Podatek od prezentów ślubnych – kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych – kiedy trzeba go zapłacić?

3 stycznia 2020 0 przez Redakcja Finanse.net.pl

Polskie przepisy potrafią bardzo często zaskoczyć nie jedną osobę, tak jest też w przypadku podatku od prezentów ślubnych. Wszystkie prezenty, które para młoda otrzyma w dniu ślubu, w świetle prawa traktowane są jako darowizna, od której w niektórych przypadkach musi zostać odprowadzony podatek. Kiedy trzeba zapłacić taki podatek, a kiedy można zrezygnować z podróży poślubnej do Urzędu Skarbowego? Odpowiadamy.

Czy wszystkie prezenty obwarowane są podatkiem?

Podatek od prezentów ślubnych musi być odprowadzony w momencie, gdy wartość darowizny przekracza ustalone przez ustawę limity. Oznacza to, że od drobnych upominków takich jak kwiaty, czekoladki czy zastawy obiadowe nie musicie rozliczać się z fiskusem. Drobne prezenty oraz niewielkie kwoty gotówkowe podarowane w kopercie nie podlegają opodatkowaniu. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej gdy wartość prezentów, które zostały przekazane w ciągu 5 lat, przekracza ustawowy limit. Wtedy świeżo upieczeni małżonkowie muszą zgłosić to w Urzędzie Skarbowym. To czy prezent podlega opodatkowaniu i jakiej kwoty nie może on przekroczyć, aby być wolny od podatku, zależy od pokrewieństwa z osobą, która daje nam prezent.

Limity dotyczące wartości prezentów wolnych od podatku

Skoro już wiesz, że to czy będziesz musiał zapłacić podatek od swoich prezentów ślubnych, zależy od ich wartości, to warto zapoznać się z obowiązującymi w prawie limitami. Wysokość podatku obliczana jest w oparciu, o grupę podatkową, która bezpośrednio wiąże się z pokrewieństwem między Tobą a osobą wręczającą prezent.

Grupa podatkowa Kwota darowizny powyżej, której trzeba odprowadzić podatek
I grupa podatkowa: małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. 9637 zł
II grupa podatkowa: ciocie, wujkowie, kuzyni, kuzynki, siostrzenice, bratanice, siostrzeńce, bratankowie, bratowe i dalsza rodzina. 7276 zł
III grupa podatkowa: osoby niespokrewnione takie jak sąsiedzi, współpracownicy, szefowie, niespokrewnieni chrzestni i przyjaciele. 4092 zł

Prezenty od osób z pierwszej grupy podatkowej

Zgodnie z ustawą o podatku od spadku i darowizn, prezenty ślubne, które dostaniemy od osób z pierwszej grupy podatkowej, nie podlegają opodatkowaniu. Bez znaczenia jest wartość prezentu, jednak trzeba dopilnować załatwienia kilku formalności.

Jeśli prezent od najbliższej rodziny, która zalicza się do I grupy podatkowej przekroczy 9637 zł należy zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego na druku SD-Z2 w ciągu pół roku od otrzymania darowizny. Konieczne będzie też dostarczenie dokumentów, które potwierdzają otrzymanie darowizny np. wyciąg z banku.

Jeśli tego dopilnujesz, to nie będziesz musiał odprowadzać podatku, nawet jeśli kwota darowizny od jednej osoby w ciągu 5 lat przekroczy ustawowy limit. Jeśli nie zgłosisz tego w ciągu 6 miesięcy, to darowizna zostanie obwarowana podatkiem. Warto więc zgłosić ten fakt do urzędu, aby uniknąć płacenia podatku.

Kosztowny prezent od szefa – czy można uniknąć podatku?

Czasem zdarza się tak, że pracodawca z okazji ślubu swojego pracownika chce obdarować go drogim prezentem. Jak już wiemy, jeśli nie jest on z nami spokrewniony, to zalicza się do III grupy podatkowej i jeśli darowizna przekroczy 4092 zł, to trzeba będzie odprowadzić od niej podatek. Jest jednak sposób na to, aby nie łamiąc prawa uniknąć odprowadzania podatku od darowizny. Wystarczy, że prezent ślubny szef przekaże Ci w ramach premii, która zwiększa Twoją wypłatę. Wtedy prezent nie będzie już darowizną a przychodem ze stosunku pracy. Prezent zostanie opodatkowany i zgodnie z przepisami i nie będzie trzeba zgłaszać tego do urzędu.

Wysokość podatku od spadków i darowizn w 2020 roku

Wysokość podatku, który trzeba odprowadzić od darowizny, oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku. Skala, która będzie obowiązywać Polaków w roku 2020, wygląda następująco:

Kwota nadwyżki [zł] I grupa podatkowa II grupa podatkowa III grupa podatkowa
do 10 278 3% 7% 12%
od 10 278 do 20 556 308,30 zł + 5% od nadwyżki ponad 10 278 zł 719,50 zł + 9% od nadwyżki ponad 10 278 zł 1 233 zł+ 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł
od 20 556 822,20 zł + 7% od nadwyżki ponad 20 556 zł 1644,50 zł + 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł 2 877,90 zł + 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł

Skąd Urząd Skarbowy dowie się o niezgłoszonej darowiźnie?

Pracownicy urzędu na pewno nie będą sprawdzać zawartości kopert, które otrzymacie w dniu ślubu. Chętnie za to przyjrzą się Waszym większym wydatkom. W momencie, gdy po ślubie kupisz wraz ze współmałżonkiem drogi samochód, mieszkanie lub dom, na który przed ślubem nie mieliście pieniędzy, to może to być sygnał dla fiskusa do tego, aby sprawdzić, czy zgłosiliście darowiznę. Jeśli urząd będzie w stanie udowodnić Wam, że zakup sfinansowany był ze środków, które powinny być opodatkowane, a nie zostały, to zostaniecie ukarani karnym podatkiem.

Karny podatek wynosi 20% od kwoty darowizny, nie warto więc ryzykować i lepiej zgłosić darowiznę i odprowadzić mniejszy podatek.

Podatek od prezentów nie dotyczy tylko nowożeńców. Opodatkowane mogą zostać także prezenty urodzinowe, komunijne itp. więc dotyczy to każdego, kto otrzymał drogi prezent. Jeśli wartość darowizny przekroczy ustawowy limit, to po prostu trzeba rozliczyć się z urzędem.

Czy fiskus kontroluje każdego?

Pracownicy Urzędu Skarbowego mogą poprosić o wyjaśnienie każdą osobę, która podejrzana jest o nieodprowadzenie podatku. Mogą także prowadzić postępowanie nawet do pięciu lat wstecz. Fiskus może zapytać Was o to, skąd mieliście pieniądze na wesele i ile kosztowało Was wynajęcie usługodawców, może także zapytać o to świadków. Jeśli zignorujecie wezwanie do urzędu, w celu wyjaśnienia całej sprawy, to możecie zostać obciążeni karą porządkową w wysokości 2 800 zł.