Ubezpieczenie NNW – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Ubezpieczenie NNW – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

15 stycznia 2023 0 przez Redakcja

Ubezpieczenie NNW – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Skrót NNW oznacza Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków. Jest to całkowicie dobrowolne i dodatkowe ubezpieczenie. Może być samodzielnym ubezpieczeniem, jednak często występuje w formie polisy dodatkowej. NNW wybierany jest jako dodatek do polis: firmowych, domu, komunikacyjnych, szkolnych oraz turystycznych. Występuje praktycznie zawsze w przypadku ubezpieczeń pakietowych. Co obejmuje ochrona NNW? Kto powinien skorzystać z polisy NNW? Czy warto zainwestować w ubezpieczenie NNW? Postaramy się odpowiedzieć na te, oraz inne wątpliwości.

Dla kogo ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków najczęściej jest kojarzone z ubezpieczeniem komunikacyjnym, jednak nic bardziej mylnego. Ubezpieczenie NNW znajduje swoje zastosowanie nie tylko w wypadkach komunikacyjnych, ale również w wypadkach które miały miejsce w pracy, w szkole, oraz przy zajęciach sportowych. Może ono obejmować różne obrażenia, takie jak np. wszelkiego rodzaju oparzenia i odmrożenia, złamania, zwichnięcia, stłuczenia kości oraz ugryzienia przez zwierzęta. Oprócz tego, na odrębnych warunkach, za nieszczęśliwy wypadek można uznać również wylewy, zawały i udary mózgu. Polisa NNW może również dodatkowo objąć osoby pracujące w zawodach, w których ryzyko wypadku jest znacznie większe np. osoby pracujące na wysokościach. Ludzie zajmujący się sportami wyczynowymi i ekstremalnymi również mogą liczyć na opcje polisy NNW. W przypadku NNW komunikacyjnego, wybrana opcja polisy obejmuje zdrowie oraz życie również pasażerów, nie tylko kierowcy.

Kto może skorzystać z ubezpieczenia NNW?

Polisę NNW może otrzymać każdy, niezależnie od wieku, płci, pracy czy obywatelstwa. Ubezpieczający najczęściej ubezpiecza się sam, jednak istnieje możliwość objęcia polisą innych osób np. członków swojej rodziny, pracowników, uczestników wyjazdów oraz wycieczek zagranicznych, dzieci szkolnych. Praktycznie w każdym przypadku można zaproponować ubezpieczenie o charakterze indywidualnym lub grupowym. Obszar ochrony ubezpieczenia NNW jest bardzo szeroki i łączy się z różnymi życiowymi sytuacjami.

Czego nie obejmuje polisa NNW?

Wykluczeń z możliwości ochrony polisy NNW jest niewiele zależnie od zapisów w umowie. Jest to np. branie udziału w eksperymencie medycznym, wystąpienie wojny, nadmierne stosowanie środków psychotropowych albo alkoholu w trakcie prowadzenia pojazdu który ulegnie wypadkowi. Prowadzenie pojazdu bez wymaganych dokumentów również może być przeciwwskazaniem do wypłacenia polisy. Roszczenie może nie zostać respektowane w przypadku podejrzenia możliwości celowego popełnienia jakiegoś przestępstwa lub wykroczenia. Ubezpieczenie może nie zostać uznane też w przypadku próby wyłudzenia oraz próby samobójczej.

Praktyczne zastosowania polisy NNW:

Polisa NNW może w wielu przypadkach pozwolić na opłacenie:

  • Rehabilitacji po wypadku,
  • Zakupu potrzebnych leków, sprzętu medycznego, ortopedycznego oraz innych, zaleconych przez lekarza,
  • Pobytu w szpitalu,
  • Całkowitej lub czasowej niezdolności do pracy,
  • Opieki medycznej,
  • Transportu zwłok.

Wypłacenie świadczenia NNW  w przypadku śmierci ubezpieczonego, może wesprzeć rodzinę finansowo. Może zostać wypłacone małżonkowi, dzieciom, rodzinie oraz innym osobom zależnie od podpisanej umowy.

Ile kosztuje polisa NNW i ile jest ważna?

Cena polisy może być bardzo zróżnicowana, ponieważ nakłada się na to wiele czynników takich jak suma ubezpieczenia, wiek, stan zdrowia czy rodzaj pracy. W przypadku kierowcy, dodatkowo polisa będzie zależała od rodzaju auta. Ubezpieczenie dla osób pracujących w niebezpiecznym zawodzie, będzie droższe niż to dla osób pracujących w biurze. Należy pamiętać, że jeśli kwota ubezpieczenia NNW będzie wysoka, to kwota odszkodowania również taka będzie. W przypadku ciężkiego wypadku, różnica ta będzie odczuwalna. Nie ma określonego czasu na który wykupuje się polisę, można wybrać ubezpieczenie NNW na dowolny okres czasu. Logicznym jest, że jeśli czas będzie dłuższy, warunki polisy będą korzystniejsze.

Warto zastanowić się nad wykupieniem polisy NNW ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy wypadek może spotkać nas lub naszych bliskich. Dodatkowe pieniądze będą w tej sytuacji nieocenioną pomocą.