Szukasz kredytu mieszkaniowego? Koniecznie to przeczytaj!

Szukasz kredytu mieszkaniowego? Koniecznie to przeczytaj!

18 czerwca 2018 0 przez Redakcja

Kredyt mieszkaniowy często zamiennie nazywany kredytem hipotecznym jest tak naprawdę nieco innym finansowaniem. W pewnym sensie czy pod pewnymi względami są to dwie zupełnie różne oferty. Kredyt mieszkaniowy może być przeznaczony na zakup lokalu mieszkalnego, domu, działki budowlanej czy budowę domu, ale na pewno nie można go wykorzystać do finansowania ziemi rolnej czy zakupu samochodu. Jest to przede wszystkim kredyt celowy. To oznacza, że trzeba go spożytkować w konkretnym celu, a pieniądze bank samodzielnie przekazuje bezpośrednio na konto sprzedającego lub na konto kredytobiorcy, ale tylko w przypadku, gdy ten buduje dom.

Który kredyt mieszkaniowy jest najlepszy?

To pytanie zadaje sobie wielu kredytobiorców. Trudno jest na nie odpowiedzieć, nie znając konkretnej sytuacji przyszłego kredytobiorcy. Każdy przecież jest w innej sytuacji, ma inne oczekiwania i możliwości. Warto natomiast ogólnie wspomnieć, na co trzeba zwrócić uwagę, rozglądając się za tym finansowaniem.

Wybierając kredyt mieszkaniowy, należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe koszty, jakie będą się z nim wiązały. Zwykle przyszli kredytobiorcy patrzą tylko na to, ile wyniesie miesięczna rata. Z tego rodzaju zadłużeniem wiąże się szereg kosztów, mniejszych lub większych, zależnie od wybranej oferty.

Podczas wyboru kredytu mieszkaniowego przydatna jest porównywarka kredytów mieszkaniowych.

Na koszty kredytu mieszkaniowego składają się – marża, prowizja, ubezpieczenie, a także wycena nieruchomości. Ponadto trzeba się zastanowić, jakie raty wybrać – równe czy malejące. Wybierając spłatę kredytu w ratach równych, rata pozostaje stała przez cały okres spłaty, a zmienia się ewentualnie podczas zmiany oprocentowania. W początkowej fazie spłaty zadłużenia większa jego część to odsetki a mniejsza to kapitał. Pod koniec okresu kredytowego rata składa się głównie z kapitału. Jeżeli kredytobiorca decyduje się na spłatę zobowiązania w ratach malejących, wartość kapitału się nie zmienia, ale kwota odsetek maleje z biegiem czasu (odsetki są naliczane od pozostałej kwoty spłacanego kapitału).

Analizując oferty kredytów mieszkaniowych proponowanych przez banki, trzeba rozważyć okres kredytowania. Należy też wziąć pod uwagę swój wiek. Warto podkreślić, że od okresu spłaty kredytu będzie zależała kwota miesięcznej raty.

Dodatkowe propozycje do kredytu mieszkaniowego

Poza tym wszystkim warto jeszcze dowiedzieć się, czy z wybraną ofertą kredytu mieszkaniowego wiążą się jakieś dodatkowe propozycje. Czasem bank proponuje klientom promocyjne warunki udzielenia kredytu pod warunkiem, jeżeli skorzystają z innych jego produktów, jak na przykład uruchomienie konta oszczędnościowo-rozliczeniowego, karty debetowej czy wykupienie ubezpieczenia. Niektórzy od razu ulegają pokusie i decydują się na te propozycje. Jednak nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Trzeba więc w pierwszej kolejności uważnie przeanalizować ich opłacalność.

Wybierając kredyt mieszkaniowy, nie należy poprzestawać na jednej ofercie, na propozycji jednego banku. Najlepiej porównać kilka ofert. Dobrze jest również skorzystać z możliwości, jakie stwarzają internetowe porównywarki kredytów mieszkaniowych. Zdecydowanie ułatwiają i usprawniają wybór.