Praca w Niemczech – dlaczego jest dobrym rozwiązaniem?

Praca w Niemczech – dlaczego jest dobrym rozwiązaniem?

30 listopada 2020 0 przez Redakcja

Niemcy to jeden z krajów z największą populacją polskich imigrantów. Niektórzy przeprowadzają się tam chociażby ze względów rodzinnych, ale w dużej mierze emigracja umotywowana jest chęcią podniesienia stopy życiowej swojej i swojej rodziny. Niektórzy jednak wahają się i mają problem z podjęciem decyzji w kwestii tego, czy taki wyjazd jest dla nich dobrym rozwiązaniem. W takim razie, dlaczego warto wyjechać do pracy w Niemczech? Tłumaczymy!

Lepsze pieniądze za taką samą pracę

Niemcy są sąsiadami Polski, ale poziom wynagrodzeń w tym kraju jest znacznie wyższy niż w naszym. Oznacza to, że dwie osoby wykonujące dokładnie taką samą pracę w odległości kilkudziesięciu kilometrów mogą mieć diametralnie różne pensje.

Przykładowo, jeśli interesuje nas praca na magazynie Niemcy, to możemy liczyć na wynagrodzenie nie niższe niż (w przeliczeniu) około 35 złotych na godzinę, z uwagi na obowiązującą w Niemczech stawkę minimalną. W polskim magazynie niekoniecznie otrzymamy podobną kwotę, a przecież będziemy robić zasadniczo to samo.

Oczywiście, koszty życia w Niemczech są większe niż w Polsce, ale mimo wszystko powinniśmy wyjść na znaczny plus, szczególnie, jeśli skorzystamy z pomocy agencji pracy, co zostanie szerzej omówione w dalszej części tego artykułu.

Jeśli nie interesuje nas akurat praca na magazynie, to jest oczywiście też wiele innych opcji, na przykład opieka nad osobami starszymi, kelnerstwo, praca w fabryce i nie tylko. Każdy powinien więc być w stanie znaleźć pracę, która będzie dla niego odpowiednia i którą będzie w stanie wykonywać.

Agencja pracy będzie bardzo pomocna

Nie znasz języka, nie wiesz, gdzie załatwić wszystkie formalności i jak znaleźć pracę? Nie ma problemu. Specjalne agencje pracy poszukujące Polaków do pracy w Niemczech pomagają w kwestiach formalnych, często też pomagają w pokryciu kosztów mieszkania i wyżywienia lub wręcz same je organizują. Przeprowadzka do innego kraju i zmiana pracy może dzięki temu przebiec szybko, sprawnie i bezstresowo.

Wiele agencji pracy reklamuje swoje usługi nie tylko pojedynczym osobom, ale też parom, które chciałyby wspólnie zmienić miejsce zamieszkania. Jednak nawet, jeśli wyjedzie tylko jedna osoba, z uwagi na fakt, że Niemcy są sąsiadami Polski, regularne odwiedziny nie powinny stanowić żadnego problemu. Szczególnie, jeśli rodzina mieszka w niewielkiej odległości od niemieckiej granicy.

Praca w Niemczech to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla ludzi młodych, ale nie tylko – również wiele osób w średnim wieku czy jeszcze starszych decyduje się na imigrację do tego kraju. Daje on każdemu, niezależnie od grupy wiekowej, szansę na polepszenie warunków swojego życia.