Wakacje kredytowe panaceum na problemy finansowe?

Wakacje kredytowe panaceum na problemy finansowe?

28 grudnia 2017 0 przez Redakcja

Wakacje kredytowe to popularna usługa świadczona przez wiele banków. Jest ona dostępna dla klientów, którzy spłacają kredyty hipoteczne. Jeżeli jesteśmy w trakcie spłacania takiego kredytu i mamy w danym miesiącu nieprzewidziane, nadprogramowe wydatki, prawdopodobnie możemy poprosić swój bank o chwilową przerwę. Jak działają wakacje kredytowe i czy każdy może z nich skorzystać?

Problemy finansowe a spłata kredytu?

Każdemu z nas mogą zdarzyć się przejściowe kłopoty finansowe. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji jakie spotykają nas w życiu, dlatego przed wzięciem kredytu hipotecznego dobrze jest się upewnić, czy nasz bank przewiduje możliwość wakacji kredytowych, a jeśli tak to na jakich warunkach.

W wielu wypadkach chwilowe odroczenie spłaty kredytu jest wystarczające, żeby klient mógł opanować swoją sytuację finansową. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ bank nie pyta o powód takiej decyzji, a w większości wypadków nie nalicza także dodatkowych kosztów.

Czy każdy może skorzystać z wakacji kredytowych?

Warto mieć świadomość, że wakacje kredytowe są rozwiązaniem jedynie osób z kredytem hipotecznym, które rzetelnie spłacają swoje zobowiązania i mogą pochwalić się dobrą historią kredytową. W przypadku, kiedy zdarzały się nam problemy z terminową spłatą rat musimy liczyć się z tym, że bank nie przychyli się do naszego wniosku.

Jak wyglądają wakacje kredytowe?

Zasady przydzielania wakacji kredytowych mogą różnić się w zależności od banku, w którym mamy kredyt. Różnice te są znaczne, dlatego należy dokładnie zapoznać się z ofertą banku jeszcze przed podpisaniem umowy. Wiele instytucji finansowych proponuje swoim klientom miesięczne wakacje kredytowe, z których można skorzystać raz do roku.

Nie zawsze jest to dogodne rozwiązanie, gdyż może się zdarzyć, że w ciągu miesiąca nie wyjdziemy z finansowych tarapatów.

Są banki, które skłonne są pozwolić na wakacje kredytowe nawet na sześć miesięcy. Jednak w takich przypadkach zazwyczaj możliwe jest skorzystanie z tej opcji jedynie raz lub dwa razy w całym okresie kredytowania.

Ważne jest natomiast to, że wakacje kredytowe nic nas nie kosztują. Banki nie pobierają żadnych opłat za wstrzymanie spłacania rat kredytów.

Co po wakacjach?

Dobrze jest zawczasu zastanowić się jak będzie wyglądała nasza sytuacja po „powrocie z wakacji”. Zazwyczaj mamy dwie możliwości. Jedną z nich jest spłacanie wyższych rat – odroczona kwota zostaje dodana do pozostałych rat, w efekcie od tej pory co miesiąc będziemy płacili więcej.

Innym rozwiązaniem jest wydłużenie czasu spłaty kredytu – będziemy płacić takie same raty, jednak przez dłuższy czas niż to wcześniej zakładaliśmy. Warto pamiętać, że przedłużenie czasu spłaty jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie zaciągaliśmy kredytu na czas maksymalny. W przeciwnym wypadku nie będziemy mieli innego wyboru niż podwyższenie miesięcznych kosztów.

Koniecznie pamiętajmy, że żeby skorzystać z wakacji kredytowych należy złożyć stosowny wniosek do banku przynajmniej siedem dni przed planowanym terminem spłaty raty.