Mam długi, czy mogę wziąć pożyczkę ?
21 stycznia 2019Jeszcze do niedawna osoba spłacająca duży kredyt w banku miała nikłe szanse na uzyskanie kolejnej pożyczki albo kredytu. Banki bardzo dokładnie weryfikują bowiem zdolność kredytową swoich klientów. Obecnie jednak nie muszą już oni martwić się tym, że w oczach banku jej nie posiadają. Posiadają ją bowiem dla pozabankowej instytucji finansowej, która bez wahania udzieli krótkoterminowej pożyczki bez bik.
Nie liczy się dla niej ile pożyczek, czy kredytów do tej pory zaciągnął jej klient w innych bankach, czy instytucjach. Dzięki takiemu podejściu do kwestii, umożliwiają one ubieganie się o pożyczkę niemal każdemu, w przeciwieństwie do banków, które na pierwszym miejscu stawiają tych z „czystym kontem” i tych o nieskazitelnej historii kredytowej. W praktyce zmniejsza to znacznie liczbę potencjalnych kredytobiorców.
Takich klientów, którzy potrzebują pomocy finansowej, a nie mogą na nią liczyć ze strony banku z chęcią przejmują instytucje pozabankowe.
Oferują one swoje usługi niemal w stu procentach gwarantując, że każdy może liczyć na chwilówki dla zadłużonych. A przecież każdego, czy jest zadłużony, czy nie spotykają różne życiowe sytuacje, w których potrzebuje pieniędzy. Na bank może liczyć, tylko wtedy, gdy może udowodnić, że ma wystarczająco wysokie zarobki, nie brał dotychczas kredytów ani pożyczek albo też dotychczasowe kredyty lub pożyczki spłacał terminowo.
Jest to sposób dla banku na zabezpieczenie się w razie, gdyby okazało się, że klient jest niewypłacalny. Czasem banki są w stanie iść na ustępstwa i negocjować warunki spłat, jednak jest to utrudnione ze względu na restrykcyjne w tym zakresie przepisy.
A jak przez ryzykiem zabezpieczają się instytucje kredytowe?
Otóż przede wszystkim udzielają one pożyczek w niedużej wysokości, co już samo w sobie jest formą zabezpieczenia przed dużymi stratami. Poza tym ustalają z klientami czas spłaty, w którym przewiduje on, że będzie miał wystarczające środki na poradzenie sobie z długiem.
Możliwe jest też wynegocjowanie dłuższego terminu spłaty albo, jak zastrzegają sobie niektóre instytucje kredytowe spłacenie pożyczki w późniejszym terminie pod warunkiem uiszczenia dodatkowej opłaty.
Najlepiej spłacić jednak pożyczkę jeszcze przed upływem terminu, ponieważ zyskuje się w ten sposób większe zaufanie instytucji pożyczkowej i można liczyć na lepsze warunki przy zaciąganiu kolejnej pożyczki, w myśl zasady, że o stałych klientów trzeba dbać wyjątkowo.
Jeśli współpraca układa się pomyślnie między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą, ten ostatni może również liczyć na zaufanie i polecenie innym osobom jego usług.
Zadowolenie klienta może przynieść nie tylko rzetelność firmy pożyczkowej, ale także szybkie i sprawne przebrnięcie przez całą procedurę. A to między innymi za sprawą omawianego wcześniej braku weryfikacji dochodów i zdolności kredytowej klienta.
Instytucje kredytowe nie będące bankami nie korzystają z Biura Informacji Kredytowej, gdzie znajdują się dane o poziomie zadłużenie, czy terminowości spłat kredytów przez klientów banków.