Trudne kredyty – jak z nich wyjść?

Trudne kredyty – jak z nich wyjść?

25 sierpnia 2018 0 przez Redakcja

Jak wiadomo, nie brakuje reklam odnoszących się do kredytów. Dowiadujemy się z nich jakim to świetnym sposobem są kredyty i jak bardzo mogą nam pomóc. Prawda może przedstawiać się jednak odmiennie.

Uprzedzając — ten tekst nie ma na celu zniechęcania ludzi do wzięcia kredytów. Po prostu chodzi o pokazanie, że kredyty mogą mieć różne odcienie, kiedy się z nich nieodpowiednio korzysta. Warto od razu podkreślić, że to nieodpowiednie korzystanie zapewne czasami związane jest z nieprzemyślanymi decyzjami.

Mam zaciągnięte kredyty i nie stać mnie na ich spłatę — co robić?

W przypadku zaciągniętych kredytów i problemów z dokonaniem ich spłaty, w żadnym wypadku nie wolno się załamywać. Wydaje się, że nie ma korzystnego pomysłu, ale prawda przedstawia się w innych sposób. Niemniej, nie ma co ukrywać, że wyjście na prostą nie jest łatwe ale nie niemożliwe.

Przede wszystkim trzeba dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe i porównać je z płatnościami, które są do realizowania. Można powiedzieć, że należy zacząć od sprawdzenia skali problemu, w jakim się znaleźliśmy. Kiedy już to określimy, czas na zastosowania odpowiedniego podejścia.
Być może dla niejednej osoby będzie to zaskakujące, ale można znaleźć wiele opcji godnych rozważenia. Niemniej zacznijmy od telefonów z banków, które są po prostu koniecznością. Mówiąc wprost — telefon bezwzględnie powinien być odebrany!

Nieodbieranie telefonu wystawia niezbyt pochlebną recenzję kredytobiorcy. Naturalnie podczas rozmowy z przedstawicielem banku konieczne jest szczere przedstawienie sytuacji. Kto wie, może uda się wypracować rozwiązanie, dzięki któremu przez dłuższy czas będziemy mogli spłacać zadłużenie? Poza tym to dobry moment, aby podkreślić, że bankowi nie zależy na windykacji/komornikach. Bankowi zależy na tym, aby odzyskać pieniądze w jak najprostszy sposób.

Przejdźmy teraz do konsolidacji kredytów. Jako że pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę, o czym mowa, nie pozostaje nic innego, jak zacząć od wyjaśnienia. Tak więc konsolidacja kredytów polega na zebraniu wszystkich rat i połączeniu ich w jedną i to niższą (spłata będzie rozłożona na wiele miesięcy). W ten sposób kredytobiorca ma czas, aby wyjść na prostą. Naturalnie nie każda konsolidacja może być dobrym wyborem, konieczne jest szczegółowe zastanowienie się własnymi możliwościami finansowymi.

Problemy ze spłatą kredytu i chęć zaciągnięcia kolejnego na spłatę zadłużenia może być trudna. Warto jest zapoznać się z pojęciem „Trudny kredyt„.

Egzekucja komornicza

Wszystko to, co sobie do tej pory powiedzieliśmy, powinno być zabezpieczeniem przed egzekucją komorniczą. Niemniej na koniec przyjmijmy założenie, że jednak doszło do egzekucji komorniczej. Nasuwa się pytanie — co należy zrobić w takim wypadku? Na pewno nie należy panikować. W zasadzie pora wrócić do tego, o czym już była mowa przy telefonach od banków — dobrym pomysłem jest rozmowa w sprawie zmiany warunków spłaty. Nie można zagwarantować, że wierzyciel będzie skłonny do ugody, ale spróbować trzeba.

Nawiasem mówiąc, czasem istnieje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej (ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest równoznaczne z brakiem spłaty długów).