O co pytać przedstawiciela firmy leasingowej przed podpisaniem umowy?
7 marca 2018Wybierając ofertę leasingu, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę propozycje kilku firm leasingowych. Poza tym należy pamiętać o tym, aby zadać przedstawicielowi kilka niezwykle istotnych pytań. Powinno się to uczynić jeszcze przed ostatecznym podpisaniem umowy. Tylko dzięki temu będzie można uniknąć wielu problemów, a także skorzystać z oferty, która jest naprawdę atrakcyjna.
O co pytać przedstawiciela przed podpisaniem umowy?
Zanim podpiszemy umowę leasingową, powinniśmy zadać przedstawicielom kilku firm lub temu ostatecznemu już wybranemu, kilka istotnych pytań. Jednym z nich jest to, ile wynosi faktyczna wysokość kosztów początkowych.
Kolejne to, ile wynosi koszt ubezpieczenia komunikacyjnego i GAP (ubezpieczenie straty finansowej). Ponadto warto też poznać koszty wyceny.
Firmy leasingowe stosują różne stawki, które dotyczą kosztów trwałych obowiązujących wnioskującego. Dobrze jest wcześniej się z nimi zapoznać. Warto też wiedzieć, czy możliwa jest cesja umowy leasingu na inną firmę.
Trzeba koniecznie wiedzieć, co dzieje się w sytuacji, kiedy klient zalega w płacie rat. Nie wszystkich to interesuje, ale należałoby także dopytać, kiedy powinno się opłacić pierwszą ratę i zorientować się, czy można ustalić jej kolejny termin spłaty.
Korzystnie byłoby orientować się w kwestiach związanych ze stopą oprocentowania leasingu i w zasadach przeliczania rat w przypadku zmian. Trzeba dopytać o to, jak wygląda rozliczenie przedwcześnie zakończonej umowy. Jakie przeliczniki stosuje konkretny leasingodawca, gdyż mogą być bardzo niekorzystne dla klienta.
Z jaką firmą podpisać umowę?
Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że umowę leasingową należy podpisać z firmą, która proponuje korzystną pod każdym względem ofertę. Dlatego nie powinno się od razu decydować na pierwszą z brzegu propozycję firmy, do której trafiło się przypadkiem, bądź losowo.
Leasing tak jak kredyt musi być wybrany uważnie i z zachowaniem pewnych kryteriów.
Oferta powinna być korzystna, opłacalna dla klienta. Nie można dać wciągnąć się w dodatkowe, nieuzasadnione koszty. Umowę należy podpisać, dopiero mając pewność, że to jest właśnie ta właściwa firma i oczywiście po wcześniejszym zdobyciu odpowiedzi na powyższe pytania.
Firmy leasingowe działające na dzisiejszym rynku nie zawsze dbają o zadowolenie swoich klientów, ale przede wszystkim o własne korzyści. Należy wobec tego zadbać o swoje interesy i zapytać przedstawiciela o wszystko, co może mieć dla nas istotne znaczenie, jeżeli nie od razu, to w przyszłości.
Decydując się na leasing, wiążemy się z firmą długotrwałą umową.
Musi być wobec tego korzystna. Jeżeli ktoś ma pomysł na dodatkowe pytania, powinien również zadać je przedstawicielowi wspomnianej firmy. Temat ten jest bardzo indywidualny.
Każdy klient może mieć indywidualne, własne oczekiwania względem oferty leasingu. Z reguły jest tak, że im więcej pytań zadajemy, tym więcej wiemy o ofercie, a w konsekwencji tego lepiej wychodzimy na podpisaniu umowy leasingowej. Warto o tym pamiętać.