Oprocentowanie kredytów gotówkowych – ranking

Oprocentowanie kredytów gotówkowych – ranking

23 czerwca 2020 0 przez Redakcja

Polacy, wybierając kredyt gotówkowy, zwracają uwagę na trzy czynniki. To oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty oraz okres trwania współpracy z bankiem. Warto jednak wiedzieć, że nie są to wszystkie parametry, które trzeba uwzględniać, by móc cieszyć się rzeczywiście atrakcyjnym i opłacalnym zobowiązaniem.

 

Aby móc podjąć racjonalną decyzję, warto wykorzystać kredyt gotówkowy ranking, który uwzględnia większość kryteriów, które mają indywidualne znaczenie dla każdego kredytobiorcy.

 

Co wskazuje ranking kredytów gotówkowych?

 

Ranking kredytów gotówkowych jest zestawieniem, które uwzględnia kluczowe dla opłacalności oraz atrakcyjności danych zobowiązań czynniki. To tzw. porównywarki kredytów, które można wyszukiwać zgodnie z indywidualnymi potrzebami, oczekiwaniami oraz możliwościami spłaty zobowiązań kredytowych.

Rzetelne rankingi kredytowe są aktualizowane nawet każdego dnia, co daje gwarancję poznania bieżących danych. To ważne, jeśli spojrzymy na dynamicznie zmieniający się rynek usług bankowych.

Większość rankingów kredytowych uwzględnia kryteria, które mają znaczenie finansowe oraz te, które mówią o samym komforcie współpracy z bankiem. To zestawienia w formie tabeli, która zawiera informacje, takie jak oprocentowanie, wysokość comiesięcznych rat, marża, odsetki za zwłokę w spłacie rat, opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu, opłaty związane z prowizją za udzielenie kredytu. Do tego dochodzą czynniki, takie jak bonusy, bezpłatne konta bankowe, możliwość wzięcia wakacji kredytowych, możliwość negocjowania warunków, warunki przyznawania kredytów, forma składania wniosków czy też jakość obsługi klienta i czas podjęcia decyzji o udzieleniu kredytu przez bank.

 

Ranking kredytów gotówkowych – czy oprocentowanie to priorytet?

 

Jakie parametry powinien wykazywać najlepszy kredyt gotówkowy? Oprocentowanie jest oczywiście ważne, ale nie powinno być priorytetem ani jedynym kryterium, jakie jest brane pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o współpracy z daną instytucją bankową. Weźmy pod uwagę, że nie tylko oprocentowanie mówi o kosztach kredytu. Na te całkowite wpływ mają też inne opłaty, jakie narzuca bank. Do takich zaliczyć można prowizje za udzielenie kredytu, konieczność nabycia ubezpieczenia albo innych, płatnych produktów, w tym konta czy produktu inwestycyjnego. Co więcej, koszty mogą wzrastać poprzez warunki wcześniejszej spłaty czy też odsetki, jakie będą naliczane za opóźnienie w spłatach comiesięcznych rat.

Pomijając już kwestie finansowe, należy także uwzględnić, że Polacy są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb i dzisiaj korzystają już tylko z w pełni elastycznych ofert. Standardem stały się już kredyty gotówkowe online, co w dobie pandemii koronawirusa staje się nie tylko czynnikiem zwiększającym komfort współpracy z instytucją państwową, ale wręcz pozwala zachować bezpieczeństwo – nadal zalecana jest przecież społeczna izolacja, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19.

Coraz częściej kredytobiorcy zwracają też uwagę na jakość obsługi klienta, a najbardziej pożądany kontakt z bankiem odbywa się online – wiele banków udostępnia czaty, formularze kontaktowe albo opcję wysyłania maila do działu obsługi klienta.

 

Ranking kredytów gotówkowych – jak wybrać dobre zestawienie?

 

Aby ranking kredytów gotówkowych mógł być źródłem potrzebnych i wiarygodnych informacji, musi przede wszystkim zawierać kryteria, na których poznaniu najbardziej zależy przyszłemu kredytobiorcy. Osoby, które liczą na kredyt gotówkowy online, powinny więc szukać zestawień, które uwzględniają oferty, z których korzysta się za pośrednictwem internetu. Ci, którzy szukają najtańszych zobowiązań, powinni skupić się na porównaniach uwzględniających wskaźnik RRSO czy wspomniane już oprocentowanie.

To jednak nie wszystko. Konieczne jest też znalezienie rankingów, które nie wprowadzają odbiorcy w błąd. Te muszą być więc aktualne, przynajmniej z bieżącego miesiąca. Warto korzystać z zestawień publikowanych na niezależnych portalach o tematyce bankowej, ponieważ same instytucje bankowe mogą tworzyć ranking kredytów gotówkowych, który będzie zawierał tylko ich propozycje albo wskazywał na zalety tylko niektórych kredytów. Zachodzi w takim przypadku dosyć duże ryzyko braku obiektywizmu.

 

Ranking kredytów gotówkowych i inne narzędzia do weryfikacji najlepszych kredytów

 

Sam ranking kredytów gotówkowych nie zawsze jest wystarczający, by podjąć decyzję o współpracy z  danym bankiem. Nie zawsze odpowiada on na pytanie o opłacalności finansowej, jaka wiąże się z otrzymania takiego wsparcia. Narzędziem uzupełniającym jest więc kalkulator kredytowy. W poszczególne rubryki wystarczy wpisać konkretne wartości kredytowe, by obliczyć RRSO, czyli wskaźnik mówiący o całkowitych kosztach. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wszelkie narzędzia porównujące bieżące oferty bankowe, mogą dać jedynie szacowany obraz propozycji kredytów. Ostateczne warunki kredytobiorca pozna dopiero po wydaniu decyzji kredytowej, na którą wpływ ma chociażby jego indywidualna zdolność kredytowa i poziom wypłacalności.