterminowa wymaga od nas większego zaangażowania, jednak daje również możliwość zarobku. Wybierając taki produkt możemy korzystać z ciekawych promocji, co w efekcie daje szanse uzyskania przychodów porównywalnych do tych, które oferują lokaty długoterminowe. Dodatkowo nie jesteśmy przez długi czas przywiązani do jednego banku, co w niektórych sytuacjach może mieć duże znaczenie.

Dla wielu lokata na krótki termin to większe poczucie bezpieczeństwa. Możemy mieć względną pewność, że w ciągu trzech miesięcy nie będziemy chcieli wykorzystywać naszych rezerw finansowych, a więc na pewno otrzymamy wypracowane odsetki. W naszej sytuacji wybór lokaty długoterminowej wiązałby się z dużą dozą niepewności.