Wypłata dywidendy, co to takiego?

Wypłata dywidendy, co to takiego?

14 lutego 2023 0 przez Redakcja

 

Pojęcia z zakresu finansów i inwestycji często bywają dla ludzi nieznane. W końcu nie każdy musi wiedzieć, co to za belka, od której płaci się podatek, czym jest dywidenda i czy to naprawdę zysk bez wkładania w to pracy? 

Dywidenda – wynagrodzenie bez fizycznej pracy. Jak to działa? 

Dywidenda jest formą wynagrodzenia dla akcjonariuszy danej spółki. Na giełdzie są spółki, które oferują udziały w swojej firmie pod postacią akcji. Możemy zostać akcjonariuszami takiej spółki, kupując jej akcje i w dowolnym momencie możemy takie akcje sprzedać. Spółka może wykorzystać nasze pieniądze do finansowania swoich działań i w ramach tego, że dzięki temu zarobiła pieniądze, chce się z nami tym zyskiem podzielić. Taka forma wynagrodzenia to właśnie wypłata dywidendy. Pieniądze, które się tam umieści poprzez kupno akcji, będą pracowały na właściciela. 

 

Belka i podatki. 

Dywidenda niestety jest opodatkowana. Marek Belka, w 2002 roku za sprawą piastowania urzędu Ministra Finansów w rządzie Leszka Millera, wprowadził podatek od dochodów kapitałowych w Polsce, potocznie nazywanym podatkiem Belki. Z tego powodu, od wypłaconej kwoty dywidendy trzeba odprowadzić podatek w wysokości 19%.

Czy każda spółka wypłaca dywidendę? 

Niestety, nie każda spółka wypłaca dywidendę. Żadna spółka nie ma obowiązku wypłacić dywidendy, jednak są w Polsce spółki, które tę dywidendę wypłacają już rok w rok od kilku czy kilkunastu lat. Żeby doszło do wypłacenia dywidendy, spółka musi odbyć walne zgromadzenie, na którym decyduje czy dywidenda będzie wypłacona, jeśli tak to w jakiej wysokości, kiedy i co jest dniem dywidendy. 

Dzień dywidendy, o co chodzi?

Dzień dywidendy to swojego rodzaju zabezpieczenie dla spółki. Jest ustalony jak każdy inny dzień kalendarzowy, czyli np. 12 maja. I jest to granica – ludzie, którzy do tego dnia zdążyli zakupić akcje spółki i wciąż pozostają akcjonariuszami danej firmy, są uprawnieni do wypłacenia dywidendy. Mówiąc prościej – dzień dywidendy, to dzień, przed którym trzeba mieć wykupione akcje, żeby następnie w dniu wypłacania dywidendy takową otrzymać. 

Polskie spółki wypłacające dywidendę

W Polsce jest kilka spółek regularnie wypłacających dywidendę co roku, od kilku czy kilkunastu lat. Jedną z takich spółek jest polski gigant ubezpieczeniowy, czyli firma PZU. Spółka ta, od 2010 regularnie co roku dzieli się zyskiem za poprzedzający rok ze swoimi akcjonariuszami. W roku 2020 wypłacono dywidendę ze stopą zwrotu na poziomie 8,51%. To znaczy, że za posiadanie jednej akcji, kosztującej w tamtej chwili 27,90 zł, spółka wypłaciła wynagrodzenie dla akcjonariuszy w wysokości 3,50 zł. 

 

CDR, czyli CD-Projekt Red, to polska firma zajmująca się tworzeniem gier wideo. Sławę spółce, przyniósł projekt gry Wiedźmin 3 – dziki gon. Gra wydana 19 maja 2015 roku została hitem na całym świecie i od tamtej pory, marka CD-projekt cieszy się bezwzględnym uznaniem wśród graczy. Od tamtej pory, spółka wypłaciła dywidendy w 2016, 2018, 2020 i 2021 roku. Jak widać na tym przykładzie, spółki nie zawsze bywają regularne, ale każda z nich do tego dąży, by być po prostu bardziej atrakcyjną dla inwestorów. 

 

Wawel SA to polska firma zajmująca się wyrobami czekoladowymi. Znana od lat, swoją pierwszą dywidendę wypłaciła już 1998 roku! Jednak regularne wypłaty zaczęły się od 2007 roku i spółka regularnie przez 13 lat wynagradzała akcjonariuszy. Aż do roku 2022, w którym zarząd spółki podjął decyzję, że wypracowany zysk w 2021 roku poświęci na zapasowy kapitał zakładowy. Było to wielkie zaskoczenie dla wszystkich zainteresowanych giełdą.