Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

26 października 2021 0 przez Redakcja

Marzysz o kupnie własnego mieszkania, ale przeszkodą jest brak wystarczających środków? Rozwiązaniem tego problemu jest kredyt hipoteczny. To najpopularniejszy sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy na zakup mieszkania. Musimy jednak pamiętać, że jest to zobowiązanie długoterminowe. Kredyt hipoteczny zostanie z nami na długie lata, dlatego wybór dopasowanej oferty jest niezwykle istotny. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Kredyt hipoteczny jest produktem finansowym oferowanym tylko przez banki. Te z kolei rygorystycznie podchodzą do weryfikacji klientów. Żeby uzyskać kredyt hipoteczny, musimy posiadać odpowiednią zdolność kredytową oraz wkład własny. Bez tych dwóch rzeczy uzyskanie kredytu hipotecznego będzie niemożliwe.

W 2021 roku minimalny wkład własny utrzymuje się na poziomie 20 proc. Co to dokładnie oznacza? Żeby uzyskać kredyt w wysokości np. 400 000 zł, będziemy potrzebować 80 000 zł wkładu własnego. Jest to zabezpieczenie zarówno dla banku, jak i dla nas. Warto pamiętać, że wkład własny jest obowiązkowy. Im wyższy będzie, tym większy kredyt oraz korzystniejsze warunki umowy, możemy uzyskać.

Z kolei na podstawie zdolności kredytowej bank określa czy stać nas na podjęcie konkretnego zobowiązania. Czy poradzimy sobie ze spłatą i nie jesteśmy kredytobiorcami, którzy nagle przestaną spłacać swój dług. Na zdolność kredytową składa się kilka czynników. Między innymi nasze zarobki, miesięczne koszty utrzymania, rodzaj umowy o zatrudnienie oraz to, czy posiadamy już inne zobowiązania finansowe. Pamiętaj, że każdy bank podchodzi do klienta indywidualnie. To, że w jednym banku spotkamy się z odmową, nie oznacza, że inny również nie udzieli nam kredytu. Gdzie szukać najlepszych ofert kredytów hipotecznych? Zobacz zestawienie https://www.bankier.pl/smart/kredyty-hipoteczne i znajdź kredyt dopasowany do Twoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Bez wątpienia jednym z ważniejszych kryteriów wyboru kredytu hipotecznego jest RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wyznacznik, dzięki któremu możemy szybko i sprawnie porównywać wiele ofert naraz. Na RRSO składa się między innymi oprocentowanie, prowizja, wycena nieruchomości i koszt dodatkowych produktów bankowych (np. ubezpieczenie). Porównując oferty na bazie RRSO musimy pamiętać, żeby obejmowały one taki sam okres kredytowania oraz kwotę kredytu. Tylko wtedy wyniki będą miarodajne. Jakie RRSO jest korzystne? W tym przypadku im niższe tym dla nas lepiej.

Bardzo ważnym czynnikiem jest także oprocentowanie oraz koszty dodatkowe. Warto sprawdzić, czy bank wymaga ubezpieczenia. Jeżeli mowa o kredycie hipotecznym, który spłacać będziemy wiele lat i nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak w tym okresie będzie kształtowała się nasza sytuacja finansowa, możemy uznać za pewne, że będzie ono wymagane. Bardzo ważny jest także okres kredytowania oraz wysokość miesięcznych rat. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższe będą jednostkowe raty kredytu, a wyższa całkowita kwota zobowiązania. Pamiętaj, żeby wybrać ofertę, na którą będzie Cię stać. Dzięki temu nie nadwyrężysz budżetu domowego i unikniesz popadnięcia w spiralę zadłużenia.