Rozliczanie projektów unijnych – do kogo zgłosić się o pomoc?
28 marca 2022Po fundusze unijne sięga coraz więcej przedsiębiorców, którzy dopiero planują założenie działalności gospodarczej oraz ci, którzy swoje firmy prowadzą już od lat. Pozyskane środki można bowiem przeznaczyć na rozwój działalności gospodarczej, a dodatkową korzyścią jest fakt, iż bardzo często nie podlegają one zwrotowi. Niemniej jednak każdy przedsiębiorca, który otrzyma dotację z Unii Europejskiej, musi się z niej rozliczyć. Do kogo zgłosić się po pomoc?
Na czym polega rozliczanie projektów unijnych?
Fundusze unijne przyznawane są albo na konkretny cel, albo też skierowane są do konkretnej grupy przedsiębiorców. W każdym projekcie zostaje jasno określone, na co dokładnie można przeznaczyć środki pieniężne oraz na co przeznaczyć ich nie możemy. Rozliczanie projektów unijnych ma na celu przede wszystkim wykazanie, że pieniądze zostały rozdysponowane w sposób regulaminowy, zgodny z założeniami. Bardzo istotna jest również kontrola realizacji projektu, na który zostały przeznaczone pieniądze. Beneficjenci muszą starannie dobierać współpracowników, kontrahentów czy dostawców towarów i usług. Faktury muszą być wystawiane w prawidłowy sposób, należy również przestrzegać właściwego sposoby rozliczania się z dostawcami. Należy więc zwrócić uwagę na fakt, iż rozliczanie projektów unijnych to wieloetapowy proces, który wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, a także umiejętności praktycznych. Konieczna okazuje się być wiedza z zakresu prawa unijnego, księgowości, ekonomii czy nawet socjologii. W oparciu o sprawozdania, jakie składane są cyklicznie, organ nadzorujący jest w stanie stwierdzić, czy pieniądze rozdysponowane zostały w prawidłowy sposób. Nie wystarczy zatem wyłącznie wydatkować środków na cele regulaminowe – trzeba jeszcze odpowiednio umieć zaprezentować ten fakt w stosownych raportach.
Jak rozliczyć swój projekt?
Rozliczanie projektów unijnych to długa i często skomplikowana procedura. Nie ma tutaj większego znaczenia, czy przedsiębiorca otrzymał kilkanaście tysięcy złotych pomocy, czy też milionową dotację na realizację jakiegoś przedsięwzięcia. W rzeczywistości bowiem zawsze należy rozliczyć się z otrzymanych z funduszu unijnego pieniędzy, zachowując przy tym wszelkie wymogi prawne. Projektów unijnych nie rozlicza się jeden raz, pod koniec okresu finansowania. Wręcz przeciwnie, bowiem należy składać okresowe raporty, a także na bieżąco prowadzić kontrolę, która ma na celu wybór odpowiednich osób do współpracy oraz metod rozliczania się z nimi. Przedsiębiorcy często zastanawiają się, od czego zacząć rozliczanie projektów unijnych i jak po kolei wygląda procedura. Tutaj jednak wiele zależy od charakteru danego programu pomocowego, bowiem niektóre z nich kładą nacisk wyłącznie na realizację konkretnych działań, inne zaś skupiają się także na różnego typu kwestiach społecznych, na przykład wzrost zatrudnienia poprzez zapewnieniu danej liczby nowych miejsc pracy. Co istotne, rozliczanie projektów unijnych to nie tylko kwestie związane z księgowością, choć oczywiście, kwestia wydatkowania środków jest niezwykle istotna. Kładzie się jednak nacisk także na inne aspekty, sprawdzając, czy cała procedura wykorzystywania dotacji była przeprowadzona zgodnie z regulaminem.
Gdzie szukać pomocy?
Samodzielne rozliczanie projektów unijnych jest możliwe, jednak najczęściej przedsiębiorcy nie posiadają wystarczającej wiedzy, a dodatkowo obawiają się, że nie będą w stanie sporządzić terminowo stosownych sprawozdań. W niektórych firmach zatrudnione są osoby, które odpowiedzialne są za rozliczanie projektów unijnych, jednak ma to miejsce głównie w dużych przedsiębiorstwach. Tymczasem po dotację unijną sięgają także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które nie zatrudniają pracowników. Dlatego też warto sięgnąć po pomoc specjalistów, którzy zawodowo zajmują się rozliczaniem projektów unijnych. Ze szczegółową ofertą można zapoznać się na stronie internetowej https://www.a1europe.pl/rozliczanie-projektow-unijnych/. Dzięki pomocy specjalistów rozliczenie dotacji nie będzie żadnym problemem, jednak warto nawiązać z nimi współpracę już od początku realizowania konkretnego projektu, co pozwoli dokonywać rozliczeń w sposób ciągły, nie narażając się na ewentualne kary. Jeśli zaś w czasie realizacji projektu przedsiębiorca napotyka trudności, firma doradcza opracowuje oraz wdraża stosowne rozwiązania problemu.