Ulga budowlana – sprawdź jak uzyskać zwrot podatku VAT za materiały budowlane

Ulga budowlana – sprawdź jak uzyskać zwrot podatku VAT za materiały budowlane

13 marca 2020 0 przez Redakcja Finanse.net.pl

Jeszcze kilka lat temu ulga budowlana pozwalała właścicielowi remontowanej nieruchomości na skorzystanie z preferencyjnych odliczeń podatku VAT. Dzięki temu koszt inwestycji, był niższy, co pozwalało na zaoszczędzenie pieniędzy, w domowym budżecie lub wykonanie większego remontu mniejszym kosztem. Niestety wraz z nastaniem roku 2014 zasady ulgi budowlanej zostały bardzo mocno ograniczone, a osoba, która chce odliczyć remont od podatku, spotka się z wieloma ograniczeniami lub nie będzie mogła zrobić tego wcale. Zobacz czy możesz otrzymać zwrot podatku za remont, jakie wydatki na remont mieszkania można odliczyć oraz jak wygląda obecnie sytuacja ze zwrotem VAT na materiały budowlane.


Jakie wydatki na remont mieszkania można odliczyć? 

ulga budowlana odliczenie podatku po remoncie

W 2020 roku nie można się już ubiegać o zwrot podatku VAT za zakup materiałów, które służyły do remontu nieruchomości. Z ulgi podatkowej możemy skorzystać jedynie na rzecz zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zapisy ustawowe jasno określają, że z odliczeń podatkowych można skorzystać w przypadku: budowy domu jednorodzinnego, nadbudowy budynku na cele mieszkalne, rozbudowy budynku na cele mieszkalne oraz przystosowania niemieszkalnej części budynku na cele mieszkalne. Przykład: osoba, która chce zaadaptować nieużytkowany strych na poddasze, użytkowe może skorzystać z ulgi budowlanej.


Ograniczenia dla wnioskodawców

Należy pamiętać o tym, że prawodawca przewiduje także pewne limity powierzchniowe. Jeśli chcesz ubiegać się o zwrot podatku VAT, to powierzchnia mieszkalna nie może przekroczyć: 75 m2 w przypadku mieszkania i 100 m2 w przypadku domu jednorodzinnego. W przypadku, gdy wnioskodawca posiada trójkę nieletnich dzieci, obowiązują go następujące limity: 85 m2 w przypadku mieszkania i 110 m2 w przypadku domu jednorodzinnego.

Ograniczenia dotyczą także wieku wnioskodawcy. Osoby, które chcą skorzystać z ulgi, nie mogą mieć ukończonych 36 lat. W przypadku małżonków, którzy razem składają wniosek, pod uwagę bierze się wiek młodszego z nich.

Co więcej, wnioskodawca nie może być właścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego, osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz właścicielem lub współwłaścicielem budynku.


Co
trzeba zrobić, aby skorzystać z ulgi budowlanej?

Ulga budowlana - co trzeba zrobić by ją uzyskać

Prócz spełnienia wszystkich warunków musisz także wypełnić formularza VZM-1. W formularzu należy wpisać swoje dane osobowe oraz szczegółowy opis przeprowadzonej inwestycji. Należy także wpisać, o jaką kwotę zwrotu podatku VAT się ubiegasz.

Wszystkie wydatki, które związane są z budową, muszą być udokumentowane fakturami VAT. Należy też pamiętać o tym, że nie wszystkie materiały podlegają odliczeniu. Wypełniając wniosek VZM-1 na nowych zasadach musimy pamiętać o załącznikach. Potrzebna będzie kopia pozwolenia na budowę, kopia faktur potwierdzających przeprowadzenie inwestycji, a także specjalny wykaz faktur.

Osoby, które mają prawo do ulgi budowlanej, mają pięć lat na dokonanie odpisu i wypełnienie niezbędnych dokumentów. Podstawą odliczenia są odpowiednio datowane faktury oraz wypełnienie wniosku VZM-1. Wniosek należy złożyć do 31 grudnia każdego roku.

Zwrot VAT za materiały budowlane – ile trzeba czekać na pieniądze?

Jeśli wnioskodawca dobrze wypełnił wniosek i spełnił wszystkie wymagania, to Urząd Skarbowy ma 4 miesiące na zwrot pieniędzy. W momencie, gdy US wyliczy inną kwotę zwrotu niż ta, która została podana we wniosku, na zwrot będziemy musieli poczekać nieco dłużej.