Lokata z oprocentowaniem stałym lub zmiennym – którą wybrać?

Lokata z oprocentowaniem stałym lub zmiennym – którą wybrać?

9 marca 2018 0 przez Redakcja Finanse.net.pl

Wybierając formę oszczędzania pieniędzy, jaką jest lokata, zwykle musimy liczyć się z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że są różne typy oprocentowania – stałe i zmienne. Często dowiadują się tego dopiero w czasie ustaleń szczegółów. Aby być przygotowanym na tego typu okoliczności, lepiej nieco wcześniej zaznajomić się z danym tematem i dowiedzieć się, które oprocentowanie będzie najlepsze.

Lokata o stałym oprocentowaniu

Decydując się na lokatę o stałym oprocentowaniu, tak naprawdę w momencie jej założenia możemy oszacować, ile na tym zarobimy. Wówczas da się co do grosza wyliczyć należne odsetki. Jest idealną ofertą dla osób, które już na początku chcą wiedzieć, ile zarobią.

Lokata o stałym oprocentowaniu zapewnia stały zysk pomimo spadku stóp procentowych. Jeżeli lokata o stałym oprocentowaniu jest lokatą odnawialną, to wówczas w momencie odnowienia lokaty, bank może ustalić zupełnie inne oprocentowanie.

Najczęściej w takich sytuacjach przyjmuje się oprocentowanie standardowej oferty depozytowej, aktualnej w danym dniu.

Lokata o zmiennym oprocentowaniu

Lokata o zmiennym oprocentowaniu wiąże się poniekąd z ryzykiem. Chodzi o to, że w czasie trwania umowy bank może zmienić oprocentowanie. Dlatego w tym przypadku trudno jest obliczyć, jak duże pieniądze zarobi się na tej inwestycji.

Instytucja może zmienić oprocentowanie lokaty, gdy dochodzi do zmiany stóp procentowych NBP, zmiany stopy oprocentowania lokat na rynku międzybankowym, czy zmiany poziomu rentowności bonów skarbowych. Oprocentowanie zmienia się, gdy dochodzi do zmiany poziomu rentowności bonów skarbowych, poziomu kształtowania się rezerw obowiązkowych, czy zmiany składki płacowej przez bank na tak zwany Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Która lokata jest lepsza?

Lokata o stałym oprocentowaniu to pewny zysk. Ta, której oprocentowanie może się zmieniać, to szansa na większy zarobek lub też ryzyko straty większej sumy pieniędzy. Lokata o stałym oprocentowaniu jest korzysta w przypadku niepewnych czasów i w momencie wielu wątpliwości.

O zmiennym oprocentowaniu jest korzystnym wyborem, gdy podejrzewa się jego wzrost. Wiadomo jednak, że trudno jest przewidzieć przyszłość, decydując się na lokatę kilkuletnią. Dlatego czasem lepiej nie ryzykować, a osoby, które zakładają lokatę o zmiennym oprocentowaniu, powinny liczyć się z ewentualnymi stratami.

Podsumowując, wybór lokaty nie jest prostą sprawą. Dlatego trzeba tę kwestię dobrze przemyśleć. Należy ustalić, czy jest szansa na ryzyko, czy też nie. Każdy jest w zupełnie innej sytuacji i dobierając ofertę, jak również typ oprocentowania, powinien wzorować się na indywidualnych możliwościach oraz ograniczeniach.

Nie można w tej sprawie nikomu doradzić. Jedyne, co da się zrobić, to po prostu przekazać pewne informacje na temat lokat o stałym i zmiennym oprocentowaniu.

Jeżeli wobec tego zastanawiasz się, który typ oprocentowania wybrać, raz jeszcze przeczytaj powyższą treść, zastanów się i podejmij właściwą dla Twojego przypadku decyzję.

Warto jest skorzystać z porównywarki lokat online. Dzięki takiej porównywarce możemy nie wychodząc z domu sprawdzić, która lokata będzie dla nas korzystniejsza.