Lokata strukturyzowana – szansa na zysk, czy strata czasu?

Lokata strukturyzowana – szansa na zysk, czy strata czasu?

28 grudnia 2017 0 przez Redakcja

Zdaniem wielu osób zakładanie lokat w celach zarobkowych nie jest dobrym pomysłem, gdyż zyski przez nie generowane są minimalne. Dla takich klientów banki stworzyły produkt o nazwie lokaty strukturyzowanej, która łączy w sobie cechy lokaty i funduszu inwestycyjnego. Czy lokata strukturyzowana jest warta uwagi? Jakie są jej zalety i wady?

Czym dokładnie jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowana to połączenie tradycyjnej lokaty bankowej i wybranego instrumentu finansowego. Zwykła lokata to zazwyczaj duży procent lokaty standaryzowanej. Znajduje się na niej zazwyczaj ponad dziewięćdziesiąt procent wpłaconych środków finansowych. Ta część gwarantuje nam stabilny, aczkolwiek niewysoki zysk.

Bank daje nam gwarancję, że nie stracimy nic z oszczędności znajdujących się na lokacie. Niewielki procent (jego wysokość jest zależna od konkretnej oferty) funduszy ulokowanych na lokacie strukturyzowanej stanowi inwestycję, która wiąże się z większym ryzykiem. Ta część środków może wygenerować dla nas zysk, ale niestety również i straty.

Zalety lokat strukturyzowanych

Inwestycje stanowiące mniejszą część lokaty strukturyzowanej są nam proponowane przez bank. Wybiera on opcje, które są zdaniem specjalistów szansą na najwyższe zyski. Dla inwestorów ważne jest to, że mają możliwość zainwestowania w instrumenty finansowe, które są stosunkowo trudno dostępne.

Lokata strukturyzowana może być ciekawym rozwiązaniem dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem. Wybór przez bank najlepszych produktów inwestycyjnych zdecydowanie ogranicza ryzyko błędu, który prawdopodobnie popełniłyby osoby bez znajomości rynku.

Lokaty strukturyzowane są polecane przede wszystkim inwestorom początkującym, którzy chcą, żeby ich pieniądze zaczęły zarabiać, jednak boją się typowych zwłaszcza na początku strat. Taka lokata to z pewnością większe bezpieczeństwo niż samodzielna inwestycja. Dodatkowo należy pamiętać, że banki mają większe możliwości inwestycyjne niż osoby prywatne.

Lokatę strukturyzowaną możemy założyć na rok lub dwa lata, przy czym istnieje możliwość wcześniejszego jej zamknięcia.

Jakie są wady lokat strukturyzowanych?

Niestety również lokaty strukturyzowane mają swoje wady. Jedną z nich jest niewątpliwie możliwość straty pieniędzy, które ulokowane zostały w części inwestycyjnej. Choć za inwestycje odpowiedzialny są specjaliści z branży finansowej, musimy mieć świadomość, że nikt nie jest nieomylny i każdy może popełniać błędy.

Problem może pojawić się również w momencie, kiedy będziemy zmuszeni zamknąć lokatę przed czasem. W wielu wypadkach będzie to skutkowało utratą wypracowanych odsetek. Lokata strukturyzowana wiąże się z niepewnością do samego końca. Całkiem realna jest sytuacja, że zyski wypracowane przez środki na lokacie nie będą w stanie zrekompensować nam strat powstałych w wyniku nietrafionej inwestycji. Dla niektórych dodatkową niedogodnością będzie fakt, że to bank narzuca pomysły inwestycji, w które klient może się zaangażować.