System do automatycznej windykacji – dlaczego warto z niego skorzystać?

System do automatycznej windykacji – dlaczego warto z niego skorzystać?

1 lutego 2021 0 przez Redakcja

Opóźnienie w opłaceniu faktury przez kontrahenta nie jest niczym niespotykanym dla wielu polskich przedsiębiorców. Można po części tego uniknąć, dokładnie weryfikując potencjalnych kontrahentów, ale nie zawsze można pozwalać sobie na to, aby odmawiać zainteresowanym klientom. Dlatego też dla niektórych firm codziennością jest długa i żmudna walka o odzyskanie swoich należności.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że obecnie istnieje wiele specjalnych narzędzi, które powstały właśnie po to, aby ułatwiać takim firmom życie. Problem jest na tyle powszechny, że wymaga sprytnego rozwiązania, które pozwoli przyspieszyć cały proces windykacji długu i zwiększy jego efektywność. Takim właśnie rozwiązaniem może być system do automatycznej windykacji.

Na jakiej zasadzie działają systemy do automatycznej windykacji?

Specjalny system do automatycznej windykacji pozwala zautomatyzować czasochłonne, powtarzalne działania związane z dążeniem do odzyskania swojej należności. Nie wymagają one z reguły dużo kreatywności czy własnego wkładu, a po prostu trzeba je zrealizować – mowa tutaj chociażby o wysyłaniu wezwań do zapłaty w formie SMS-ów, listów czy wiadomości e-mail.

Jeśli mamy sporo dłużników i mielibyśmy ręcznie tworzyć i wysyłać takie wiadomości, mogłoby to nam lub naszym pracownikom zająć sporo godzin tygodniowo. Zamiast tego możemy przekazać te działania w ręce zautomatyzowanego systemu, który działa błyskawicznie, zgodnie z wydanymi mu dyspozycjami. Będzie to użyteczne zarówno w przypadku, kiedy zależy nam na windykacji niewielkiej ilości faktur, jak i przy dużej ilości nieopłaconych należności.

Ogromną zaletą tego typu systemów jest także możliwość zautomatyzowania rozmów telefonicznych z dłużnikiem. Jest to bardzo istotne, ponieważ takie rozmowy potrafią zająć bardzo dużo czasu i wymagają, aby wykonująca je osoba posiadała odpowiednie zdolności negocjacyjne i wiedzę w zakresie finansów oraz zadłużeń. Dzięki skorzystaniu z systemu online nie tylko nie będziemy musieli się nimi martwić, ale też zyskamy możliwość odsłuchania ich po fakcie, aby dowiedzieć się, co miał do powiedzenia dłużnik i co udało się ustalić windykatorowi.

Dlaczego systemy do windykacji online są użyteczne?

Przede wszystkim trzeba wskazać, że windykacja online jest znacznie szybsza i wygodniejsza niż prowadzenie jej samodzielnie, zwłaszcza przy sporej ilości dłużników. Cały system działa jak dobrze naoliwiona maszyna, dzięki czemu oszczędzamy nasz czas, a także zwiększamy skuteczność prowadzonych działań. Profesjonalizm, który gwarantują tego typu usługi, zwiększa szanse na szybkie i bezproblemowe odzyskanie swojej należności.

Bardzo pomocne mogą okazać się oferowane przez systemy do windykacji online raporty i podsumowania, w których wszystkie dane związane z naszymi dłużnikami są zaprezentowane w sposób przejrzysty i łatwy do zrozumienia. Sprawia to, że łatwiej jest nam kontrolować nieopłacone faktury i zmniejsza ryzyko, że o którejś z nich zapomnimy i nie zadbamy o jej windykację. Co więcej, w razie potrzeby w każdej chwili możemy spauzować proces windykacji, jeśli na przykład uda nam się dojść do porozumienia z dłużnikiem.