O ile wzrosną raty kredytów?

O ile wzrosną raty kredytów?

15 maja 2023 0 przez Redakcja

O ile wzrosną raty kredytów?

Rada Polityki Pieniężnej rok 2023 roku rozpoczęła bez dodatkowych niespodzianek dla kredytobiorców, który rok 2022 zmierzyli się z niemałymi trudnościami. Czy planowane są kolejne podwyżki stóp procentowych? Czego mają spodziewać się kredytobiorcy w najbliższych miesiącach? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Czy raty kredytów wzrosną?

Rada Polityki Pieniężnej po 11 podwyżkach z rzędu zdecydowała się powstrzymać przed kolejnymi zarówno w październiku, listopadzie, jak i grudniu 2022 roku. Również rok 2023 rozpoczął się dla kredytobiorców całkiem dobrze. To dlatego, że wysokość inflacji w grudniu 2022 roku wynosiła (według szacunku GUS) 16,6% i w porównaniu do wcześniejszego miesiąca spadła o około 0,9%. Choć nie jest to cel Rady Polityki Pieniężnej (warto przypomnieć, że docelową wysokością inflacji jest 2,5% i +/- jeden punkt procentowy), sytuacja wygląda coraz lepiej.

Utrzymanie stóp procentowych na jednej stopie to tylko część dobrych informacji dla kredytobiorców. Spadł również WIBOR, który ma wpływ na wysokość kredytów nawet wtedy, gdy Rada Polityki Pieniężnej nie decyduje się na podwyższanie stóp.

Ile wynosi WIBOR w 2023 roku?

Październikowa decyzja Rada Polityki Pieniężnej o zostawieniu stop procentowych na poziomie z września nie sprawiła, że WIBOR spadł. Wręcz przeciwnie. W październiku WIBOR 3M wynosił aż 7,25%, co wzbudziło niemałe zamieszanie wśród kredytobiorców. Jeszcze gorzej było w listopadzie, gdy WIBOR 3M podskoczył do 7,5% pomimo braku podniesienia stóp procentowych. Dopiero grudniowe posiedzenie sprawiło, że WIBOR spadł do 7,18%, a w styczniu do 7%.

Te wartości zapowiadają, że raty kredytów wcale nie muszą już wzrastać. Istnieje wiele przesłanek, które wyraźnie wskazują, że przed kredytobiorcami nareszcie pojawia się światełko w tunelu, choć o powrocie do tanich kredytów z 2020 roku – można raczej zapomnieć.

Czy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych?

Skoro nie chodzi już o to, o ile wzrosną raty kredytów, a o ile spadną, to czy można faktycznie spodziewać się wyraźnych spadków oprocentowania kredytów? Czy jedyne oszczędności, na które mogą liczyć kredytobiorcy, wynikają z WIBORU? Tu również pojawiają się pierwsze głosy ekspertów, którzy są pewni, że niedługo nadejdą lepsze czasy.

Choć inflacja jest dalej na bardzo wysokim poziomie, raty kredytów mogą obniżyć się w ostatnim kwartale roku 2023 lub podczas pierwszego kwartału 2024 roku. Specjaliści zauważają, że Rada Polityki Pieniężnej do obniżania stóp na pewno podejdzie bardzo ostrożnie i będzie na bieżąco analizować konsekwencje swoich działań. Według nich pod koniec 2023 roku lub na początku 2024 można spodziewać się obniżki wynoszącej nie więcej niż 50 punktów bazowych. Jeśli miałoby przynieść to oszczędność dla Polaków, a jednocześnie nie wpłynąć na inflację, specjaliści są zgodni, że cykl obniżek będzie kontynuowany w kolejnych kwartałach 2024 roku.

Choć perspektywa całego roku na aktualnym poziomie stóp procentowych wielu wydaje się drogą przez mękę, warto podkreślić, że niewielu specjalistów uważa, że cykl podwyżek zostanie wznowiony.

Czy warto brać kredyt w 2023 roku?

Osoby, które aktualnie są zdecydowane na zakup nieruchomości, powinny wiedzieć, że w najbliższym czasie oprocentowanie może spadać. Można decydować się na inwestycje, jednak trzeba wziąć pod uwagę zmienność rynku, która zaskoczyła m.in. kredytobiorców zaciągających kredyty w 2020 roku (w czasach najniżej oprocentowanych kredytów).

Aby być na bieżąco i nie dać się zaskoczyć, warto śledzić informacje przekazywane przez Radę Polityki Pieniężnej, a także informacje podawane przez profesjonalnych analityków, którzy często są w stanie dobrze przewidzieć, co w najbliższym czasie czeka rynek finansowy.