Pożyczki online – czy warto?

Pożyczki online – czy warto?

2 marca 2020 0 przez Redakcja

Potrzeba zdobycia dodatkowej gotówki często pojawia się niespodziewanie, zaskakując nasz domowy budżet i nas samych. Skąd zatem wziąć pieniądze na niezaplanowany wydatek? Rozwiązań jest wiele, a wśród nich pożyczka online.

  1. Szybko i bez wychodzenia z domu
  2. Dobry zwyczaj, nie pożyczaj

Rynek finansowy oferuje wiele metod zdobycia dodatkowych funduszy, które możemy wykorzystać w kryzysowych sytuacjach, jak np. niespodziewana naprawa samochodu czy domowego sprzętu. Można też skorzystać z tradycyjnej pożyczki od bliskich. Każde z dostępnych rozwiązań ma wady i zalety. Sprawdźmy, jaka opcja jest optymalna dla nas.

Szybko i bez wychodzenia z domu

Jeśli szybko potrzebujesz dodatkowej gotówki, możesz rozważyć pożyczkę online. To jedno z najszybszych, a dzięki temu najpopularniejszych rozwiązań na chwilowe problemy z płynnością finansową. W przeciwieństwie do kredytu bankowego, do zaciągnięcia tzw. chwilówki potrzebny jest jedynie dowód osobisty, co już samo w sobie jest znacznym przyspieszeniem całego procesu. Banki mają bowiem w zwyczaju dokładną weryfikację każdego potencjalnego pożyczkobiorcy. Za pomocą danych z Biura Informacji Kredytowej prześwietlane są najdrobniejsze szczegóły, takie jak regularne, terminowe spłaty poprzednich zobowiązań oraz suma aktualnych obciążeń budżetowych, wynikających z wciąż spłacanych rat za kredyt czy zakupy. Do tego jeśli posiadamy konto w banku, w którym chcemy wziąć kredyt, sprawdzona będzie również historia naszych wpływów na konto, czyli fakt, czy otrzymujemy każdego miesiąca wynagrodzenie od pracodawcy. Cała procedura jest żmudna, a na dodatek często trzeba odczekać sporo czasu w kolejce, w placówce banku.

Alternatywą może być pożyczka zaciągnięta przez internet. Podstawową różnicą jest zdecydowanie krótszy czas oczekiwania, aż pieniądze znajdą się na naszym rachunku bankowym. Procedura jest bowiem znacznie prostsza. Wystarczy zarejestrować się na którejś ze stron firm finansowych, oferujących pożyczki online, następnie zdecydować o potrzebnej nam kwocie oraz okresie, przez jaki chcemy spłacać nowe zobowiązanie. W tej kwestii mamy coraz większy wybór, ponieważ oprócz tradycyjnych chwilówek, które należy spłacić w kilka tygodni, można też wziąć pożyczkę na np. 48 miesięcy, rozkładając zobowiązanie na niskie, wygodne do spłaty raty. Następnym krokiem jest uzupełnienie formularza z danymi osobistymi pożyczkobiorcy. Kiedy już wniosek online został wysłany, czasem wystarczy kwadrans na powiadomienie o pozytywnej decyzji kredytowej. Zatem w zaledwie 15 minut można mieć pieniądze na wskazanym we wniosku koncie. Jednocześnie warto przypomnieć, że choć czas nagli, nie warto decydować się na pierwszą, lepszą ofertę pożyczki. Dobrze jest przejrzeć kilka portali z pożyczkami online lub skorzystać z porównywarki.

Dobry zwyczaj, nie pożyczaj

Dobrą wiadomością jest fakt, że Polacy coraz chętniej oszczędzając, tworząc tzw. poduszki finansowe. W związku z tym częściej nieoczekiwane wydatki nie muszą wiązać się z koniecznością poszukiwania źródła dodatkowych pieniędzy. Przeglądając statystyki z wielu badań dotyczących zachowań finansowych Polaków, dużo rzadziej pożyczamy pieniądze od bliskich. Mimo że taka forma pożyczania jest najtańsza, gdyż rodzina rzadko kiedy domaga się odsetek, zaciąganie długu u bliskich osób może prowadzić do niesnasek i nieporozumień. Jednocześnie banki oraz firmy pożyczkowe cieszą się coraz większym zaufaniem wśród kredytobiorców. Dzieje się tak głównie ze względu na prostszą konstrukcję umów finansowych, przez co większość z nas nie obawia się nieuczciwych zapisów w skomplikowanych dokumentach, jakie podpisujemy przy okazji wzięcia pożyczki.