Co warto wiedzieć przed założeniem lokaty?

Lokaty

Lokata to jeden ze sposobów na oszczędzanie pieniędzy, jednak należy zdawać sobie sprawę, że nie każda przyniesie nam oczekiwany zysk. Przed założeniem lokaty warto zdobyć wiedzę, która pozwoli nam na wybór najbardziej korzystnej oferty. Na co zwracać szczególną uwagę, a na co uważać przy zakładaniu lokaty?

Lokata oprocentowaną pożyczką dla banku

Pod pojęciem lokaty możemy rozumieć pożyczkę dla banku. W tym wypadku pożyczkodawcą jesteśmy my. Bank w zamian za możliwość dysponowania naszymi pieniędzmi oferuje nam określony procent od wpłaconej sumy. Warto jest mieć świadomość, że nie otrzymamy wszystkich zarobionych na lokacie pieniędzy. Od tej sumy odejmowany jest 19% podatek, zwany podatkiem Belki.

Przede wszystkim oprocentowanie?

Jednym z ważniejszych czynników, które uwzględniamy przy wyborze lokaty jest jej oprocentowanie. Zazwyczaj nie przekracza ono kilku procent. Poszczególne banki posiadają w swoich ofertach lokaty o zróżnicowanym oprocentowaniu. Warto porównać oferty jak największej liczby instytucji, gdyż w ten sposób mamy szansę na znalezienie najkorzystniejszej oferty.

Nie możemy zapominać, że w ofertach banków znajdziemy lokaty ze stałym, ale także zmiennym oprocentowaniem. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W przypadku stałego oprocentowania jesteśmy w stanie już przy zakładaniu lokaty wyliczyć swoje zyski. Druga możliwość wiąże się z dużą dozą niepewności – oprocentowanie może spaść i wtedy zarobimy mniej, ale może również wzrosnąć.

Lokaty długo i krótkoterminowe

Oprocentowanie, choć niewątpliwe ważne nie jest jednak jedynym wyznacznikiem atrakcyjności lokaty. Liczy się również jej termin. Każda osoba myśląca o założeniu lokaty musi zdawać sobie sprawę, że nie będzie mogła wpłacać i wypłacać z niej pieniędzy w dowolnym momencie. Lokaty działają na innych zasadach niż konta oszczędnościowe. Możemy wpłacić pieniądze tylko jeden raz, przy czym bank ustala tu minimalną sumę. Wypłacenie gotówki wiąże się ze zlikwidowaniem lokaty.

W wielu wypadkach w momencie, kiedy zdecydujemy się na wypłatę pieniędzy przed określonym z góry terminem, tracimy odsetki, które wypracowały nasze pieniądze. Jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy chcieli wypłacić nasze pieniądze wcześniej, koniecznie poszukajmy takiej lokaty, która pozwala nam na zachowanie zysków. Często zdarza się jednak, że za wcześniejszą wypłatę trzeba zapłacić, co czyni transakcję mało opłacalną. Kiedy wydaje się nam, że zamrażanie pieniędzy na długi czas w naszym przypadku się nie sprawdzi, znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z opcji lokaty krótkoterminowej.

Pamiętajmy o kapitalizacji odsetek

Przy wyborze lokaty pamiętajmy także o kapitalizacji odsetek. Chodzi tu o moment, w którym naliczone odsetki zostają dodawane do sumy, którą wpłaciliśmy. Banki oferują nam:

  • kapitalizację dzienną,
  • kapitalizację miesięczną,
  • kapitalizację kwartalną,
  • kapitalizację półroczną,
  • i kapitalizację roczną.

Zdecydowanie korzystną dla nas sytuacją jest taka, w której odsetki doliczane są bardzo często.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Lokaty
Fundusz inwestycyjny, a może lokata – co wybrać?

Przetrzymywanie pieniędzy na kontach bankowych to względnie bezpieczne rozwiązanie. Nie pozwoli nam jednak zarobić. Coraz więcej osób dysponujących większymi środkami finansowymi myśli o ich zainwestowaniu. Decyzja o inwestycji nie jest jednak prosta – zależy nam, żeby nasze fundusze były jednocześnie bezpieczne, a z drugiej strony przynosiły duże zyski. Współcześnie mamy …

Lokaty
Lokata strukturyzowana – szansa na zysk, czy strata czasu?

Zdaniem wielu osób zakładanie lokat w celach zarobkowych nie jest dobrym pomysłem, gdyż zyski przez nie generowane są minimalne. Dla takich klientów banki stworzyły produkt o nazwie lokaty strukturyzowanej, która łączy w sobie cechy lokaty i funduszu inwestycyjnego. Czy lokata strukturyzowana jest warta uwagi? Jakie są jej zalety i wady? …

Lokaty
Lokata długo czy krótkoterminowa – co wybrać?

Osoby, które są zainteresowanie zarabianiem na lokatach mają obecnie wiele ciekawych możliwości inwestycji. Różnorodne lokaty znajdziemy w ofercie praktycznie każdego banku. Jednym z ważniejszych wyborów, których musimy dokonać jest decyzja, czy bardziej opłaca się nam lokata długo czy krótkoterminowa. Niestety nikt nie jest w stanie udzielić jednej dobrej odpowiedzi na …