Sprawdź czy ktoś wziął kredyt na twoje dane

Sprawdź czy ktoś wziął kredyt na twoje dane

1 października 2018 0 przez Redakcja

Niestety w dalszym ciągu zdarzają się sytuacje, w których ktoś bierze kredyt w banku na cudze dane, niejednokrotnie robi zakupy na raty ewentualnie zaciągnął w ten sposób pożyczkę przez internet.

Oczywiste jest, iż wiele osób nie zastanawia się nad tym, do momentu kiedy nie padnie ofiarą takiego przestępstwa, dlatego jeżeli nie chcemy doprowadzić do takiej właśnie sytuacji to warto się w pewien sposób zabezpieczyć.

Przede wszystkim sprawdzić czy rzeczywiście ktoś nie wziął pożyczki na nasz dowód osobisty, a co najważniejsze w miarę możliwości ustrzec się przed samą kradzieżą tożsamości.

Jak ochronić się przed tego typu sytuacją?

Pamiętajmy, aby przede wszystkim chronić nasz dowód osobisty, a więc nosić go w odpowiedni do tego sposób tak aby nie został on skradziony lub nie wpadł w niepowołane do tego ręce.

Często przez nierozważne podejście w trakcie zakupów czy w adekwatnym do tego miejscu i czasie, złodzieje bardzo szybko są w stanie przejąć taki dokument, jednak nie tylko w ten sposób są w stanie przejąć naszą tożsamość.

Nie należy nigdy udostępniać naszych danych osobom które oferują nam nader atrakcyjną nagle pracę, tutaj ważną kwestią jest przeanalizowanie czy dana firma rzeczywiście istnieje ewentualnie nie chodzi jej wyłącznie o pozyskanie samych danych.

Podobnie wygląda kwestia naciągania ludzi na pożyczki, dokonanie przelewu weryfikacyjnego przez naszą osobę na konto wskazane przez takiego oszusta może doprowadzić do sytuacji, w której posiada on już bez naszej świadomości nasze dane osobiste. Zakłada w ten sposób nowe konto bankowe a my nieświadomi samego przelewu, zaciągamy w ten sposób pożyczkę.

Co zatem możemy zrobić aby ustrzec się takich sytuacji?

Jeżeli zamierzamy ustrzec się takich właśnie sytuacji, to najlepszym rozwiązaniem jest systematycznie sprawdzanie BIK, co za tym idzie rejestracja na stronie https://www.bik.pl

Dzięki zalogowaniu się na taką właśnie stronę, otrzymujemy przez okres 60 dni zupełnie bezpłatny dostęp do naszego konta, po tym czasie zostanie ono zablokowane, jednak możemy z niego korzystać wysyłając sms-a którego całkowity koszt nie przekracza samej złotówki.

Pozwala to na sprawdzanie, czy ktoś nie wziął pożyczki na nasz dowód osobisty, właśnie BIK uwzględniają banki w przypadku gdy ktoś składa wniosek bezpośrednio do banku, w tym również momencie otrzymamy ewentualny alert lub informację na nasz telefon.

Właśnie taka wiadomość może nas uchronić przed sytuacją, gdy ktoś rzeczywiście próbuje zaciągnąć na nasze skradzione dane jakiekolwiek zobowiązanie, co pozwala na odpowiednią w tym zakresie reakcję.

Skorzystajmy z darmowego raportu, jaki otrzymamy raz na 6 miesięcy

Jak wspomniano powyżej, najlepszym rozwiązaniem aby ograniczyć ryzyko takiego zdarzenia, a więc wykorzystania naszych danych w celu wzięcia pożyczki, jest systematyczne korzystanie z możliwości które oferuje nam BIK.

Jeżeli o tym zapominamy, to przynajmniej raz na 6 miesięcy należy przeanalizować liczbę kredytów, naszych kart kredytowych oraz debetowych czy też innych zobowiązań jakie widnieją w raporcie z tymi które rzeczywiście należą do nas.

Decydując się na kontrolę w BIK możemy być pewni, iż nawet w sytuacji gdy zgubimy lub utracimy nasz dowód osobisty, nie zajdzie potrzeba spłacania kredytu jaki został zaciągnięty przez oszusta. Nie ma zatem jakichkolwiek wątpliwości, iż opcja jaką oferuje nam BIK zalicza się do tych, które powinniśmy zastosować, jednocześnie to alternatywa za którą przemawia wiele zalet.

Warto się zabezpieczyć na wypadek takich właśnie sytuacji, niestety w dzisiejszych czasach dosyć często dochodzi do wyłudzania kredytów i pożyczek na skradzione dane osobowe.

BIK i funkcjonalne rozwiązania, jakie zostały wykorzystane na stronie internetowej, to nie tylko coś co warto przeanalizować lecz bez wątpienia docenić możliwość skorzystania z takiego a nie innego rozwiązania. Założenie konta w BIK to jeden z podstawowych oraz najważniejszych kroków, jakie powinien wykonać każdy kto dba o bezpieczeństwo swoich danych osobowych.

Tu sprawdzisz swoją historię finansową – Pobierz raport

Otrzymuj powiadomienia sms o próbie wyłudzenia Twoich pieniędzy – Włącz powiadomienia