Kredyty

Kredyt to wsparcie finansowe banku, które może posłużyć do sfinansowania przeróżnych potrzeb, zarówno w zakresie prywatnym, jak i firmowym. Jedni biorą go na remont mieszkania, inni na jakiś ważny wyjazd, a wielu decyduje się na zadłużenie z powodu nieplanowanych wydatków. Powodów do korzystania z kredytów nie brakuje. Pytanie tylko, czy każdy ma szansę na pozyskanie pieniędzy w ten sposób?

Banki zwracają uwagę na zdolność kredytową

Zdolność kredytowa to sytuacja, w której kredytobiorca jest zdolny do miesięcznego spłacania kredytu w określonych kwotach wraz z odsetkami i pozostałymi kosztami, nie obniżając przy tym standardu swojego życia, ani też życia pozostałych członków rodziny będących na utrzymaniu kredytobiorcy.

Bank nie udzieli kredytu osobie, która nie ma danej zdolności kredytowej. Do jej oceny brane są wysokość miesięcznego dochodu, miesięczne wydatki kredytobiorcy, a także wszelkiego typu zabezpieczenia w postaci nieruchomości, samochodu, czy innego majątku. Na zdolność kredytową często ma wpływ współmałżonek, który każdego miesiąca pobiera pensję, gdyż do oceny uwzględnia się łączny dochód netto w gospodarstwie domowym, a nie tylko samego kredytobiorcy.

Oferta kredytu jest dostosowana do możliwości kredytobiorcy

Zwykle ktoś, kto ubiega się o kredyt, ma na myśli konkretną sumę pieniędzy. Jednak bank może odmówić jej przyznania właśnie ze względu na brak zdolności. Na szczęście oferty kredytów są elastyczne, co oznacza, że bank może zaproponować inną sumę, mniejszą. Dostosowuje ofertę do możliwości kredytobiorcy. Zamiast udzielić mu kredytu w wysokości 100 000 zł, proponuję przykładowo połowę.

W niektórych przypadkach i tak jest to suma ratująca fatalną sytuację finansową kredytobiorcy. Także zdając sobie sprawę z faktu, iż miesięczny dochód w gospodarstwie domowym wynosi zbyt mało, nie trzeba się zniechęcać do wizyty w banku. Warto udać się na rozmowę i sprawdzić, swoje możliwości.

Ocena zdolności kredytowej

Należy pamiętać, że każdy kredytobiorca, czy może dopiero osoba chętna wziąć kredyt, jest w zupełnie innej sytuacji niż pozostali kredytobiorcy. Dlatego każda rozmowa w banku przebiega inaczej, pomimo iż cały czas sprawa dotyczy wsparcia finansowego.

W pierwszej kolejności pracownik banku ocenia zdolność kredytową klienta, a następnie proponuje mu kredyt, biorąc pod uwagę możliwie najwyższą kwotę. Tak naprawdę każdy ma szansę na kredyt, kto każdego miesiąca pobiera pensję. Z tym że nie zawsze jest to satysfakcjonująca kwota. Czasem pieniądze są zbyt małe, by był jakikolwiek sens się zadłużać. Stąd niektórzy rezygnują z kredytu i zaczynają rozglądać się za innym sposobem pozyskania gotówki.

Często alternatywą dla kredytu bankowego są pożyczki w instytucjach pozabankowych, które niestety nie są przyznawane na zbyt korzystnych warunkach, a jednym z minusów jest to, że gotówkę trzeba oddać w krótkim czasie. Zanim ktokolwiek podejmie decyzję w sprawie zadłużenia, powinien na poważnie się nad tym zastanowić i na spokojnie przeanalizować różne rozwiązania, różne oferty.

Przed podjęciem jakichkolwiek kroków, można porównać różne oferty kredytowe banków jak i pożyczek pozabankowych. Taka porównywarka kredytów i pożyczek pozabankowych to świetne rozwiązanie, do poznania naszych możliwości kredytowych i pożyczkowych.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Kredyty
Analiza ofert kredytowych – czy to ma sens?

Nie każdy, kto decyduje się na kredyt, szczegółowo analizuje umowę, a także z uwagą podchodzi do tej sprawy. Niektórzy decydują się na ofertę banku, do którego weszli w pierwszej kolejności. Trzeba wiedzieć, że kredyt to bardzo poważna sprawa. Nierozważne postępowanie może przyczynić się do poważnych, negatywnych konsekwencji. Czy wobec tego …

Kredyty
Wady i zalety korzystania z kredytu

Kredyt to wsparcie finansowe, które udziela bank wszystkim potrzebującym i zarazem mającym zdolność kredytową. Na tę ofertę decyduje się dziś wielu ludzi i to z przeróżnych powodów. Wakacje, wyjazd dziecka, leczenie, remont mieszkania, zakup mieszkania, czy budowa domu, naprawa samochodu – wymieniać można w nieskończoność. W każdym razie nie zawsze …

Kredyty
Nowy kredyt na spłatę innych kredytów

Kredyt zwykle kojarzy się wszystkim z pieniędzmi, które otrzymuje się od banku w konkretnym celu. Zwrot gotówki wymaga poniesienia dodatkowych kosztów, jednym z nich jest oprocentowanie, które przyczynia się do wzrostu kwoty poszczególnych rat. Wydaje się, że kredyt ten bierze się tylko wtedy, kiedy potrzebuje się pieniędzy na zakup mieszkania, …