Wynajem lokali w branży lekarskiej

Wynajem lokali w branży lekarskiej

23 czerwca 2022 0 przez Redakcja

Idea  wynajmu gabinetów lekarskich funkcjonuje w naszym kraju stosunkowo od nie dawna i zyskuje coraz większe zainteresowanie. W branży medycznej korzystają z niej małe przedsiębiorstwa ale najczęściej jednak klientami są wykonujący wolne zawody lekarze.

Najemcy – tu z wynajmu gabinetów najczęściej korzystają lekarze rozpoczynający własną praktykę lekarską dla których kupno własnego lokalu jest na początku prowadzenia działalności zbyt wielkim wydatkiem a dodatkowo istnieje ryzyko niepowodzenia w realizacji własnego biznesu. Zwłaszcza gdy na początku pacjentów jest nie wielu i przyjmujemy ich 1-2 razy w tygodniu.

Nie każdy posiada też odpowiednie warunki lokalowe by gabinet lekarski prowadzić we własnym domu. Poza tym prowadzenie biznesu  „u siebie” niesie ze sobą pewne ograniczenia nie zawsze warunki pozwalają na przyjmowanie gości i kontrahentów a rodzina zwłaszcza dzieci często nie rozumieją że pomimo iż mama/tata są w domu to tak naprawdę „są w pracy”.

Główne zalety z wynajmowania gabinetu;

obniżenie początkowych kosztów działalności do wymaganego minimum,
często gabinety są również wyposażone w odpowiedni dla danej praktyki sprzęt medyczny
płacąc za czas skupiamy się wyłącznie na własnej pracy w gabinecie,
nie dotyczą nas drobne remonty, problemy techniczne, leasing sprzętu, utylizacja odpadów medycznych, sprzątanie czy rejestracja pacjentów
nie wypadamy z branży, pracując w śród lekarzy mamy szansę kontaktów z ludźmi z naszego środowiska czego raczej w domowym zaciszu byśmy nie osiągnęli
dobra lokalizacja jak i sam obiekt medyczny wpływają na korzystny wizerunek naszej firmy, jeżeli wynajmiemy gabinet w miejscu dobrze skomunikowanym gdzie również łatwo dociera komunikacja miejska, gdzie za względu na konkurencję lokalizacja będzie się kojarzyć z branżą medyczną.

Coraz częściej właściciele obiektów z gabinetami na wynajem poza utrzymaniem odpowiedniego stanu technicznego budynku i sprzętu zatrudniają personel odpowiedzialny za rejestrację pacjentów i prowadzenie ich dokumentacji.

Wynajmujący – by zarabiać na wynajmie gabinetów należy zrealizować kilka warunków;

budynek spełnia surowe kryteria stawiane powierzchniom medycznym
zapewnienia komfortowych warunków pracy personelowi lekarskiemu

jak i pacjentom

lokalizacja obiektu medycznego na wynajem jest dobrze skomunikowana, najlepiej z własnym parkingiem oraz bliskim dostępem do komunikacji miejskiej
przemyślane podejście do tematu, odpowiednia ilość funduszy do zainwestowania…

Gabinety na wynajem oferują przedsiębiorstwa medyczne które w ten sposób urozmaicają i uzupełniają swoją ofertę o inne specjalizacje często pokrewne. Również sami lekarze wykorzystując znajomości branży dywersyfikują posiadane środki w nieruchomości które następnie wynajmują na cele medyczne.

Zauważalny jest trend w którym Wynajmujący pobiera środki nie tylko za najem samych gabinetów lekarskich ale również od ilości pacjentów którzy odwiedzili naszego lekarza, łatwo to kontrolować gdy Najemca korzysta również z naszej rejestracji.

Wynająć większą powierzchnię a czasami cały budynek jednej firmie czy też kilku najemcom?

W pierwszym przypadku nie mamy kłopotu z ewentualną rotacją najemców ale jeden klient biorący całą powierzchnię to mniejsza stawka, w drugim natomiast kilku najemców da nam wyższy czynsz, możemy się borykać z rotacją ale gdy  jeden z trzech najemców się wyprowadzi to nadal wynajmujemy 2/3 powierzchni i z mniejszą stratą oczekujemy na trzeciego najemcę..

Coraz częściej zdarzają się klienci oferujący lub szukający nie zwykłego gabinetu ale bloków operacyjnych czy całych obiektów medycznych włącznie z podjazdami dla karetek jak i leasingiem pojazdów.